Відділ документів із природничих та аграрних наук виконує специфічні завдання в роботі з бібліотечного, довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування науковців, викладачів, студентів ВУЗів та середніх спеціальних навчальних закладів, працівників агропромислового комплексу області, спеціалістів у сфері охорони довкілля та безпеки життєдіяльності людини.
Головними з цих завдань є:
– Висвітлення літератури з широкого кола питань здійснення аграрної реформи, в тому числі й земельної, в Україні, вдосконалення фінансово-економічного механізму господарювання в аграрному виробництві, роз’яснення державної політики з даних питань;
–Популяризація досягнень науки і техніки в АПК, сучасних прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських рослин та утримання тварин, виведення високоврожайних і стійких до шкідників і хвороб сортів сільськогосподарських культур і порід тварин, нових організаційних і фінансово-економічних форм використання техніки та вдосконалення технічного сервісу;
– Висвітлення сучасних проблем агроекології, виробництва екологічно чистих, високоякісних продуктів харчування для населення та сировини для переробної промисловості;
– Пропагування літератури з питань раціонального природокористування, вітчизняних та зарубіжних досягнень у сфері охорони навколишнього природного середовища;
– Сприяння розвиткові екологічного мислення населення, удосконаленню екологічної освіти та виховання;
– Інформаційно-бібліографічне забезпечення підвищення загальноосвітнього і професійного рівня фахівців різних галузей агропромислового комплексу, державних і комерційних структур, екологів області;
– Формування суспільної думки щодо збереження довкілля;
– Проведення відповідних заходів по збереженню книжкового фонду та періодичних видань;
– Науково-методична допомога бібліотекам області в роботі по популяризації літератури з питань економічних реформ на селі, розвитку агропромислового виробництва, фермерства, вдосконалення земельних відносин, з питань охорони навколишнього природного середовища тощо.
Фонд відділу налічує на 01.01.2022 р.: 21286 примірників документів, в тому числі:
Книг – 11587;
Періодичних видань (журналів) – 2664;
Описів вітчизняних винаходів – 7030;
аудіовізуальних документів – 5.
Українською мовою – 11627;
Російською мовою – 9657;
Іноземними мовами – 2 прим.
До відділу надходить близько 15 назв газет та понад 70 назв журналів.
Фонд відділу поповнився цінними виданнями із книжкової колекції доктора біологічних наук Олени Байрак та доцента ПДАУ, голови Полтавського відділення Українського ботанічного товариства Віктора Самородова.
Особливою популярністю користуються постійно діючі книжкові виставки:
виставка-експозиція «Хліб – символ святості, радості, здоров’я та багатства»,
виставка-інформація «Екологічна освіта та виховання для збалансованого розвитку»
виставка-інформація «Життя в стилі еко»
виставка-заклик «Не руйнуй гармонії земної!»
еколого-інформаційна стіна «Зроби власний внесок у збереження природи»
Рекомендаційні бібліографічні списки та покажчики:
«Земельні відносини в Україні»,
«Інформаційний та освітній простір Віктора Самородова»,
«Каталог бібліотеки Олени Байрак»
«Кліматичні зміни та сільське господарство»,
«Біопаливо – енергетична та екологічна безпека України»,
«Екологія побуту»,
«Семен Свиридонович Антонець – творець органічного виробництва» .
Відділ тісно співпрацює з громадськими екологічними організаціями, відділом природи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, Полтавським державним аграрним університетом, загальноосвітніми навчальними закладами міста Полтави. Так, проводяться Дні інформації, Дні екології, екологічні години, екологічні уроки тощо. Особливою популярністю серед учнів та студентів користується «Біологічна Шевченкіана», яка проводиться щорічно до дня народження Великого Кобзаря. До 150-річчя від дня народження геніальної української поетеси Лесі Українки проведено два ботаніко-поетичні заходи «Квітковий поетичний віночок Лесі Українки» та «Ботанічна мандрівка зеленим гаєм Лесі Українки».
З метою просування читання у 2021 році були проведені презентації книг. У рамках проекту «Книжковий Арсенал в бібліотеці» представлено книгу «Звитяжець наукового свинарства О.П Бондаренко (1884-1937)» за участю авторів видання В. М. Самородова та А. М. Шості. А для широкого загалу цікавим відкриттям стала презентація книги Любові Гавленко та Ганни Грибан «Пригоди кота Мурчика в Полтаві».
Відділ постійно проводить еколого-просвітницьку роботу серед користувачів. Ознайомитися з досвідом полтавських екологічних волонтерів Ірини Коноз, Людмили Теймуразян, Катерини Паламарчук, які змінюють свій стиль задля скорочення побутових відходів, можна відвідавши заходи на тему: «Життя в стилі еко». Також працівники відділу проводять еколого-біологічні вікторини «Що? Де? Коли?» для молоді шкільного віку.
У 2020 році відділ долучився до міжнародного проєкту «Насіннєві бібліотеки», і тепер окрім книг та журналів, можна взяти й насіння. Мета проєкту – поширення практики насіннєвих обмінів та освітніх програм зі збереження локального біорізноманіття. Щоб скористатися «Насіннєвою бібліотекою»:
- візьміть в бібліотеці пакетик з обраним насінням;
- отримайте консультацію від бібліотекаря щодо вирощування рослин, прочитайте книги, журнали з питань висіву та догляду;
- виростіть з насіння рослини;
- поділіться зібраним насінням, повернувши його до «Насіннєвої бібліотеки».
Останнім часом в зв’язку з карантинними обмеженнями частина масових заходів проводилася в режимі онлайн: мультимедійні презентації, конкурси, ековікторини, екологічні уроки.
Працівниками відділу проведені наукові дослідження на теми: «Наукова спадщина В.В.Докучаєва у фондах головної бібліотеки Полтавщини» (2021 р.), «Книжкова колекція Олени Байрак у фонді відділу документів із природничих та аграрних наук» (2020 р.), «Роль публічних бібліотек в екологічному просвітництві» (2020 р.), «Павло Михайлович Дубровський (1857-1916) і Полтавська громадська бібліотека» (2020 р.).
Працівники відділу – активні учасники всеукраїнських екологічних акцій «Збережи ялинку», «Не зривайте первоцвіти», «Зробимо Україну чистою», «Наша допомога птахам», всеукраїнського волонтерського проекту «Батарейки, здавайтесь!».
У відділі проводяться майстер-класи, які охоче відвідують як молодь, так і люди старшого покоління.