Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Пошук по електронному каталогу

Сенсорний інтерфейс

Електронна доставка документів
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотеки

Основні послуги

Додаткові послуги

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
 Полтава Історична

История Полтавы - сайт Бориса Тристанова

Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ краєзнавства

Завідувач відділу – Федорова Марина Анатоліївна
тел.: (0532) 60-90-99
    Центром бібліотечного краєзнавства в області, осередком з формування джерелознавчої та бібліографічної бази з історії та культури Полтавщини є відділ краєзнавчої літератури та бібліографії, який було створено як окремий структурний підрозділ у 1993 році. З 2013 року отримав нову назву - відділ краєзнавства.
Функції відділу:
- створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату;
- формування фонду краєзнавчих документів;
- створення системи наукових та рекомендаційних бібліографічних покажчиків;   
- науково-дослідна робота;
- популяризація історико-культурної спадщини регіону.
     Працівники відділу здійснюють відбір, опрацювання, збереження та надання у користування краєзнавчих документально-інформаційних ресурсів з різноманітних аспектів життя області.
Книжковий фонд відділу на 01.01.2021 р. становить  майже 6 тис. прим., серед яких дослідження місцевих науковців, твори полтавських письменників та літераторів, видання української діаспори про край, географічні карти, довідники, путівники, календарі, художні альбоми. Значний обсяг фонду становлять періодичні видання. Це газети: обласні, міські, районні, підприємств, вузів, установ, громадських та політичних організацій, та журнали. Кількість назв щорічно складає більше 80.
У фонді відділу сформовані колекції із власних книжкових зібрань відомих полтавців: письменника, краєзнавця, літературознавця Петра Петровича Ротача (24.01.1925-13.06.2007), історика та краєзнавця Віри Никанорівни Жук (12.04.1928-3.11.2008), краєзнавця Валерія Федоровича Волоскова (19.01.1945-31.01.2017), поета-пісняра Андрія Єфремовича Пашка (23.10.1918-23.06.1991). Колекція актора Іллі Михайловича Галіна (20.12.1924-2006) містить афіші, фотографії та деякі вирізки з газет.
Значна частина фонду – дарунки місцевих авторів, або авторів, які працювали з місцевим матеріалом. На більшості з них - дарчі написи та автографи. Фонди відділу доступні всім читачам Полтавщини, України та інших держав.
Працівники відділу велику увагу приділяють веденню довідково-бібліографічного апарату відділу, який включає в себе Зведений краєзнавчий каталог, електронну базу даних «Краєзнавство» та картотеку «Місцеві видання». Зведений краєзнавчий каталог відображає не лише літературу з фондів бібліотеки, а й надає інформацію про краєзнавчі видання з фондів інших бібліотек, включає в себе аналітичні описи книг, журналів і газетних статей, і займає понад 300 каталожних шухляд.
Крім традиційного карткового каталогу література відображена також в електронному вигляді. Електронний каталог ведеться з 1994 року і складається з 141144 записів. Доповнює ДБА відділу фонд довідників, енциклопедій, словників, а також бібліографічних видань Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського та інших бібліотек.
Відділ займається видавничою роботою. Щорічними є такі видання, як «Нові книги про Полтавську область за … рік (із фондів ПОУНБ ім. І. П. Котляревського)», «Основні знаменні й пам’ятні дати Полтавщини на … рік». У 2017 році відділ випустив наступні видання: довідково-бібліографічний список "Від нових імен - до нової України : Полтава на шляху декомунізації"; бібліографічний список літератури "Галина Василівна Вовченко" та ін.
У 2017 році відділ краєзнавства започаткував випуск двох бібліографічних серій "Видатні краєзнавці Полтавщини" та "Бібліотечні колекції". Перші випуски названих серій присвячені Петру Ротачу.
У 2018 році вийшло два покажчики з серії "Бібліотечні колекції" - "Бібліотека та особовий фонд Віри Жук" та "Бібліотека Андрія Пашка". До 90-річчя від дня народження історика та краєзнавця ВІри Жук вийшов покажчик "Подвижниця краєзнавчої справи Віра Никанорівна Жук" - це другий випуск серії "Видатні краєзнавці Полтавщини". Крім цього, у 2018 році побачили світ видання, присвячені 100-річному ювілею Державного архіву Полтавської області (Скарбниця історичної пам’яті) та Національної академії наук України (Полтавське коріння).
У вересні 2019 року протягом двох днів, 4-5 вересня, у Полтаві проходили краєзнавчі читання «Будеш, батьку, панувати», присвячені 250-річному ювілею І. П. Котляревського. Учасниками читань були представники багатьох наукових, освітніх та культурних закладів Полтавщини – Державного архіву Полтавської області, Полтавського університету економіки і торгівлі, Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, Полтавської державної аграрної академії, Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, літературно-меморіального музею В. Г. Короленка, літературно-меморіального музею Панаса Мирного, Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського, Кобеляцького районного музею літератури та мистецтва імені Олексія Кулика, Кобеляцької центральної районної бібліотеки, представники Шишацької, Нехворощанської та Білоцерківської ОТГ. Також читання відвідали представники з Сум та Одещини (м. Ізмаїл). Загальна кількість учасників - понад 70 чоловік, з них 40 виступили з доповідями.
За результатами читань упорядковано та підготовлено до друку матеріали краєзнавчих читань «Будеш, батьку, панувати».
У 2020 році до 125-річчя від дня заснування Полтавської обласної універсальнї наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відділ краєзнавства підготував до друку два видання:
Полтавській обласній універсальній бібліотеці ім. І. П. Котляревського – 125 : бібліографічний покажчик / Департамент культури і туризму Полтавської державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського ; уклад.: М. А. Федорова, Л. М. Карпенко, Г. А. Дідусенко ; ред. К. М. Щира ; відп. за випуск: Т. І. Зеленська, Л. М. Власенко. – Полтава : ТОВ «АСМІ», 2020. – 156 с.
Бібліотека в сучасному інформаційному і соціокультурному середовищі : досягнення, виклики і вектори розвитку : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., присвяченої 125-річчю від дня заснув. ПОУНБ імені І. П. Котляревського / Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського ; Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України ; упоряд. Федорова М. А. – Полтава : АСМІ, 2020. – 236 с.: іл.
Також у 2020 році відділ продовжив випуск серії "Видатні краєзнавці Полтавщини". Четвертий випуск присвячений краєзнавцям Валерію та Ігореві Козюрам - Славні літописці історії – Козюри : бібліографічний покажчик / Департамент культури і туризму Полтавської державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського ; уклад.: О. П. Перепьолкіна, М. А. Федорова,  Г. А. Дідусенко ; ред. К. М. Щира ; відп. за випуск: Л. М. Власенко. – Полтава : ТОВ «АСМІ», 2020. – 60 с.: : фот. - (Видатні краєзнавці Полтавщини; вип. 4).

Краєзнавчу роботу відділ проводить у тісному контакті з науковою та творчою інтелігенцією міста та області, з громадськими організаціями та державними установами міста. Відділ надає краєзнавчу інформацію всім установам і закладам, що займаються краєзнавчою діяльністю, науковим співробітникам, історикам, вчителям, студентам, краєзнавцям та всім, хто захоплюється історією краю.
Основні показники роботи відділу за 2020 рік:
користувачі - 1220 осіб;
відвідування - 2098 осіб;
книговидача - 12248 прим. 

Блог відділу "Калинове намисто" за рік відвідало 13 100 осіб.

 З краєзнавчими веб-ресурсами Бібліотеки можна ознайомитися тут.

Див. фотоРежим роботи:
Понеділок-четвер: 9.00 – 19.00
П’ятниця, неділя: 10.00 – 18.00
Вихідний: субота

Санітарний день: останній понеділок кожного місяця
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського