Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 





















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Вступ

     
«Художник повинен побачити в натурі весь той шар самобутньої культури,
шар життя народного і відчути свою органічність на цьому тлі, невіддільність від цієї землі,
з якою він зв’язаний усіма порами, усім настроєм душі.
Яскрава творчість художника тісно пов’язана з традиціями своєї нації».
Георгій Якутович

Георгій Якутович народився 1930 року в Києві. Закінчив Київську художню школу, графічний факультет Київського художнього інституту, де згодом викладав композицію та книжкову графіку. Працював у техніках книжної і станкової графіки. Відомий майстерною графікою (переважно дереворитами) до «Фата моргана» М. Коцюбинського (1957), «Ярослав Мудрий» і «Свіччине весілля» І. Кочерги (1962), «Козак Голота» М. Пригари (1966), «Захар Беркут» І. Франка (1972), «Кленові листки» В. Стефаника та інших творів української класичної літератури, а також ілюстраціями до дитячих книжок “Про бідного парубка і Марка багатого” та “Казка про липку і зажерливу бабу”. Гравюри Георгія Якутовича побудовані в плані просторового рішення: світло і тінь відіграють в них домінуючу роль, незалежно від того, чи дія відбувається при денному світлі чи штучному.
Формування творчого стилю художника відбувалося в 1960-і роки, коли він разом із А. Губарєвим, А. Данченком, Г. Гавриленком, В. Ламахом рішуче протиставили побутописанню соцреалізму нову систему образотворчості. Це був короткий час “хрущовської відлиги”, який дав можливість молодим митцям експериментувати і робити нові відкриття в мистецтві.
“Джерела справжнього розуміння монументального мистецтва лежать у народній творчості, – вважав Георгій В’ячеславович. – Вивчаючи цю творчість, я зустрічався з дивними творами, простими і монументальними. Така народна українська гравюра, українське мистецтво. Тут кожний твір узагальнений із самого початку. Кожний з них несе в собі не зображення часткового, випадкового, а відстояне, сконцентроване поняття, узагальнений, чітко виліплений образ. Тут із самого початку є синтез, а він, природно, веде до монументальності. Саме до джерел народної творчості я звертаюся, коли шукаю для себе виражальні засоби в станковій графіці”. Майстер книжкової та станкової графіки перебував під впливом творчості Георгія Нарбута та школи «бойчукістів», а також надихався фольклорним монументалізмом і простотою творчості Дієго Рівери. Практично десять років творчого життя віддав молодий митець утвердженню принципів нової образотворчої системи та її пластичної мови.
1965 року у Г. Якутовича з’явилася впевненість у тому, що в ілюстраціях до "Козака Голоти" М. Пригари перемогу здобуто. Гравюри витримували аналогію з класичними зразками народної творчості. Особливо пишався Якутович тим, що етнографічні елементи були зведено до мінімуму. Ліногравюри створив майстер, котрий віртуозно володів різцем, осягнув сутність народного декоративізму, його монументальну структуру. З цього моменту для української графіки система образотворчості отримала яскраве життя і подовжилась у творчості поколінь 60-80-х років. Саме тому ілюстрації Георгія Якутовича до величних пам’яток літописання ХІІ ст. «Слава про Ігорів похід» (1977) та «Повісті минулих літ» (1981) стали високим досягненням в національному образотворчому мистецтві. Незважаючи на невеликий формат, мініатюрність заставок, кінцівок, незначних за розміром сторінкових ілюстрацій першої книжки, офортам графіка властива піднесеність, епічність. Художник не переповідає епізоди, а переосмислюючи найбільш напружені моменти, створює яскраві зорові асоціації літературного образу. Використання вишуканих зеленавих, палевих, світло-коричневих кольорів робить книгу урочисто-ошатною. Ілюстрації великого художника стали справді мистецьким і світоглядним відкриттям доби Київської Русі.
Крім книжної графіки, художник створив окремі гравюри на історичні теми: «Іван Вишенський», «Олег Гориславич» тощо, а також цикли на теми українських народних казок, старовинної української музики; листівки на мотиви українських народних пісень: «Марічка» (1960), «Є у мене топір…» (1963). Працював багатьма графічними техніками дерево- і лінориту та гравюри на металі, вдало поєднуючи реалізм з різними формальними спрощеннями, що притаманні графічним технікам, завдяки чому його графіки мають вигляд наскрізь сучасних, модерністичних творів. Особливо корисно на його стилі відбився вплив гуцульського народного мистецтва з логістикою його геометричних форм.
Також плідно Г. Якутович працював на ниві кінематографічного мистецтва, зокрема, брав участь у створенні фільму «Тіні забутих предків» (1964). Оцінюючи роль, яку відіграв художник у створенні цього шедевру кінематографу, режисер Сергій Параджанов говорив: “Якутович спирається на велику реалістичну школу і традиції. Він не просто художник, а художник, що мислить. Він привів нас у Карпати, як гід. Вони йому знайомі. Він врятував нас від пейзанства, від фальші”.
Г. Якутович є автором спогадів про С. Параджанова «Незакінчена сповідь» (у книзі «Сергій Параджанов. Злет. Трагедія. Вічність». — К., 1994). У галузі української графіки постать Георгія Якутовича, народного художника України, дійсного члена Академії мистецтв України, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка — явище унікальне і самобутнє. Його творчість завжди відповідала високим художнім і моральним критеріям, не втрачала свого народного призначення у найвищому розумінні цього слова.
Творчий шлях відомого українського графіка був складним і насиченим творчістю, пошуками і відкриттями. Видатний майстер залишив нас 4 серпня 2000 року. Проте започатковане продовжують в своїх творах його учні, послідовники, серед яких – його син та онук.

                      «Сергій Якутович давно вийшов за межі такого поняття, як художник.
Він - феноменальний, він такий один».
Галерист Павло Гудімов


Сергій Якутович народився 1952 року в Києві. Дитинство минуло у батьківській майстерні. Там, серед клаптиків маминих живописних робіт, татових гравюр та численних книжок – і почав складатися його унікальний авторський стиль. З 14 років юнак професійно займається мистецтвом.
Ще в студентські роки виявив тяжіння до створення епічних циклів ілюстрацій до відомих творів світової та вітчизняної літератури.
З 1976 року художник активно співпрацює з видавництвами України та Росії. До часів Незалежності він ілюструє чи не усю класику світової та вітчизняної літератури: твори Пушкіна, Толстого, Дюма, Гончара, Гоголя, малює картини до французького епосу "Трістан та Ізольда", оформлює книжки Ліни Костенко. Загалом - майже дві сотні видань.
Упродовж останніх років з ілюстраціями С. Якутовича побачили світ книги, які стали вагомим здобутком національної культури, отримали широке визнання шанувальників книжкового мистецтва як в Україні, так і за її межами,
Митець має глибоко індивідуальний почерк, майстерно володіє різними технічними засобами графічного мистецтва, зокрема офорту, удосконалює свій стиль у різних видах графіки, випускає унікальну графічну серію з портретів усіх українських гетьманів. Кожен з них – не просто сторінка з підручника по історії, а – жива людина.
Шукає себе Якутович і у кіно. Стає головним художником фільмів "Молитва за гетьмана Мазепу" Юрія Іллєнка, телефільмами "Ще як ми були козаками", "Загублений рай". А у 2005 долучається до масштабного проекту - фільму Володимира Бортка "Тарас Бульба". Якутович малює понад 2,5 тисячі ескізів і майже всі вони входять до фільму.
“Я побудував 480 метрів декорацій, але сказали – "слишком красиво!" Там є маленька частина. От, наприклад, у фільмі, хутір Тараса – один до одного. Так, як намальовано, – так і побудували”, – розповів художник.
«Я ще такого художника не бачила. Художника по-костюмах, який малює не тільки костюм для образу, а він промальовує фігуру, типаж, героя, таким, який він існує насправді, і він його одягає», – згадує Ірина Ступка.
Після прем’єри критики наголошують – фільм варто дивитися, щоправда, лише через роботу художників та гру Богдана Ступки. Останній відіграє у творчості художника значну роль – надихає. До 70-літнього ювілею актора той випускає серію графічних робіт, в кожній з яких – не просто Ступка в ролі, а її багатогранна структура.
У 2009 наважується Сергій Якутович і на сміливий арт-проект. Істини щодо безсмертних образів з книжок Гоголя відтворює у інсталяціях з пластикових скульптур, відео та музики. Проект за підтримки ЮНЕСКО показують у Парижі, Львові, Москві та Києві.
Сповнений ідей він не покладає рук – планує взятися за ілюстрації до творів Лермонтова, викладає в університеті та працює над фільмом "Поводир" Олеся Саніна. Жартує, що у найгіршому випадку у нього все вийде, та досі потай мріє про власне кіно.
У XXI столітті графіка Сергія Якутовича стала символом епохи, її яскравою сторінкою.

                                   
«Він був дуже привітним та екстравагантним.
Ще більшим індивідуалістом ніж я…»
Сергій Якутович

Антон Якутович народився в Києві 1975 року. Навчався в художній школі, закінчив Академію мистецтв і архітектури. В його генах бурхала кров діда, видатного художника-графіка та не менш талановитого батька. Тож він робив офорти, літографії, а ще займався живописом – від самого дитинства. За власним визнанням, «графіка приносить строгість в роботі, а живопис – відчуття свободи, й тим самим вони доповнюють одне одного».
Останнє десятиліття Антон жив здебільшого в Парижі, куди покликало його кохання, працював. Роботи молодого художника виставлялися у Франції, Іспанії, Англії, Швейцарії, Україні... Жив у Парижі, а помер у віці 38 років через хворобу у Києві, куди приїхав підтримати батька, який переживав непрості часи опісля смерті дружини Ольги, так само художника, що полишила цей світ кілька літ тому.
"Ми з ним задумали декілька проектів. Я просив його залишитися хоча б на рік. Останні місяці ми з ним не розлучалися. Він шкодував, що ми не записуємо наші розмови. Говорили не про те, які ми великі чи малі художники, а як відчуваємо життя, розуміємо мистецтво", – згадує Сергій Георгійович.
Антон Якутович похований у Києві поруч з могилою матері. Сергій Георгійович планує зібрати й привезти картини сина до Києва та зробити виставку його пам'яті.

Ознайомитися з творчим доробком Антона Якутовича можна за адресами:
http://www.antonyakutovych.com/Welcome_2.0.html
http://www.peaceandcolour.com/?artistportfolio=anton-yakutovych
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=583557085054640&set=a.583025248441157.1073742125.382916425118708&type=1

Про творчість Георгія та Сергія Якутовичів докладніше можна прочитати в рекомендованих виданнях.

1.    Верб И. И. Георгий Якутович : поиски, работа / И. И. Верб. - М. : Советский художник, 1970. - 95 с. : ил.

2.    Бондарчук Л. Георгій Якутович. У колі спогадів : канал "Культура" представив фільм про українського художника / Л. Бондарчук // День. - 2011. - 4-5 берез. - С. 18.

3.    Корнутко-Гринів О. Історія народу у графіці Георгія Якутовича / О. Корнутко-Гринів // Дзвін. - 2011. - № 8. - С. 152-155. : іл.

4.    Лагутенко О. Георгій Якутович: графічний контур майбуття / О. Лагутенко // Образотворче мистецтво. - 2006. - № 1. - С. 96-99. : іл.

5.    Лагутенко О. "Людина живе стільки, скільки пам’ятає" : [графік Георгій Якутович ілюструє "Повість минулих літ"] / О. Лагутенко // Fine art. - 2009. - № 4. - С. 86-91.

6.    Той, хто має крила... : [запис телепередачі "Георгій Якутович. Ч. I - Графіка, ч. II - Кіно, ч. III - Коло" до 70-річчя відомого графіка] // Кіно-Театр. - 2012. - № 2. - С. 22-25.

7.    Чернова Л. Чорно-білі перехрестя родини Якутовичів / Л. Чернова // Артанія. - 2014. - № 1/2. - С. 94-100. : іл.

8.    Якутович Георгій Вячеславович // Хто є хто в Україні. 2000 : політики, урядовці, судді, дипломати, підприємці, науковці, письменники, мистці, журналісти, спортсмени: 5000 біографій / ред. Ю. Марченко . - К. : К. I. С., 2000. - С. 562.

9.    Якутович Георгій Вячеславович // Хто є хто в Україні : політики, підприємці, військові, науковці, діячі культури, спортсмени. - К. : К. I. С., 1997. - С. 601.

10.    Якутович Георгій Вячеславович // Шевченківські лауреати, 1962-2007 : енциклопедичний довідник / уклад. М. Г. Лабінський. - 2-ге вид., змін. і доп. - К. : Криниця, 2007. - С. 804-805.

11.    Якутович Георгій Вячеславович // Шевченківські лауреати, 1962-2012 : енциклопедичний довідник / уклад. М. Г. Лабінський. - 3-тє вид., змін. і доп. - К. : Криниця, 2012. - С. 804-805. : фот.

12.    Якутовичи : [біографічні відомості про Г. В. та С. Г. Якутовичів] // Мистецтво України : біографічний довідник / ред. А. В. Кудрицький. - К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1997. - С. 675-676.

13.    Якутовичі : [біографічні відомості про Г. В. та С. Г. Якутовичів] // Митці України : енциклопедичний довідник / упоряд. М. Г. Лабінський ; ред. А. В. Кудрицький. - К. : "Українська енциклопедія" ім. М. П. Бажана, 1992. - С. 674-675.


* * *
14.    Кочубей М. Всеукраїнський конкурс графічного мистецтва імені Георгія Якутовича : [історія створення, сучасний стан, підсумки IV конкурсу] / М. Кочубей // Образотворче мистецтво. - 2009. - № 2. - С. 66-68.

15.    Кочубей М. Графічне мистецтво на Всеукраїнській виставці-конкурсі імені Георгія Якутовича : [Київ, 11-27 липня 2014 року] / М. Кочубей // Образотворче мистецтво. - 2014. - № 3. - С. 122-123. : іл.
   
* * *

16.    Багацька Л. Чи легко бути Якутовичем? : сьогодні видатному графікові - 60 / Л. Багацька // День. - 2012. - 21 листоп. - С. 10.

17.    Брюховецька Л. Хома Брут, Чартков та інші : [фільм режисера Ростислава Плахова-Модестова "Підніміть мені повіки..." за творами М. Гоголя, художник - Сергій Якутович] / Л. Брюховецька // Кіно-Театр. - 2013. - № 6. - С. 5-7. : іл.

18.    Бут О. "Загублений рай" українця Миколи Гоголя : [художником фільму є відомий ілюстратор гоголівських творів, графік Сергій Якутович] / О. Бут // Кіно-Театр. - 2009. - № 3. - С. 34-35.

19.    Дмитренко Н. Богом данный актер : [Сергей Якутович рисует Богдана Ступку] / Н. Дмитренко // Сезони моди. - 2011. - № 7. - С. 113. : ил.

20.    Іванишина Л. Мандри Гоголя : [про зйомки фільму "Загублений рай", художником якого є С. Якутович, багато творів якого присвячено гоголівській тематиці] / Л. Іванишина // Кіно-Театр. - 2008. - № 6. - С. 56-57. : іл.

21.    Іванишина Л. Трагедія Гоголя : [художником фільму "Загублений рай", присвяченого 200-річчю від дня народження М. Гоголя, є Сергій Якутович] / Л. Іванишина // Кіно-Театр. - 2009. - № 3. - С. 33.

22.    Литвин М. Гоголь очима Якутовича : [гоголівська тематика у творчому доробку відомого графіка] / М. Литвин // Культура і життя. - 2009. - 29 квіт. (№ 17). - С. 2.

23.    Родик К. Гоголь як Гойя : ["Вечори на хуторі близ Диканьки. Миргород", видані до 200-річчя від дня народження письменника, ілюстрував Сергій Якутович] / К. Родик // Україна молода. - 2009. - 11 квіт. - С. 4 А.(Дод. "Культурний бульйон").

24.    Філатов А. Кіно vs Живопис: діалог мистецтв : [огляд творчого доробку художників, які співпрацюють з кінематографом, зокрема, Сергія Якутовича] / А. Філатов // Українська культура. - 2013. - № 1/2. - С. 18-23. : іл.

25.    Якутович С. Глиба : [відомий графік - про себе і свій творчий доробок] / С. Якутович ; бесіду вів П. Марусенко // Fine art. - 2009. - № 2/3. - С. 28-35. : іл. ; № 4. - С. 92-101. : іл.

26.    Якутович С. "Давайте з оптимізмом дивитися у завтрашній день!" : Сергій Якутович - про українську історію, пацифізм, мистецький ганж, громадське визнання і європейську перспективу... / С. Якутович ; бесіду вів Т. Головко // День. - 2014. - 29-30 серп. - С. 22.

27.    Якутович С. Козацька епоха на екрані : [інтерв’ю з художником про роботу над фільмом "Тарас Бульба"] / С. Якутович ; бесіду веде А. Погрібна // Кіно-Театр. - 2007. - № 5. - С. 14-17. : іл.

28.    Якутович С. Сергій Якутович: Все сучасне мистецтво - від диявола : [відомий художник - про роботу над фільмом "Тарас Бульба"] / С. Якутович ; бесіду вела Н. Дмитренко // Україна молода. - 2009. - 28 берез. - С. 8-9.

29.    Якутович С. Сергій Якутович: "Все, що ти вигадуєш..." : [відомий графік - про свій театральний та кінематографічний доробок] / С. Якутович ; бесіду вела М. Тетерюк // Кіно-Театр. - 2012. - № 2. - С. 46-48.

30.    Якутович С. Сергій Якутович: мальована душа слова : [про роботу над екранізацією "Тараса Бульби" М. Гоголя] / С. Якутович ; бесіду вела Л. Бондарчук // Кіно-Театр. - 2009. - № 5. - С. 51-53. : іл.

31.    Якутович С. Сергій Якутович: "Манілов і Тарас Бульба - у кожному з нас" / С. Якутович ; бесіду вела Л. Бондарчук // Урядовий кур’єр. - 2009. - 27 черв. - С. 10. : іл.

32.    Якутович С. Сергій Якутович: Я виплекав свій образ України / С. Якутович ; бесіду вів В. Коскін // Демократична Україна. - 2012. - 10 лют. (№ 6). - С. 17.

33.    Якутович С. Сергей Якутович: Я себя еще удивлю : [о влиянии окружения, в частности, отца, на свои характер и творчество] / С. Якутович ; беседу вел А. Саква // Московский комсомолец в Украине. - 2010. - 4-10 авг. (№ 32). - С. 22-23. : ил.

34.    Якутович С. Сидить Мазепа і лічить усе мертве : художник Сергій Якутович рік тому втратив сина Антона [теж художника] / С. Якутович ; текст: К. Кисельова, О. Павлова // Країна. - 2015. - № 2. - С. 8-10.

35.    Якутович С. Такого, як він, у світі важко знайти : [відомий графік - про себе, свого батька та свій творчий доробок] / С. Якутович ; бесіду вів С. Бондаренко // Літературна Україна. - 2010. - 10 черв. (№ 21). - С. 7-8. : іл.

36.    Якутович С. Трофеї та пригоди п’яти поколінь Якутовичів : до 60-ліття видатного художника-графіка / С. Якутович ; бесіду вів С. Бондаренко // Голос України. - 2012. - 24 листоп. - С. 12.

37.    Якутович Сергій Георгійович // Шевченківські лауреати, 1962-2007 : енциклопедичний довідник / уклад. М. Г. Лабінський. - 2-ге вид., змін. і доп. - К. : Криниця, 2007. - С. 805-807.

38.    Якутович Сергій Георгійович // Шевченківські лауреати, 1962-2012 : енциклопедичний довідник / уклад. М. Г. Лабінський. - 3-тє вид., змін. і доп. - К. : Криниця, 2012. - С. 805-807. : фот.



Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського