Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Пошук по електронному каталогу

Сенсорний інтерфейс
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
ВІРТУАЛЬНА ДОВІДКА
ВІРТУАЛЬНІ ВИСТАВКИ
Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотеки

Основні послуги

Додаткові послуги

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
 Полтава Історична

История Полтавы - сайт Бориса Тристанова

Безоплатна правова допомога


Микола Іванович Вавилов – визначний ботанік, генетик, селекціонер, географ, історик та етнограф, академік дев’яти академій наук світу, серед яких і наша Національна Академія наук України.  Завдяки невичерпній енергії, великій працездатності за своє відносно коротке життя (прожив трохи більше 55 років), вчений міг зробити на подив багато. Цей невтомний мандрівник пройшов шляхами та бездоріжжям п’яти континентів, зробив фундаментальні відкриття в галузі генетики і еволюційного вчення, написав понад десять книг, провів гігантську організаційну роботу – створив і очолив ряд наукових центрів, зібрав унікальну світову колекцію культурних рослин та їхніх диких співродичів, на основі якої виведені численні сорти сільськогосподарських рослин і без якої неможливо уявити сучасну селекцію. Приділяв багато уваги просуванню землеробства в неосвоєні райони Півночі, в пустелі і високогір’я.
У 1919 році обґрунтував вчення про імунітет у рослин до інфекційних захворювань. У 1920 році сформулював Закон гомологічних рядів у спадковій мінливості. Розробивши вчення про світові центри походження культурних рослин, обґрунтував еколого-географічні принципи селекції і принципи створення вихідного матеріалу для селекції. Створив свою школу генетиків, селекціонерів. Був членом Лондонського королівського товариства для розвитку природничих наук, почесним членом Індійських наук, членом Единбурзького королівського товариства і т.д. В 30-річному віці М.І. Вавилов був уже професором, а в 33 роки його називали «Менделєєвим біології».
У 1910 році на Полтавській дослідній станції почався блискучий науковий шлях студента Московського сільськогосподарського інституту. Пізніше він писав, що практика в Полтаві дала йому «…імпульс до всієї подальшої роботи …», віру в дослідницьку діяльність. Дружелюбні співробітники, екскурсії, бесіди дали багато майбутньому вченому. Саме в Полтаві відбулося справжнє визнання здібностей і вмінь Вавилова. І саме в Полтаві в 1910 році надруковані його перші наукові праці.
Через усе своє життя Вавилов проніс любов до Полтавської дослідної станції. У 1912 році Микола Іванович знову приїхав до Полтави, на дослідній станції проводив досліди по стійкості чистолінійних сортів пшениці проти борошнистої роси та бурої іржі. Ці досліди лягли в основу вчення про імунітет рослин.
У майбутньому вчений цікавиться справами на станції, відмічаючи,  що за рівнем наукової роботи вона не поступалася кращим закордонним станціям і була провідною.
Побував у Полтаві він і в 1923 році. Спостерігав досліди, виступав перед науковцями. Листувався з багатьма колегами, допомагав цінними порадами. Як директор ВІРу, надсилав книги для проведення дослідів із біології озимої пшениці та її селекції.
Невтомний дослідник рослинних запасів був на 5 континентах, у 60 країнах. Сформував вчення «про світові центри культурних рослин», створив колекцію рослин, сам зібрав близько 200 тисяч зразків.
З Україною в нього були тісні зв’язки, тому багато експедицій було проведено на кошти наших наукових колективів.
Вавилов був високоосвіченою людиною, цікавився культурою України, володів 22 мовами. Знав і українську мову. Захоплювався творами Лесі Українки, читав твори Тараса  Шевченка, Остапа Вишні.
Захопленість, надзвичайна працездатність, уміння бачити головне і цінувати людей викликали любов і шану. Він був справжнім патріотом.
Наголошував: «Якщо через необхідність ми вимушені тримати нашу армію, наш морський і повітряний флот на рівні наших сусід, то це найбільшою мірою стосується армії дослідників, без якої неможливо уявити собі серйозного прогресу нашої країни». Ці слова підкреслюють роль науки в суспільстві.
Усе життя, всі свої сили Вавилов віддав науці, своєму народові. Не дивно, коли О. Горький прочитав роботу «Центри походження культурних рослин» та доповідь про «Закон гомологічних рядів», проглянув «Карту землеробства», вигукнув: «Як це талановито, як значуще!» Справді, яким талановитим і значним було життя цієї славної людини!
Кінець життя геніального вченого трагічний. У серпні 1940 року під час експедиції поблизу Чернівців Микола Вавилов був заарештований, а 26 січня 1943 року вчений, який прагнув прогодувати все людство, помер від виснаження у саратовській в’язниці. Реабілітований у 1955 році.
Пам’ять про Вавилова живе на Полтавщині в діяльності Устимівської дослідної станції. Вона заснована у Глобинському районі в 1951 році. На ній вивчається велика кількість зразків круп’яних, бобових, овочевих, технічних культур. В Україні лише дві такі станції. В січні 1989 року перед головним корпусом станції відкрито бронзове погруддя М.І. Вавилову.
Великий внесок у розповсюдження його ідей вносить Полтавська сільськогосподарська станція. В 1987 році їй надано ім’я М.І. Вавилова. На території станції росте перший живий пам’ятник ученому – «Каштан академіка Вавилова». Це дерево оголошено пам’яткою природи обласного значення, під ним фотографувався вчений, будучи в Полтаві.
У 1987 році, коли, за рішенням ЮНЕСКО світ відзначав 100-річний ювілей вченого, у Полтавському краєзнавчому музеї був створений його фонд. Це наукові праці вченого, матеріали наукових конференцій, ювілейні значки, медалі, конверти, фонограми зі спогадами учнів Миколи Вавилова, книги, журнали з підбіркою матеріалів про вченого тощо. Науковці музею дбайливо зберігають, досліджують і широко пропагують наукову спадщину Миколи Вавилова, адже вона безцінна, а життя цього вченого є прикладом служіння до повної самовіддачі Науці та Людству.
Іменем М. Вавилова названо в Полтаві найбільший проспект в мікрорайоні Левада. 
25 листопада цього року світова наукова спільнота відзначатиме 125-річчя від дня народження натураліста найширшого профілю, видатного агронома, географа, етнографа, історика науки, талановитого її організатора, академіка М.І. Вавилова. Бібліотеки області повинні взяти активну участь у популяризації літератури про життєвий шлях і наукову спадщину М.І. Вавилова. З цією метою радимо організувати книжкові виставки, перегляди літератури; провести масові заходи на теми: «Вчений зі світовим ім’ям», «Людина. Вчений. Громадянин», «Академік Вавилов і розвиток аграрної науки в Україні», «Славна і гірка доля», «Невичерпна енергія таланту», «Академік Вавилов і Полтавщина», «Полтавський період життя академіка Вавилова», «Вавилов в пам’яті і справах нащадків» та ін.

Вашій увазі пропонуємо розробку книжкової виставки:

                   «Вавилов дивом вік прикрасив»
                                                                         
                                                                                                                                                   
 «Микола Іванович – геній, і
ми  усвідомлюємо цього лише
тому, що він наш сучасник»
Д.М. Пряшников
                                                                          
1 розділ      Гігант науки

                                                                                                                                                   
«Підемо на багаття, будемо горіти, але
 від переконань своїх не відмовимося»
М. Вавилов

В цьому розділі слід представити наукові праці академіка Вавилова.

                                                  Література:

Вавилов Н. Избранные труды : в 5-ти т. / Н. Вавилов. – М.-Л.: Наука, 1964.
Вавилов Н. Избранные произведения : в 2-х томах / Н. Вавилов. – Л.: Наука, 1968.
Вавилов Н. «Жизнь коротка, надо спешить» : сборник / Н. Вавилов. – М.: Сов. Россия, 1990. – 702 с.
Вавилов Н. Иммунитет растений к инфекционным заболеваниям: сборник / Н. Вавилов. – М.: Наука, 1986. – 519 с.
Вавилов Н. Происхождение и география культурных растений / Н. Вавилов. – Л.: Наука, 1987. – 438 с.
Вавилов Н. Пять континентов  / Н. Вавилов. – Л.: Наука, 1987. – 213 с.
Вавилов Н. Теоретические основы селекции / Н. Вавилов. – М.: Наука, 1987. – 511 с.

2 розділ  Життєве поле академіка Вавилова

                                                                                                                                                   
 «Ти кроками невтомними
пройшов планету земную,
Беріг все те, що зібрано
І в ласці, і в теплі»
М. Головко
                                                                                                                                                                                         
В даному розділі потрібно висвітлити літературу про життєвий шлях вченого.
                                                                            
Література:

Балдыш Г. Посев и всходы: страницы жизни Н.И. Вавилова / Г. Балдыш. – М.: Знание, 1983. – 192 с.
Бахтеев Ф. Николай Иванович Вавилов / Ф. Бахтеев. – Новосибирск: Наука, 1988. – 271 с.
Бойко В.Николай Иванович Вавилов, 1887–1987: Страницы жизни и деятельности / В. Бойко, Е. Виленский. – М.: Агропромиздат, 1987. – 187 с.
Ивин М. Судьба Николая Вавилова: документальная повесть / М. Ивин. – Л.: Сов. писатель, 1991. – 416 с.
Ковтун Ю. П’ять сторінок з життя Вавилова / Ю. Ковтун // Слобідський край. – 1997. – 25 листоп. – С. 3.
Пыженков В. Николай Иванович Вавилов – ботаник, академик, гражданин мира / В. Пыженков. – М.: Самообразование, 2009. – 135 с.
Синская Е. Воспоминания о Н.И. Вавилове / Е. Синская. – К.: Наукова думка, 1991. – 203 с.
Шайкин В. Николай Вавилов / В. Шайкин. – М.: Молодая гвардия, 2006. – 256 с.

3 розділ   Полтавщина в життєвому просторі академіка Вавилова

                                                                                                                                                   
 «Віру в агрономію мені дала
Полтава»
  М. Вавилов
               
В цьому розділі потрібно розкрити зв’язки М.І. Вавилова з Полтавщиною.
                                                   
Література:

Академік М.І. Вавилов і Полтавщина: факти, документи, бібліографія / Уклад. В. Самородов. – Полтава: Верстка, 2005. – 180 с.
Вавилов Микола Іванович // 100 видатних особистостей Полтавщини минулих століть. – Полтава: Артполіграфсервіс, 2003. – С. 30–31.
Єрмак О. Микола Вавилов: «Без правди науки не буде правди в суспільстві»: [про зв’язок М. Вавилова з Полтавщиною] / О. Єрмак // Трудова Полтавщина. – 2006. – 21 листоп. – С. 8.
Кигим С. Невичерпна енергія таланту / С. Кигим // Полтавщина. – 1997. – 26 листоп. – С. 4.
Король Н. Агроном, що нагодував увесь світ,  помер від голоду в тюрмі / Н. Король // Коло. – 2012. – 2 серп. – С. 19.
Малишева Т. Вавилов дивом вік прикрасив / Т. Малишева // Зоря Полтавщини. – 1995. – 25 листоп. – С. 2.
Маслівець О. Видатні природодослідники і Полтавщина / О.  Маслівець  // Антологія краєзнавства Полтавщини. – Полтава: АСМІ, 2002. – С. 154-158.
Самородов В. Академік М.І. Вавилов і Полтавщина: творчі зв’язки, внесок у розвиток біології та сільського господарства / В. Самородов // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2003. – №5. – С. 35-42.
Самородов В. Майбутнє вченого Миколи Вавилова передрекли в Полтаві / В. Самородов  // Трудова Полтавщина. – 2007. – 23 листоп. – С. 7.
Самородов В. Полтавське входження в агрономію академіка Миколи Вавилова / В. Самородов // Село Полтавське. – 2007. – 30 листоп. – С. 3 .
Самородов В. Полтавський період життя академіка Миколи Вавилова / В. Самородов // Зоря Полтавщини. – 2007. – 2 листоп. – С. 12.
Самородов В. Полтавщина у життєвому просторі академіка М.І. Вавилова / В. Самородов // Академік Микола Іванович Вавилов і розвиток аграрної науки в Україні : Збірка історико- наукових нарисів, документів, біобібліографічних матеріалів до 75-річчя створення Української академії аграрних наук. – К. : Аграрна наука, 2005. – С. 350.
Стасілюнас О. Полтава в житті Миколи Івановича Вавилова і після… / О. Стасілюнас  // Вечірня Полтава. – 2007. – 6 груд. – С. 7.
Ульянець В. «Віру в агрономію мені дала Полтава» М.І. Вавилов / В. Ульянець // Село полтавське. – 2002. – 28 листоп. - С. 4.  

4 розділ   Вавилову вклоняється у шані Полтавщина

                                                                                                                                                   
«І пам’ятає світ мандрівника
й  людину,
І називає генієм своїм…»
Н. Скобелєва-Сологуб
                                                                                 
В цьому розділі потрібно подати матеріал про вшанування пам’яті М.І. Вавилова на Полтавщині.
                                                       
Література :

Ісаєва С. Щирі дарувальники / С. Ісаєва, Т. Пестова // Село полтавське. – 1996. – 10 серп. – С. 6.
Козельська Г. Микола Вавилов : « Підемо на багаття, будемо горіти, але від переконань своїх не відмовимося» / Г. Козельська // Вечірня Полтава. – 2002. – 28 листоп. – С. 1.
Коробка Л. Без правди суспільства не створити / Л. Коробка // Зоря Полтавщини. – 2002. – 29 листоп. – С. 1.
Кучеренко О. Микола Вавилов знову з нами, тепер назавжди / О. Кучеренко // Ранковий експрес. – 2002. – 28 листоп. – С. 3.
Мироненко З. Покладено початок… : [Про нову книгу видану у Полтаві «Академік Микола Іванович  Вавилов : факти, документи, бібліографія] / З. Мироненко // Полтавський вісник. – 2006. – 31 берез. – С. 6.
Опара М. Вавиловський зорепад… : [ Про нову книгу «Академік Вавилов і Полтавщина»] / М. Опара // Село Полтавське. – 2006. – 31 берез. – С. 9.
Опара М. Славна і гірка доля… : [ Про фільм присвячений М. Вавилову, створений ОДТРК «Лтава»] / М. Опара // Село полтавське. – 2010 . – 2 квіт. – С. 7.
Самородов В. «Твой образ светлый, энергичный…» : Воспоминания современников о Н.И. Вавилове / В. Самородов //Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2003. – №5 . – С. 7.
Черпакова Л. У бронзі – людина, розум якої ще довго служитиме живим / Л. Черпакова // Полтавський вісник. – 2002. – 29 листоп. – С. 2.

Доцільно також провести бібліографічні огляди біля книжкової виставки, демонструючи читачам матеріали, представлені на виставці.
Для проведення масових заходів радимо використовувати літературу, представлену на книжковій виставці.
Інформацію про життєвий і науковий шлях М.І. Вавилова можна також почерпнути з сайтів Інтернет:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Вавилов,_Николай_Иванович
http://krugosvet.ru/enc/nauka_i_tehnika/biologiya/vavilov_nikola_ivanovich.html
http://www.piplz.ru/page-id-382.html
http://www.biografii.ru/biogr_dop/vavilov_n_i/vavilov_n_i.php
http://www.peoples.ru/science/botany/vavilov/
http://dic.academic.ru/dic.nsf/es/11386/Вавилов
http://slovari.yandex.ru/~книги/БСЭ/Вавилов Николай Иванович/
http://www.allabout.ru/a16858.html
http://tonnel.ru/?l=gzl&uid=840
http://www.bestpeopleofrussia.ru/persona/nikolay-vavilov/bio
http://referatplus.ru/selscoe_xozyaystvo/1_selhoz_0021.php
http://po6.ru/chto-sdelal-v-nauke-n-vavilov-eto-uchest-mozhno-no/
http://to-name.ru/biography/nikolaj-vavilov.htm


Головний бібліотекар
науково-методичного відділу                                                             Співак В.І.

вгору
Режим роботи:
З 10.06.2020 по 31.08.2020 бібліотека працює за літнім графіком.
Понеділок-п'ятниця, неділя: 10.00 – 18.00
Вихідний: субота

Санітарний день: останній понеділок кожного місяця
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського