Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Пошук по електронному каталогу

Сенсорний інтерфейс
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
ВІРТУАЛЬНА ДОВІДКА
ВІРТУАЛЬНІ ВИСТАВКИ
Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотеки

Основні послуги

Додаткові послуги

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
 Полтава Історична

История Полтавы - сайт Бориса Тристанова

Безоплатна правова допомога


Відділ краєзнавства

Завідувач відділу – Федорова Марина Анатоліївна
тел.: (0532) 60-90-99
    Центром бібліотечного краєзнавства в області, осередком з формування джерелознавчої та бібліографічної бази з історії та культури Полтавщини є відділ краєзнавчої літератури та бібліографії, який було створено як окремий структурний підрозділ у 1993 році. З 2013 року отримав нову назву - відділ краєзнавства.
Функції відділу:
    - формування фонду краєзнавчих документів;
    - створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату;
    - популяризація історичної і культурної спадщини регіону;
    - створення системи наукових та рекомендаційних бібліографічних покажчиків;
    - науково-дослідна робота.
     Працівники відділу здійснюють відбір, опрацювання, збереження та надання у користування краєзнавчих документально-інформаційних ресурсів з різноманітних аспектів життя області.
Книжковий фонд відділу на 01.01.2020 р. становить  майже 6 тис. прим., серед яких дослідження місцевих науковців, твори полтавських письменників та літераторів, видання української діаспори про край, географічні карти, довідники, путівники, календарі, художні альбоми. Значний обсяг фонду становлять періодичні видання. Це газети: обласні, міські, районні, підприємств, вузів, установ, громадських та політичних організацій, та журнали. Кількість назв щорічно складає більше 80.
У фонді відділу сформовані колекції із власних книжкових зібрань відомих полтавців: письменника, краєзнавця, літературознавця Петра Петровича Ротача (24.01.1925-13.06.2007), історика та краєзнавця Віри Никанорівни Жук (12.04.1928-3.11.2008), краєзнавця Валерія Федоровича Волоскова (19.01.1945-31.01.2017), поета-пісняра Андрія Єфремовича Пашка (23.10.1918-23.06.1991). Колекція актора Іллі Михайловича Галіна (20.12.1924-2006) містить афіші, фотографії та деякі вирізки з газет.
Значна частина фонду – дарунки місцевих авторів, або авторів, які працювали з місцевим матеріалом. На більшості з них - дарчі написи та автографи. Фонди відділу доступні всім читачам Полтавщини, України та інших держав.
Працівники відділу велику увагу приділяють веденню довідково-бібліографічного апарату відділу, який включає в себе Зведений краєзнавчий каталог, електронну базу даних «Краєзнавство» та картотеку «Місцеві видання». Зведений краєзнавчий каталог відображає не лише літературу з фондів бібліотеки, а й надає інформацію про краєзнавчі видання з фондів інших бібліотек, включає в себе аналітичні описи книг, журналів і газетних статей, і займає понад 300 каталожних шухляд.
Крім традиційного карткового каталогу література відображена також в електронному вигляді. Електронний каталог ведеться з 1994 року і складається з 141144 записів. Доповнює ДБА відділу фонд довідників, енциклопедій, словників, а також бібліографічних видань Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського та інших бібліотек.
Відділ займається видавничою роботою. Щорічними є такі видання, як «Нові книги про Полтавську область за … рік (із фондів ПОУНБ ім. І. П. Котляревського)», «Основні знаменні й пам’ятні дати Полтавщини на … рік». У 2017 році відділ випустив наступні видання: довідково-бібліографічний список "Від нових імен - до нової України : Полтава на шляху декомунізації"; бібліографічний список літератури "Галина Василівна Вовченко" та ін.
У 2017 році відділ краєзнавства започаткував випуск двох бібліографічних серій "Видатні краєзнавці Полтавщини" та "Бібліотечні колекції". Перші випуски названих серій присвячені Петру Ротачу.
У 2018 році вийшло два покажчики з серії "Бібліотечні колекції" - "Бібліотека та особовий фонд Віри Жук" та "Бібліотека Андрія Пашка". До 90-річчя від дня народження історика та краєзнавця ВІри Жук вийшов покажчик "Подвижниця краєзнавчої справи Віра Никанорівна Жук" - це другий випуск серії "Видатні краєзнавці Полтавщини". Крім цього, у 2018 році побачили світ видання, присвячені 100-річному ювілею Державного архіву Полтавської області (Скарбниця історичної пам’яті) та Національної академії наук України (Полтавське коріння).
У вересні 2019 року протягом двох днів, 4-5 вересня, у Полтаві проходили краєзнавчі читання «Будеш, батьку, панувати», присвячені 250-річному ювілею І. П. Котляревського. Учасниками читань були представники багатьох наукових, освітніх та культурних закладів Полтавщини – Державного архіву Полтавської області, Полтавського університету економіки і торгівлі, Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, Полтавської державної аграрної академії, Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, літературно-меморіального музею В. Г. Короленка, літературно-меморіального музею Панаса Мирного, Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського, Кобеляцького районного музею літератури та мистецтва імені Олексія Кулика, Кобеляцької центральної районної бібліотеки, представники Шишацької, Нехворощанської та Білоцерківської ОТГ. Також читання відвідали представники з Сум та Одещини (м. Ізмаїл). Загальна кількість учасників - понад 70 чоловік, з них 40 виступили з доповідями.
За результатами читань упорядковано та підготовлено до друку матеріали краєзнавчих читань «Будеш, батьку, панувати».
Популяризаторська робота проводиться як у формі книжкових виставок, переглядів, різноманітних масових заходів (з використанням ресурсів мережі Інтернет), зустрічей з відомими людьми краю, так і за допомогою роботи клубу краєзнавців «Рідний край», який функціонує при відділі з 1994 року. Клуб об’єднує людей, небайдужих до історії рідного краю, для вступу до клубу потрібна лише любов до історії та бажання краще пізнати свій рідний край.
Краєзнавчу роботу відділ проводить у тісному контакті з науковою та творчою інтелігенцією міста та області, з громадськими організаціями та державними установами міста. Відділ надає краєзнавчу інформацію всім установам і закладам, що займаються краєзнавчою діяльністю, науковим співробітникам, історикам, вчителям, студентам, краєзнавцям та всім, хто захоплюється історією краю.
Основні показники роботи відділу за 2019 рік:
користувачі - 1600 осіб;
відвідування - 4000 осіб;
книговидача - 17 000 прим.

 
З краєзнавчими веб-ресурсами Бібліотеки можна ознайомитися тут.

Див. фото

Режим роботи:
З 10.06.2020 по 31.08.2020 бібліотека працює за літнім графіком.
Понеділок-п'ятниця, неділя: 10.00 – 18.00
Вихідний: субота

Санітарний день: останній понеділок кожного місяця
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського