Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ
(оглядова довідка за матеріалами преси
за  квітень 2013 року)
Загальні питання
Театрально-концертне життя
Образотворче мистецтво
Бібліотечна справа
Музейна справа
Кіномистецтво
Просвітництво і художня самодіяльність

Загальні питання. 1 квітня у день народження Миколи Гоголя біля пам’ятника письменника відбулося традиційне нагородження переможців та лауреатів іменної премії. Переможцями та фіналістами нинішнього року стали:
вікова група «молодша» (13 – 15 років):
        - Ніна Курочка, гімназія № 6 («Спогади чорнильниці») – І премія;
        - Анастасія Гузь, ЗОШ № 5 («По страницам любимых гоголевских произведений») – ІІ премія;
-  Ярина Таран, ЗОШ № 4 («Будьте не мертвые, а живые души») – ІІІ премія;
вікова група «середня» (16 – 18 років):
-  Анна Хавер, гімназія № 6 («Майже вигадка та спогади про родину») – І премія;
-  Марія Корабельнікова, ПНВО № 14 («Невероятные приключения близ Полтавы») – ІІ премія;
-   Ксенія Денисенко, ЗОШ № 24 («Спогади про повість «Тарас Бульба») – ІІ премія;
-  Олександр Ярмак, Полтавська обласна школа-інтернат № 2 імені Н.К.Крупської (цикл віршів) – ІІ премія;
-   Анна Ютченко, гімназія № 9 («Сновидіння з присмаком осені») – ІІІ премія;
вікова група «старша» (19 – 28 років):
-  Анна Скрильник, студентка ПНПУ імені В.Г.Короленка («Хресна дорога Марії») – І премія.
Після урочистого нагородження представники міської та обласної влади разом з переможцями та фіналістами премії, а також усі небайдужі полтавці віддали свою шану великому письменнику, поклавши квіти до підніжжя пам'ятника Миколі Васильовичу Гоголю. Святкові заходи з цієї нагоди проходили також у Диканьці, Шишаках та на батьківщині письменника – у Гоголевому Шишацького району. У Диканьці біля пам’ятника письменнику проходили урочистості та театралізоване дійство за участю гоголівських героїв. У Шишаках відбулися урочистості та покладання квітів до підніжжя пам’ятника письменнику, а у Гоголевому – відкриття кімнати-музею письменника у місцевій школі ЗОШ І-ІІІ ступенів. Національний музей-заповідник М.В.Гоголя (Гоголеве) відвідав професор токійського університету Дзьоті (Японія) Юкійоші Іноуе, який на згадку про свій візит подарував книгу японською мовою «Аналітичне прочитання повісті М. В. Гоголя «Ніс» та запис на аудіодиску.
3-5 квітня з нагоди 95-річчя прозаїка, поета та публіциста Олеся Гончара відбулася ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Феномен Олеся Гончара в духовному просторі українства», організаторами якої виступили Міністерство освіти і науки України, Інститут української мови НАН України, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка, Державний ВНЗ «Національний гірничий університет» й утворені на його базі Інститут гуманітарних проблем і Центр культури української мови імені Олеся Гончара (Дніпропетровськ), Полтавський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників імені М. В. Остроградського, Державний літературно-меморіальний музей-садиба Олеся Гончара у Сухому Кобеляцького району. Науковий форум об’єднав майже сотню гончарознавців з різних куточків України. Урочисте відкриття форуму відбулося 4 квітня у Дніпропетровську; учасників заходу привітали ректор ДВНЗ, академік НАН України, професор Г. Г. Півняк і ректор ПНПУ імені В. Г. Короленка , доктор філологічних наук, професор М. І. Степаненко. 5 квітня робота конференції продовжилася на Полтавщині:
- наукове товариство відвідало музей-садибу Олеся Гончара у Сухому;
- на базі Кобеляцької школи №2 імені Олеся Гончара продовжили роботу секції гончарознавства: «Довкола Олеся Гончара: літературний діалог»; «Творчість Олеся Гончара: літературний вимір»; «Мовостиль прозаїка, поета, публіциста Олеся Гончара»; «Олесь Гончар у контексті сучасних лінгвістичних проблем», «Мистецький набуток Олеся Гончара: методичний аспект»;
- у Кобеляках проходила низка святкових заходів, зокрема, урочистості; екскурсії до музейної кімнати Олеся Гончара та спілкування учнів з науковцями у приміщенні школи №2; концерт у Кобеляцькому районному будинку культури і дозвілля та інші заходи.
В рамках відзначення 95-річчя письменника також проходили:
- у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара – літературний вечір «Твоя зоря соборністю озветься» для старшокласників шкіл №16 і 23 обласного центру;
- у Козельщині на фасаді відреставрованого приміщення центральної районної бібліотеки, яка носить ім’я Олеся Гончара, урочисто відкрита меморіальна дошка письменника.
Лауреатом Міжнародної недержавної українсько-німецької літературної премії імені Олеся Гончара 2013 року стала представниця Полтавщини Світлана Гужва (Сторожівська) із Сторожового Чутівського району. Вона відзначена премією за збірку дитячої прози «У помасі лелечого крила».
11 квітня відбулося засідання журі щорічної обласної премії імені Панаса Мирного, яке визначило лауреатів премії. У 2013 році ними стали:
- у номінації «Література й літературознавство» – член літературного об’єднання «Полтавські джерела» при обласній організації НСПУ Олександр Пушко за збірку поезій «Завтра»;
- у номінації «Журналістика й публіцистика» – доктор історичних наук, професор Полтавської державної аграрної академії Микола Якименко – за творчий доробок; заслужений журналіст України Володимир Стадниченко – за книгу «Садівник щастя»;
- у номінації «Мистецтво» – керівник народного самодіяльного гурту «Сусіди» Глобинського районного будинку культури Ростислав Галаган – за творчий доробок;
- у номінації «Народна творчість. Народні ремесла» – заслужений майстер народної творчості України, член НСМНМУ, майстер художньої вишивки Ольга Закорка – за творчий доробок;
- у номінації «Благодійна та громадська діяльність» (без вручення грошової винагороди) – генеральний директор ВТК «Лукас» Олександр Лукацький – за надання благодійної допомоги багатодітним та малозабезпеченим сім’ям, підтримку обдарованих дітей.
З нагоди 27-ї річниці трагічних подій на Чорнобильській АЕС у Полтаві, біля пам’ятного знака героям і жертвам Чорнобиля, відбувся мітинг-реквієм. Присутні вшанували пам’ять загиблих ліквідаторів хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного знака.
В обласному центрі під головуванням Івана Гальченка та за участю заступника голови обласної ради Володимира Марченка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури. Зокрема, було обговорено ситуацію, що склалася в Полтавському музеї дальньої авіації. На пропозицію заступника голови обласної ради Володимира Марченка комісія рекомендувала управлінню культури Полтавської ОДА розробити та внести на розгляд обласної ради проект обласної Програми розвитку комунальної установи «Полтавський музей дальньої авіації». Вирішено звернутися до голови ОДА, депутата обласної ради Олександра Удовіченка з проханням сприяти на рівні уряду приведенню документації обласної комунальної установи «Полтавський музей дальньої авіації» у відповідність до її статуту.
В інформагентстві «Новини Полтавщини» обласного центру відбулася прес-конференція з приводу презентації проекту впровадження електронного урядування на основі новітніх технічних можливостей мережі бібліотек області. Метою проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування» є створення можливостей доступу до послуг електронного врядування місцевої та державної влади в бібліотеках області й залучення громадян до їх використання.
У Полтаві відбулася презентація книги Міли Іванцової (Людмили Іванцової), яка у 2012 році отримала відзнаку «Золотий письменник України».
У Полтавському обласному центрі естетичного виховання учнівської молоді стартував обласний фестиваль дитячої творчості «Повір у себе» за участю дітей з особливими потребами.
У видавництві «Полтавський літератор» вийшла друком нова книга лірики полтавського поета, прозаїка, критика, літературознавця і публіциста Миколи Костенка  «Прочерком ластівки».
Пирятинський район відвідали делегації громадських організацій Донецької та Херсонської областей. Їхня поїздка відбулася у рамках проекту «Розвиток культури – джерело процвітання громади». До Пирятина приїхали фахівці з бібліотечної справи, музеєзнавства та культурно-масової роботи. Представники Донеччини та Херсонщини побували у сільських будинках культури Пирятинського району, народному краєзнавчому музеї у Березовій Рудці, зустрілися з кращими творчими самодіяльними колективами, молоддю.
У Мачухівській ЗОШ Полтавського району відбулася презентація книги полтавця Богдана Пристана «Пам’ять».
Театрально-концертне життя. На сцені Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя проходили гастролі Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені Івана Озаркевича. Наймолодші глядачі подивилися казку «Котигорошко», а дорослі – виставу «Земля» за повістю Ольги Кобилянської та «Мораль пані Дульської» Габріели Запольської.
У Полтавському академічному обласному театрі ляльок відбулася прем’єра вистави «Портрет с летающими часами. Марк Шагал: «Моя жизнь - иллюстрации». Це вже друга вистава для дорослих в репертуарі театру.
У Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка у квітні проходив регіональний конкурс бандуристів імені Володимира Кабачка та концерт і урочиста церемонія нагородження переможців обласного конкурсу «Юний віртуоз Полтавщини».
У Полтавському палаці дозвілля «Листопад» протягом квітня проходили:
-  концерт української співачки Ірини Білик, яка виступила разом з гуртом «ТіК» в рамках туру «Кращі українські хіти», а також святкування 25-річчя творчої діяльності;
- сольний концерт солістки ансамблю Збройних Сил України і Національної філармонії України, лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів, нашої землячки Ярослави (Ярослави Кривошеєвої);
-  концерт Кубанського козачого хору.
Образотворче мистецтво. У Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка протягом квітня проходили заходи:
- персональна виставка картин викладача кафедри основ архітектури Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка Сергія Роя;
-  виставка живопису «Сільський мінімалізм», на якій представлені роботи українського художника і поета Сергія Татчина;
- міжнародна виставка карикатури «Карлюка-2013», на якій були представлені одразу п’ять експозицій;
-  гала-концерт ХІІ Всеукраїнського фестивалю сольного класичного індійського танцю «Танок безсмертної Апсари» імені Саші Путрі.
Визнаний художник, член НСХУ, лауреат премії Панаса Мирного Віктор Трохимець-Мілютін подарував три своїх роботи майбутній картинній галереї, яка буде розміщена у Куликівській школі Полтавського району.
До Великодніх свят відкрилися виставки:
- у Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка – презентація міської великодньої виставки, на якій представлені вироби народного мистецтва учнів мистецьких закладів Полтавщини та роботи професійних майстрів – члена НСХУ та НСМНМУ Лариси Пілюгіної; майстра художнього розпису Наталії Дешко та майстра української народної ляльки Тамари Пилипенко. Майстер-класи з виготовлення писанки проходили під керівництвом студентки кафедри образотворчого мистецтва Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Вікторії Здойми та ляльки-мотанки члена НСМНМУ Наталії Свиридюк;
-  у виставковій залі обласної організації НСХУ – традиційна щорічна Великодня виставка, на якій представлені роботи знаних художників Полтавщини та вироби народного мистецтва;
- у Гадяцькому училищі культури імені І. П. Котляревського – традиційний вернісаж «Диво писанкове» та майстер-класи із писанкарства.
У Миргороді відбувся Всеукраїнський фестиваль дерев’яної скульптури «Гоголь-парк» за участю майстрів з Полтавщини та інших областей України. Переможцем фестивалю став харків’янин Олександр Сердюк (скульптура «Ніс»).
У Диканській картинній галереї імені Марії Башкирцевої проходила презентація історико-краєзнавчого видання «Диканщина. Історичний нарис», приуроченого до 90-річчя з часу утворення району. Книга вийшла друком у полтавському видавництві «Дивосвіт».
Бібліотечна справа. У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського протягом квітня відбулися:
- урочиста церемонія нагородження переможців обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини-2012». Найголовніший приз – Гран-прі конкурсу – отримала книга Олександра Білоуська та Олексія Петренка «Андрій Сербутовський» (видавництво та друк – ТОВ «АСМІ»);
-  літературно-мистецький вечір «Островський і читач», присвячений 190-річчю від дня народження російського драматурга і театрального діяча Олександра Островського.
У Полтавській обласній бібліотеці для дітей імені Панаса Мирного протягом квітня проходили заходи:
- другий етап обласного конкурсу «Найкращий читач Полтавщини», переможцем якого стали учень ЗОШ №34 Роман Левковський та учень ЗОШ №27 Роман Шапошников;
- персональна виставка робіт п’ятикласниці ЗОШ №34 обласного центру, вихованки зразкового художнього колективу «Господарочка» та гуртка «Тільда-мода» Анастасії Бурсової «Мелодії моєї душі»;
-  виставка робіт вихованців першого та другого класів і викладача образотворчого мистецтва Чутівської дитячої музичної школи (відділення образотворчого мистецтва) Ірини Мотилевич «Чарівний світ квілінгу».
Кременчуцька бібліотека для дітей імені Торубари отримала у дарунок від всеукраїнського благодійного фонду «Джерело Дніпра» електронну книгу, два комп’ютери та 200 примірників літератури для дітей.
У Хорольській районній бібліотеці для дітей були проведені заходи з нагоди Міжнародного дня дитячої книги. Бібліотекарі закладу підготували книжкові виставки, перегляди літератури та літературну вікторину «Знання і таємниці на книжкових полицях».
У  літературно-мистецькій вітальні «Гармонія» Козельщинської районної бібліотеки відбулася представницька зустріч, присвячена 90-річчю утворення району.
У читальному залі бібліотеки Гадяцького училища культури імені І. П. Котляревського відбувся конкурс читців «Берегиня роду».
У Середняківській сільській бібліотеці Гадяцького району для учнів 7-го класу місцевої школи була проведена літературно-пізнавальна гра «Найкращий читач».
В Омельницькій бібліотеці-філії Кременчуцького району відкрилася творча вітальня «Калинове гроно Омельника»; першим заходом, який був проведений у вітальні, стала творча презентація поетеси і співачки Тетяни Романенко.
Музейна справа. У Полтавському краєзнавчому музеї відбулася презентація чергового тому енциклопедичного видання «Звід пам’яток історії та культури України», присвяченого Лохвицькому району. Книга вийшла друком у полтавському видавництві ТОВ «АСМІ».
У Полтавському літературно-меморіальному музеї В. Г. Короленка розгорнута виставка фотографій, документів та поштових листівок кінця ХІХ – початку ХХ століття «Полтавщина. Сторінки історії». Експонати виставки надані відомим в обласному центрі краєзнавцем, колекціонером, громадським діячем та видавцем Євгенієм Аничиним із власної приватної колекції.
У Полтавському музеї історії Полтавської битви в рамках музейно-педагогічної програми «Доторкнись до історії» для учнів ЗОШ №24 був проведений майстер-клас з витинанки. Захід провела студентка ІІІ курсу історичного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, лауреат премії імені В. Г. Короленка 2011 року Олександра Свиридюк.
 Експозиція Полтавського музею авіації та космонавтики поповнилася новими експонатами – унікальною колекцією поштових марок та листівок, яку передав у дарунок колекціонер із Закарпаття Йосип Гаснюк.
Кіномистецтво. У антикафе «Посиденьки» обласного центру відбувся черговий кінопоказ. Цього разу глядачам були показані фільм «Замкнені простори» режисера Ігоря Ворскли та збірка короткометражних фільмів «Коротке замикання».

Просвітництво і художня самодіяльність.  У приміщенні Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбувся фестиваль «Студентська весна-2013», участь у якому взяло чимало переможців та лауреатів різноманітних конкурсів і фестивалів всеукраїнського та міжнародного рівнів.
У рамках проведення Дня Гадяцького училища культури імені І. П. Котляревського та всеукраїнської акції «Діти – наше майбутнє» у Гадяцькому кіноконцертному залі «Дружба» та аудиторіях училища були проведені обласні конкурси народно-сценічного танцю «Джерела надії» і читців «Поетична зірка» та регіональний конкурс «Барви рідної землі».
У Гадяцькому кіноконцертному залі «Дружба» відбувся концерт інструментальної музики учнів, випускників, викладачів та колективів відділу народних інструментів Гадяцької дитячої музичної школи, присвячений 350-річчю проголошення Гадяча гетьманською столицею.
У рамках обласного огляду народної творчості «Квітуй, прекрасна батьківська земля!» проходили концерти:
- звітний концерт кращих колективів художньої самодіяльності Полтавщини;
-   гала-концерт самодіяльних колективів Диканщини;
- заключний концерт Пирятинського районного фестивалю-огляду народної творчості «Родослів»;
-  звітний концерт самодіяльних артистів Смородщинського СБК Чутівського району.
У Чутівському РБК проходили урочистості та святковий концерт, присвячений 90-річчю утворення Чутівського району. До цієї дати бібліотекарі Чутівської районної бібліотеки для учнів ІІІ курсу ПТУ №55 підготували і провели літературно-музичну композицію «Зігріємо Чутівщину красою і любов’ю, для наших нащадків її збережем».
Народний самодіяльний колектив «Берегиня» Гребінківського РБК відсвяткував 10-річний ювілей.
У Чапаєвському СК Диканського району проходили урочистості до 90-річчя утворення району.
 У Білицькому селищному БК Кобеляцького району відбулися урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення 40-річчя Білицької дитячої музичної школи.
У Короваївському БК Гребінківського району відбулися урочистості з нагоди 5-річного ювілею фольклорного самодіяльного ансамблю «Сусідоньки».
У Теплівському СБК відбувся захід, присвячений пам’яті колишнього директора закладу, гумориста, сатирика та драматурга Івана Ремесла.
У Хорольській дитячій музичній школі відбувся звітний концерт учнів та викладачів закладу.
вгору

Матеріал підготувала:                                                   І.О.Коваленко, провідний           
                                                                                         бібліограф відділу інфор-
                                                                                         мації  з  питань  культури
                                                                                         та мистецтва




Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського