Пам’яті І. П. Котляревського: віртуальний проєкт |
Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І. П. Котляревського |
Електронний каталог Електронна доставка документів Віртуальна довідка |
|
Відділ краєзнавства
Завідувач відділу – Федорова Марина Анатоліївна
тел.: (0532) 60-90-99 Центром бібліотечного краєзнавства в області, осередком з формування джерелознавчої та бібліографічної бази з історії та культури Полтавщини є відділ краєзнавчої літератури та бібліографії, який було створено як окремий структурний підрозділ у 1993 році. З 2013 року отримав нову назву - відділ краєзнавства. Функції відділу:
- створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату; - формування фонду краєзнавчих документів;
- створення системи наукових та рекомендаційних бібліографічних покажчиків;
- науково-дослідна робота;
- популяризація історико-культурної спадщини регіону.
Працівники відділу здійснюють відбір, опрацювання, збереження та надання у користування краєзнавчих документально-інформаційних ресурсів з різноманітних аспектів життя області.
Книжковий фонд відділу на 01.01.2022 р. становить майже 6 тис. прим., серед яких дослідження місцевих науковців, твори полтавських письменників та літераторів, видання української діаспори про край, географічні карти, довідники, путівники, календарі, художні альбоми. Значний обсяг фонду становлять періодичні видання. Це газети: обласні, міські, районні, підприємств, вузів, установ, громадських та політичних організацій, та журнали. Кількість назв щорічно складає більше 80. У фонді відділу сформовані колекції із власних книжкових зібрань відомих полтавців: письменника, краєзнавця, літературознавця Петра Петровича Ротача (24.01.1925-13.06.2007), історика та краєзнавця Віри Никанорівни Жук (12.04.1928-3.11.2008), краєзнавця Валерія Федоровича Волоскова (19.01.1945-31.01.2017), поета-пісняра Андрія Єфремовича Пашка (23.10.1918-23.06.1991). Колекція актора Іллі Михайловича Галіна (20.12.1924-2006) містить афіші, фотографії та деякі вирізки з газет. Значна частина фонду – дарунки місцевих авторів, або авторів, які працювали з місцевим матеріалом. На більшості з них - дарчі написи та автографи. Фонди відділу доступні всім читачам Полтавщини, України та інших держав.
Працівники відділу велику увагу приділяють веденню довідково-бібліографічного апарату відділу, який включає в себе Зведений краєзнавчий каталог, електронну базу даних «Краєзнавство» та картотеку «Місцеві видання». Зведений краєзнавчий каталог відображає не лише літературу з фондів бібліотеки, а й надає інформацію про краєзнавчі видання з фондів інших бібліотек, включає в себе аналітичні описи книг, журналів і газетних статей, і займає понад 300 каталожних шухляд. Крім традиційного карткового каталогу література відображена також в електронному вигляді. Електронний каталог ведеться з 1994 року і складається з 159487 записів. Доповнює ДБА відділу фонд довідників, енциклопедій, словників, а також бібліографічних видань Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського та інших бібліотек. Відділ активно займається видавничою роботою. Щорічними є такі видання, як «Нові книги про Полтавську область за … рік (із фондів ПОУНБ ім. І. П. Котляревського)», «Основні знаменні й пам’ятні дати Полтавщини на … рік». У 2017 році відділ краєзнавства започаткував випуск двох бібліографічних серій "Видатні краєзнавці Полтавщини" та "Бібліотечні колекції". У 2021 році в серії «Письменники Полтавщини» вийшло два бібліографічних покажчика – «Володимир Кирилович Малик (1921-1998)»: до 100-річчя від дня народження (2021) та «Микола Костянтинович Зеров (1890-1937)»: до 130-річчя від дня народження (2020). Перше видання готувалося спільно з колегами з Лубенської районної бібліотеки імені В. К. Малика (директор В. Семак) та з сином письменника – Олександром Володимировичем Сиченком. Покажчик охоплює публікації видатного українського письменника, а також розкриває наукові, публіцистичні, художні джерела про нього та його творчість.
До ювілейного видання, присвяченого постаті Миколи Зерова, активно долучилася Галина Миколаївна Білик, літературознавець, старший викладач кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, член Національної спілки журналістів України. Саме Галина Миколаївна віднайшла максимальну кількість малодоступних та закордонних джерел. Згодом до підготовки покажчика долучилася Ольга Миколаївна Малиш, завідувач відділу краєзнавчої літератури і бібліографії Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки, яка надала, відповідно, бібліографічні матеріали про зв’язок Зерова з Сумщиною. Це унікальне видання являє собою першу спробу найбільш цілісно представити доробок М. К. Зерова та системно репрезентувати дописи і документи про нього. Краєзнавчу роботу відділ проводить у тісному контакті з науковою та творчою інтелігенцією міста та області, з громадськими організаціями та державними установами міста. Відділ надає краєзнавчу інформацію всім установам і закладам, що займаються краєзнавчою діяльністю, науковим співробітникам, історикам, вчителям, студентам, краєзнавцям та всім, хто захоплюється історією краю.
Основні показники роботи відділу за 2021 рік: користувачі - 1501 особа; відвідування - 3319 осіб; книговидача - 18175 прим. Блог відділу "Калинове намисто" за рік відвідало 15540 осіб.
|
Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,Неділя: 9:00 – 17:30. Вихідний: субота Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
|
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського |