Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог (Архівна версія)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 

Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Інклюзивна освіта: від обмежень до можливостей

 бібліографічний покажчик
Вступ
Огляд галузевих періодичних видань, що отримує Полтавська ОУНБ імені І. П. Котляревського
1. Державна політика України у сфері інклюзивної освіти
2. Навчання, виховання та супровід дітей з особливими потребами
3. Організація навчально-виховної роботи з дітьми із порушенням слуху (сурдопедагогіка)
4. Особливості навчання та розвитку дітей із вадами зору (тифлопедагогіка)
5. Логопедична робота
6. Специфіка навчання та виховання дітей з аутизмом, ДЦП, синдромом Дауна
Інтернет-ресурси для роботи з дітьми з особливостями психофізичного розвитку
Іменний покажчик

Вступ
Сучасною світовою тенденцією є прагнення суспільства до інтегрування осіб з особливостями психофізичного розвитку в соціум. Не залишається осторонь і наша держава. Враховуючи права осіб із особливими потребами, в Україні здійснюється поступове оновлення та вдосконалення нормативно-правової бази, створюються експериментальні майданчики, проводяться тематичні конференції, круглі столи, готуються спеціалісти для системи спеціальної освіти та інклюзивного навчання, тобто створюються оптимальні умови дітям з порушеннями психофізичного розвитку.
Тема інклюзії в цілому сьогодні є досить актуальною.
Бібліографічний покажчик «Інклюзивна освіта: від обмежень до можливостей» має на меті висвітлити основні завдання та структуру впровадження інклюзивного навчання в Україні. Матеріали покажчика систематизовано за розділами, у межах кожного розділу – в алфавітному порядку. Нормативні документи розміщено у логічній послідовності.
Основні розділи:
1. Державна політика України у сфері інклюзивної освіти.
2. Навчання, виховання та супровід дітей з особливими потребами.
3. Організація навчально-виховної роботи з дітьми із порушенням слуху (сурдопедагогіка).
4. Особливості навчання та розвитку дітей із вадами зору (тифлопедагогіка).
5. Логопедична робота.
6. Специфіка навчання та виховання дітей із аутизмом, ДЦП, синдромом Дауна.
Покажчик містить 187 позицій. Матеріали частково анотовано.
Додатково наведено інтернет-ресурси з даної теми. Видання також містить огляд галузевих періодичних видань, зокрема журналів, які отримує ПОУНБ імені І. П. Котляревського.
Допоміжний апарат рекомендаційного покажчика складає іменний покажчик.
Відбір літератури завершено у листопаді 2015 року. До покажчика включено книги, що вийшли друком у 2010-2015 роках та статті з журналів і газет за 2012-2015 роки.
Цільове призначення видання: науковцям, викладачам, аспірантам, студентам; учителям, управлінцям, яких цікавлять питання організації допомоги особам з психофізичними порушеннями та/або з інвалідністю. Корисним він буде також для сімей, в яких виховуються діти з особливими потребами.
Огляд галузевих періодичних видань, що отримує Полтавська ОУНБ імені І. П. Котляревського

«Дефектолог» – всеукраїнська газета для фахівців, що взяли на себе відповідальність виховувати та навчати дітей з особливими потребами. Досвід авторів може стати в нагоді всім, хто бажає допомогти таким дітям.
Виходить газета один раз на місяць. Обсяг – 60 сторінок.
У електронному вигляді номери газети можна знайти на сайті видавництва педагогічної преси та літератури «Шкільний світ». Наша бібліотека отримує видання з 2012 року.
«Особлива дитина: навчання і виховання» – періодичне, наукове, навчальне, інформаційне, методичне видання. Журнал виходить чотири рази на рік, заснований у 1995 р., видавався з 1996 р. під назвою "Дефектологія". З 2014 року видається під новою назвою «Особлива дитина: навчання і виховання». Бібліотека отримує журнал з 1999 року. Метою видання як часопису, присвяченого проблемам здобуття освіти і забезпечення життєдіяльності дітей з особливими потребами, є донесення стратегії розвитку освіти таких дітей, висвітлення актуальних питань діагностики особливостей психофізичного стану та сучасних підходів й інноваційних технологій їх навчання і виховання, результатів експериментальних досліджень, оригінальних розробок, надання методичних порад і консультацій фахівців з актуальних проблем спеціальної педагогіки і психології.
Журнал призначений для вчителів-дефектологів, методистів, викладачів, психологів і соціальних педагогів спеціальних навчальних та позашкільних закладів, педагогів загальноосвітніх закладів, у групах і класах яких виховуються і навчаються діти з особливими потребами, викладачів, студентів, аспірантів, науковців та батьків дітей з порушеннями психофізичного розвитку.
«Логопед в детском саду» – науково-методичний журнал (Росія). Виходить щоквартально.
Містить статті педагогів-практиків про особливості мовленнєвого розвитку дошкільників. В них також розглядаються досягнення клінічної та психолого-педагогічної діагностики й корекції порушень мовного розвитку дітей.
Матеріали журналу будуть корисні як вчителям-логопедам, так і батькам.
Наша бібліотека отримувала видання у 2014 році.
«Логопедия сегодня» – науково-методичний журнал (Росія). Виходить щоквартально. Бібліотека отримувала видання з 2003 по 2012 рік. До 2009 року журнал мав назву «Логопедия».
Видання для логопедів і вчителів-дефектологів. Висвітлює проблеми диференціальної діагностики, ранньої корекції порушень усної і письмової мови, їх профілактики. Знайомить з дисертаційними дослідженнями, пропонує шляхи підвищення кваліфікації фахівців.
«Дефектология» – науково-методичний журнал (Росія). Видається з 1969 року. Наша бібліотека отримувала видання з 1996 по 2012 рік.
Журнал призначений для широкого кола спеціалістів, як дослідників, так і практиків, працюючих з дітьми раннього, дошкільного, шкільного віку з відхиленнями у розвитку. Опубліковані у ньому матеріали відображають не тільки результати сучасних досліджень в галузі корекційної педагогіки, спеціальної та клінічної психології, нейрофізіології та суміжних наукових дисциплін, але й інноваційні методичні розробки, присвячені різноманітним аспектам корекційної допомоги різним категоріям дітей.
«Воспитание и обучение детей с нарушениями развития» – науково-методичний і практичний журнал. Видається з 2002 року. Бібліотека отримує видання з 2004 по 2014 рік.
Головне завдання журналу – сприяння педагогам, вчителям загальноосвітніх шкіл, вчителям-дефектологам, логопедам, психологам і батькам в організації допомоги дітям з обмеженими можливостями здоров'я, починаючи з перших місяців життя до закінчення школи.
«Жизнь с ДЦП. Проблемы и решения» – інформаційно-практичний журнал. Видання є єдиним в Росії  друкований ЗМІ, що здійснює тісний контакт і зворотний зв'язок з людьми, залученими в сферу ДЦП: сім'ями, що виховують дітей з ДЦП, практикуючими лікарями, педагогами і соціальними працівниками, суспільними фондами допомоги інвалідам і дітям з ДЦП, організаторами і керівниками спеціалізованих лікувальних і реабілітаційних установ. Бібліотека отримувала видання у 2014 році.
1. Державна політика України у сфері інклюзивної освіти

1.    Про охорону дитинства : Закон України, 26 квіт. 2001 р. №2402-III // Офіційний вісник України. - 2001. - № 22. - С. 4-18.

2.    Про реабілітацію інвалідів в Україні : Закон України, 6 жовт. 2005 р. №2961-IV // Офіційний вісник України. - 2005. - № 44. - С. 15-33.

3.   Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання : Закон України, 5 черв. 2014 р. №1324-VII // Офіційний вісник України. - 2014. - № 52. - С. 8-9 ; Відомості Верховної Ради України. - 2014. - № 30. - Ст. 1011.

4.  Про затвердження порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах : постанова Кабінету Міністрів України від 15 серп. 2011 р. №872 // Урядовий кур’єр. - 2011. - 20 серп. - С. 21 ; Офіційний вісник України. - 2011. - № 62. - С. 65-67. - Порядок.

5.   Державний стандарт початкової загальної освіти для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку : затв. постановою Кабінету Міністрів України від 5 лип. 2004 р. №848 // Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. - 2004. - № 23/24. - С. 5-12.

6.   Порядок організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах : затв. постановою Кабінету Міністрів України від 15 серп. 2011 р. №872 // Урядовий кур’єр. - 2011. - 20 серп. - С. 21.

7.   Державний стандарт початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами : затв. постановою Кабінету Міністрів України від 21 серп. 2013 р. №607 // Офіційний вісник України. - 2013. - № 68. - С. 167-170.

8.   Про забезпечення прав дітей-інвалідів та дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку : наказ Міністерства освіти і науки України від 27 листоп. 2007 р. №1041 // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2008. - № 1. - С. 24.

9.   Про затвердження Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку : наказ Міністерства освіти і науки України від 15 верес. 2008 р. №852 // Офіційний вісник України. - 2008. - № 99. - С. 24. - Положення.

10.   Концепція розвитку інклюзивної освіти : затв. наказом Міністерства освіти і науки України від 1 жовт. 2010 р. №912 // Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. - 2010. - № 34/35/36. - С. 46-50.

11.   Про затвердження державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів" : наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20 лют. 2013 р. №144 // Офіційний вісник України. - 2013. - № 24. - С. 187. - Державні санітарні норми та правила.

12.  Про затвердження Типового положення про Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів : наказ Міністерства соціальної політики України від 15 серп. 2013 р. №505 // Офіційний вісник України. - 2013. - № 70. - С. 190-191. - Типове положення.

13.   Про створення експертно-консультативної ради з питань аутизму : наказ Міністерства освіти і науки України від 28 трав. 2013 р. № 621 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2013. - № 19/20/21. - С. 91-93.

14.    Про організацію діяльності психолого-медико-педагогічних консультацій : наказ Міністерства освіти і науки України від 4 черв. 2013 р. №680 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2013. - № 19/20/21. - С. 86-88.

15.   Про затвердження заходів щодо впровадження інклюзивного навчання в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах на період до 2015 року : наказ Міністерства освіти і науки України від 23 лип. 2013 р. №1034 // Інформаційний збірник для директора школи та завідуючого дитячим садочком. - 2013. - № 7. - С. 40-43.

16.  Про видання підручників і навчальних посібників для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з особливими освітніми потребами у 2014 році : наказ Міністерства освіти і науки України від 12 черв. 2014 р. №705 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2014. - № 16/17/18. - С. 5-7. - Перелік підручників і навчальних посібників.

17. Про затвердження порядку комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах : наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 6 лют. 2015 р. №104/52 // Офіційний вісник України. - 2015. - № 22. - С. 91 ; Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2015. - № 6. - С. 75-77. – Порядок.

18. Про затвердження Типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку : наказ Міністерства освіти і науки України від 12 лют. 2015 р. №134 // Інформаційний збірник та коментарі міністерства освіти і науки України. - 2015. - № 4. - С. 49-60. - Додатки

19. Про затвердження плану заходів щодо виконання рекомендацій, схвалених постановою Верховної Ради України від 13 січня 2015 року № 96-VIII : наказ Міністерства освіти і науки України від 18 лют. 2015 р. №163 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2015. - № 5. - С. 5-10. - Освіта, охорона здоров’я та соціальне забезпечення дітей з порушеннями психофізичного розвитку. Наведено План заходів.

20. Про порядок комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах : наказ Міністерства освіти і науки України від 2 квіт. 2015 р. №1/9-169 / М-во освіти і науки України // Інформаційний вісник з питань освіти. - 2015. - № 5. - С. 69.

21. Про затвердження змін до Типового положення про Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів : наказ Міністерства соціальної політики України від 24 черв. 2015 р. №653 // Офіційний вісник України. - 2015. - № 60. - С. 315-316. – Зміни.

22.  Про визначення завдань працівників психологічної служби системи освіти в умовах інклюзивного навчання : лист М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 2 січ. 2013 р. № 1/9-1 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. - 2013. - № 4/5/6. - С. 76-79. – Додатки.

23.  Про організацію навчально-виховного процесу учнів з розумовою відсталістю та затримкою психічного розвитку : лист Міністерства освіти і науки України від 13 серп. 2014 р. №1/9-413 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2014. - № 25/26/27. - С. 38-45.

24. Про забезпечення безперешкодного доступу до навчальних закладів : лист Міністерства освіти і науки України від 13 серп. 2014 р. №1/9-414 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2014. - № 25/26/27. - С. 46-48. - Діти з особливими потребами.

25. Про організацію навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітніх навчальних закладів у 2015/2016 навчальному році : лист Міністерства освіти і науки України від 5 черв. 2015 р. №1/9-280 // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. - 2015. - № 8. - С. 79-86.

26. Інклюзивна освіта в Україні: тест на євроінтеграцію // Дошкілля.ua. - 2015. - (№ 16). - С. 6-7.
Матеріали засідання дискусійного клубу, на якому спеціалісти висвітлюють свої погляди на сучасний стан та проблеми інклюзії в Україні.

27. Красняков Є. Формування та реалізація інклюзивної політики у сфері освіти дітей з особливими освітніми потребами в Україні / Є. Красняков, В. Бурда // Віче. - 2013. - № 6. - С. 17-19.
Розглянуто важливі питання запровадження інклюзивного навчання, формування нової філософії державної політики щодо дітей з особливими освітніми потребами, вдосконалення і розвиток нормативно-правової бази відповідно до міжнародних договорів у сфері прав людини.

28.  Луценко І. Правові аспекти запровадження інклюзивної освіти в Україні // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 4. - С. 8-17.
У статті на основі системного аналізу міжнародного досвіду, сучасного стану розвитку інклюзивної освіти в Україні виявлено ступінь відповідності національного законодавства в галузі освіти міжнародним стандартам забезпечення права на освіту дітей з особливими потребами та визначено шляхи удосконалення механізмів державного управління інклюзивною освітою в Україні.
2. Навчання, виховання та супровід дітей з особливими потребами

29.  Глоба О. Особливості організації корекційної роботи в умовах дошкільного навчального закладу / О. Глоба, І. Пригородова // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 3. - С. 65-72.
У статті розглядається проблема організації корекційної роботи з дітьми, що мають порушення опорно-рухового апарату, в умовах дошкільного навчального закладу. Надані схема й алгоритм впровадження програми раннього виявлення, профілактики та корекції порушень функцій опорно-рухового апарату дітей у навчально-виховний процес закладів дошкільної освіти.

30.  Дегтяренко Т. М. Корекційно-реабілітаційна діяльність: стратегія управління : монографія. - Суми : Університетська книга, 2011. - 402 с.

31.  Діти з особливими потребами в школі : психолого-педагогічний супровід / упоряд. О. М. Романова. - К. : Шкільний світ, 2011. - 127 с. - (Б-ка "Шкільного світу").
У книжці зібрані матеріали про особливих дітей: їх проблеми та проблеми батьків, інклюзивну освіту, соціалізацію й адаптацію дітей з особливими потребами в суспільстві. Окремий розділ присвячено роботі соціального педагога з такими дітьми. Пропонується практичний матеріал: розробки уроків, тренінги, анкети, тести, розвивальні програми, перелік нормативних документів тощо. Методичні матеріали будуть корисні батькам, учителям, спеціалістам психологічної служби та психолого-медико-педагогічних консультацій, студентам, які прагнуть змінити становище дітей з особливими потребами.

32.  Дорошенко В. Психокорекційна діяльність психолога з дітьми з обмеженими можливостями // Психолог. Шкільний світ. - 2015. - Верес. (№ 17/18). - С. 72-74.
Пропонується для ознайомлення стаття з досвіду роботи психолога, який використовує методи арт-терапії.

33.  Журомська Л. Програма психологічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзії у ЗНЗ / Л. Журомська, О. Гончар // Психолог. Шкільний світ. - 2015. - Верес. (№ 17/18). - С. 69-71.
Метою програми є створення оптимальних умов для ефективного навчання, виховання та розвитку учнів з особливими потребами під час навчання в умовах інклюзії в ЗНЗ.

34. Карацюба А. Використання казкотерапії у корекційній роботі // Дефектолог. - 2015. - Жовт. (№ 10). - С. 4-8.
Практичний досвід роботи із застосуванням казкотерапії демонструє поліпшення фізичного й емоційного стану дітей з особливими потребами.

35. Колишкін О. В. Корекційна освіта. Вступ до спеціальності : навчальний посібник для студентів вузів. - Суми : Університетська книга, 2012. - 392 с.

36.  Концепція науково-методичного забезпечення формування навчальної діяльності учнів із затримкою психічного розвитку : (проект) / Т. Сак [та ін.] // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 3. - С. 7-17.
У проекті Концепції на основі встановлених сучасних тенденцій реформування освіти в Україні, стану науково-методичного та навчального забезпечення навчання учнів у спеціальній школі, визначаються методологічні й теоретичні засади, мета, завдання та очікувані результати модернізації науково-методичного забезпечення навчання учнів із затримкою психічного розвитку.

37.  Кузьмінська Л. Д. Соціально-психологічні аспекти управління інклюзивним навчанням у загальноосвітньому навчальному закладі // Освіта та розвиток обдарованої особистості. - 2015. - № 9. - С. 29-32.
Розглянуто основні соціально-психологічні аспекти управління інклюзивним навчанням у загальноосвітньому навчальному закладі, узагальнено результати експериментального дослідження, охарактеризовано шляхи підвищення результативності управлінської діяльності керівника навчального закладу в організації процесу навчання дітей з особливими потребами.

38.  Логопедія : підручник для студентів вузів / ред. М. К. Шеремет. - 2-ге вид., перероб. та доп. - К. : Слово, 2010. - 666 с.
Висвітлено науково-методичні засади логопедії як науки, системні порушення усного мовлення, причини його прояву, патогенез і кореляційно-реабілітаційну роботу, вікові норми мовленнєвого розвитку дитини. Для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціальністю "Дефектологія".

39. Ночовка В. І. Організація інклюзивного навчання у школі / В. І. Ночовка, В. А. Головко, О. М. Тимощук. - К. : Шкільний світ, 2014. - 126 с. - (Б-ка "Шкільного світу").

40.  Пасічник О. В. Мультимедійні інформаційні ресурси систем дистанційного навчання осіб з вадами рухово-опорного апарату : напрацювання та досвід Національного університету "Львівська політехніка" : препринт. - Львів : Львівська політехніка, 2013. - 35 с.

41. Пахомова Н. Г. Спеціальна педагогіка з історією : навчальний посібник для студентів вузів / Н. Г. Пахомова ; Полтавський національний педагогічний ун-т ім. В. Г. Короленка. - Полтава : АСМI, 2010. - 279 с.
У навчальному посібнику представлені історія і теорія навчання та виховання осіб із обмеженими психофізичними можливостями. Висвітлені загальні питання дидактики спеціальної освіти, охарактеризовані зміст та організація. У посібнику розглядаються сучасні проблеми спеціальної освіти. Посібник адресований корекційним педагогам, психологам, соціальним педагогам дошкільних і шкільних установ, а також студентам, що спеціалізуються в галузі педагогіки, корекційної педагогіки, психології і спеціальної психології.

42.  Потимко О. З. Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету "Львівська політехніка": становлення та діяльність / О. З. Потимко, В. В. Пасічник. - Львів : Львівська політехніка, 2013. - 76 с.
Розглянуто інноваційні технології, сучасні підходи до процесу навчання та види супроводу дітей та молоді з особливими освітніми потребами, впровадження інклюзивної освіти у навчальних процес. Призначено для викладачів вищих навчальних закладів, педагогів-практиків, методистів з інклюзивного навчання, аспірантів, докторантів та дослідників, що працюють над проблематикою освітніх інформаційних технологій, зорієнтованих на людей з особливими потребами.

43.  Сак Т. Організація навчання школярів із затримкою психічного розвитку в інклюзивному класі // Початкова школа. - 2015. - № 9. - С. 57-59.
Головною думкою статті є максимальне залучення школяра з особливими освітніми потребами до спільної роботи на уроці з однолітками. Достатньо організоване навчання таких учнів у початковій школі у половині випадків забезпечує подальше продовження навчання дітей в основній школі вже без інклюзивних умов.

44.  Сич Н. О. Логопедія. Картки : організація індивідуальної роботи та підгрупових занять із дітьми дошкільного віку, які мають порушення мовленнєвого розвитку. - К. : Редакції газет з дошкільної та початкової освіти, 2014. - 134 с. - (Б-ка "Шкільного світу").

45. Стребелева Е. А. Психолого-педагогическая диагностика нарушений развития детей раннего и дошкольного возраста : пособие для учителя-дефектолога : учебник для студентов вузов / Е. А. Стреблева, Г. А. Мишина. - М. : Владос, 2010. - 144 с. - (Коррекционная педагогика).
Навчальний посібник знайомить з понятійним апаратом, основними теоретичними положеннями, принципами та інструментарієм діагностики відхилень пізнавального розвитку дітей. Посібник адресовано студентам дефектологічних факультетів педагогічних вузів, буде корисним для працівників дошкільних навчальних закладів та закладів комбінуючого і компенсуючого видів.

46.  Сулаєва Н. Мистецькі ігри в корекційній роботі з дітьми з обмеженими психічними й фізичними можливостями : навчальний посібник для студентів вузів / Н. Сулаєва, Л. О. Федорович. - 2-ге вид., доп. і перероб. - Кременчук : Християнська Зоря, 2010. - 164 с.

47.  Чайко В. Виклики та попередження негативних тенденцій у навчанні дітей з інтелектуальними вадами // Дефектолог. - 2015. - Верес. (№ 9). - С. 4-10.
Автор аналізує як позитивні моменти системи спеціальної освіти, так і негативні, що зменшують її ефективність, вимагають коректив та подальшої модернізації.

48. Яцишин А. В. Використання електронних соціальних мереж для роботи з дітьми та молоддю з особливими освітніми потребами / А. В. Яцишин, В. В. Коваленко // Освіта та розвиток обдарованої особистості. - 2015. - № 8. - С. 32-38.
У статті визначено, що за допомогою електронних соціальних мереж будуть частково вирішені проблеми дітей і молоді з особливими освітніми потребами, що сприятиме соціалізації і самоактуалізації особистості, реалізації здібностей і вивченню нових способів комунікації.
3. Організація навчально-виховної роботи з дітьми із порушенням слуху (сурдопедагогіка)

49. Бічкова О. Застосування проектної системи навчання з метою розвитку компетентностей учнів із порушеннями слуху / О. Бічкова, О. Федоренко // Дефектологія. - 2013. - № 3. - С. 59-62.

50. Глазунова С. Верботональна система Петара Губеріни // Дефектологія. - 2013. - № 2. - С. 32-35.

51. Давидов М. В. Освітні інформаційні технології для глухих та слабкочуючих : напрацювання та досвід Національного університету "Львівська політехніка" : препринт / М. В. Давидов, О. В. Лозинська, О. В. Вербич. - Львів : Львівська політехніка, 2013. - 47 с. : іл.

52. Дудко Л. Організація індивідуальних занять : інноваційні підходи // Дефектолог. - 2014. - Лют. (№ 2). - С. 36-38. - Учні з тяжкими порушеннями слуху та мовлення.

53. Замша А. Особливості інтелектуального потенціалу підлітків із порушеннями слуху // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 2. - С. 83-90.
У статті представлено результати експериментального дослідження. Встановлено, що рівень інтелектуального потенціалу підлітків із нормальним та порушеним слухом не має значних відмінностей, однак, відрізняється за рівнем сформованості окремих структурних компонентів.

54.  Замша А. Рефлексія як детермінанта інтелектуального розвитку підлітків із порушеннями слуху // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 3. - С. 73-79.
У статті розглянуто рефлексію як механізм, що забезпечує ефективність функціональності інтелектуальної діяльності як показника інтелектуального розвитку підлітків.

55.  Замша А. Роль мотивації в формуванні інтелектуального потенціалу підлітків із порушеннями слуху // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 3. - С. 69-76.
У статті представлено результати теоретико-експериментального вивчення мотивації як показника інтелектульного потенціалу. За результатами дослідження виявлено, що підліткам із порушеннями слуху притаманна зовнішня обумовленість мотивації, яка забезпечується такими мотивами як мотив суперництва, уникнення та зміни діяльності, які визначають специфіку активності, спрямованості та діяльності цих підлітків.

56.  Заяц Н. Діти зі зниженим слухом : особливості психолого-педагогічного супроводу // Психолог. Шкільний світ. - 2014. - Лют. (№ 3/4). - С. 92-97.

57.  Концепція розвитку дошкільної освіти дітей із порушеннями слуху : проект / В. Жук [та ін.] // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 2. - С. 38-43.

58.  Корсунская Б. Д. Воспитание глухого дошкольника в семье : (фрагменты) // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 3. - С. 55-64.
Фрагменти книги видатного дефектолога Корсунскої Б. Д. 1970 р. «Воспитание глухого дошкольника в семье».

59.  Кузнєцова В. О. Словникова робота з розвитку мови дітей з вадами слуху // Зарубіжна література в школі. - 2015. - № 7/8. - С. 1-8(Вкл.).
Пропоновані автором прийоми й методи роботи на уроках мови й літератури стануть в нагоді вчителям не лише спеціальних, а й звичайних загальноосвітніх шкіл. Цінність цього досвіду в тому, що автор показує, як правильно організована робота зі словом допоможе не тільки в розвитку мови, а й пам’яті, уяви, поповненні словникового запасу слабочуючих дітей.

60. Кульбіда С. Орієнтовна модель опанування української дактилології // Дефектологія. - 2013. - № 2. - С. 12-14 ; № 3. - С. 10-15.

61.  Ліщук Л. Використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського на уроках читання // Дефектолог. - 2014. - Трав. (№ 5). - С. 10-11.
Вирішення проблем загального мовного розвитку нечуючих дітей у початкових класах.

62.  Лубеннікова С. Індивідуальний підхід при проведенні занять з розвитку слухового сприймання : методичні рекомендації для сурдопедагогів щодо проведення занять з розвитку слухового сприймання та формування вимови // Дефектолог. - 2013. - Трав. (№ 5). - С. 16-18.

63.  Маркова Л. Формування навичок сприйняття мови на слух у слабочуючих учнів // Дефектолог. - 2013. - Серп. (№ 8). - С. 26-43.

64.  Особливості розвитку, виховання та навчання дітей з порушеннями слуху дошкільного віку : науково-методичний посібник / ред. С. В. Литовченко. - К. : Педагогічна думка, 2011. - 127 с.
Навчально-методичні матеріали визначають особливості розвитку, навчання та виховання дітей з порушеннями слуху дошкільного віку; рекомендації навчально-розвивального середовища; методичні прийоми та інноваційні педагогічні технології, що уможливлюють забезпечення навчальних потреб таких вихованців в умовах спеціального навчального закладу, закладу з інклюзивним навчанням та вдома.

65. Пантазьєва В. Українська жестова мова в житті глухої дитини // Дефектолог. - 2013. - Трав. (№ 5). - С. 19-26.

66. Пантазьєва В. Уроки української жестової мови : тема "Я - особистість" (для учнів старших класів) // Дефектолог. - 2014. - Січ. (№ 1). - С. 9-12. - Діти з вадами слуху.

67. Поліщук О. Проблеми сучасної школи : педагогічне спостереження учнів зі зниженим слухом у початкових класах // Дефектолог. - 2014. - № 3. - С. 13-15.

68.  Рау Ф. Ф. Проблема интеграции глухих // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 3. - С. 52-54.

69. Таранченко О. Концепція розвитку системи освіти осіб із порушеннями слуху в Україні : (проект) / О. Таранченко, О. Федоренко // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 1. - С. 26-33.
У проекті Концепції визначаються пріоритети, основні напрями, очікувані результати та засоби перетворення освіти на соціальний ліфт європейського зразка.

70.  Таранченко О. Пріоритетні напрями розвитку національної освіти осіб із порушеннями слуху // Дефектологія. - 2013. - № 3. - С. 49-53.

71.  Трібушна С. Розвиток мови учнів початкової школи з порушенням слуху в умовах інклюзії // Рідна школа. - 2014. - № 12. - С. 48-51.

72.  Фалюш І. Корекційно-розвивальні технології на індивідуальних заняттях // Дефектолог. - 2014. - Лют. (№ 2). - С. 33-35. - Діти з вадами слуху.

73. Фалюш І. Розвиток слухового сприймання та формування вимови : корекційно-розвивальні технології на уроках / І. Фалюш, Т. Мазурук // Дефектолог. - 2014. - Лют. (№ 2). - С. 29-32.

74. Федоренко О. Особливості впровадження технології спільного викладання у процесі навчання учнів із порушеннями слуху в різних типах освітніх закладів // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 4. - С. 75-80.
Розкрито мету, зміст та особливості реалізації спільної педагогічної діяльності двох педагогів в єдиному навчальному просторі. На основі аналізу зарубіжного практичного досвіду застосування технології спільного викладання виокремлено та охарактеризовано найбільш поширеніші моделі співвикладання.

75. Федоренко О. Особливості педагогічного супроводу молодших школярів із зниженим слухом в умовах інклюзивного навчання // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 2. - С. 72-77.
У статті окреслено основні проблеми, які постають перед педагогами під час педагогічного супроводу школярів зі зниженим слухом.

76. Федоренко О. Особливості соціальної інтегрованості молодших школярів зі зниженим слухом в умовах інклюзивного навчання // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 1. - С. 79-85.
Автором представлено результати експериментального вивчення стану взаємин між молодшими школярами зі зниженим слухом, їхніми однолітками й педагогами в умовах інклюзивного навчання.

77. Федоренко О. У пошуках оптимальних шляхів упровадження інклюзивного навчання дітей із порушеннями слуху // Дефектологія. - 2013. - № 2. - С. 41-44.

78. Хохлова А. Ю. Психологическое сопровождение детей с множественными нарушениями развития в условиях индивидуального обучения в школе глухих / А. Ю. Хохлова, И. В. Моисеева // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2014. - № 3. - С. 44-52.
У статті розглядається проблема організації психолого-педагогічного супроводу дітей з порушеннями розвитку у системі шкільної освіти.

79.  Шматко Н. Д. Оценка представлений об окружающем мире ребенка с нарушенным слухом в конце дошкольного - начале школьного периода обучения : (примерный набор заданий) / Н. Д. Шматко, О. И. Кукушкина // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 7. - С. 17-25.
4. Особливості навчання та розвитку дітей із вадами зору (тифлопедагогіка)

80. Вавіна Л. Концептуальні підходи до реалізації змісту дошкільної освіти дітей із порушеннями зору // Дефектологія. - 2013. - № 3. - С. 4-9 ; № 4. - С. 4-10.
У статті науково обґрунтовано вибір основних засобів реалізації в практиці дошкільної освіти змісту навчання дітей із порушеннями зору, подано рекомендації щодо використання ефективних технологій корекційного навчання.

81. Гаврилюк З. Розрізняємо кольори // Дефектолог. - 2015. - Черв. (№ 6). - С. 23-24.

82. Головіна Г. Розробки уроків із соціально-побутової реабілітації для учнів зі зниженим зором // Дефектолог. - 2013. - Квіт. (№ 4). - С. 18-21.

83. Горелько О. Казкотерапія як один із методів роботи психолога : слабозорі та сліпі діти / О. Горелько, А. Горелько // Психолог. Шкільний світ. - 2015. - Верес. (№ 17/18). - С. 75-77.
У статті досліджено позитивний вплив казкотерапії на дітей з вадами зору (збагачення емоційного досвіду, соціалізація, подолання власних комплексів, засвоєння позитивних моделей поведінки).

84. Гудим І. Концептуальні підходи до організації психолого-педагогічного супроводу дітей раннього віку з глибоким порушенням зору // Дефектологія. - 2013. - № 2. - С. 22-26.
Висвітлюються принципи, завдання та напрями реалізації концептуального підходу до організації психолого-педагогічного супроводу дітей з порушеннями зору.

85. Демчук А. Б. Освітній відеоконтент для людей з вадами зору : напрацювання та досвід Національного університету "Львівська політехніка" : препринт / А. Б. Демчук, В. В. Литвин. - Львів : Львівська політехніка, 2013. - 35 с.

86.  Довгопола К. Образотворче мистецтво у молодшій школі для слабозорих дітей // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 2. - С. 53-58.
У статті розглянуто роль і місце образотворчого мистецтва у початковій освіті слабозорих дітей. Визначено спеціальні завдання курсу та умови їх реалізації. Описано метод інтуїтивного малювання як одного з шляхів розвитку самостійної творчості слабозорих учнів.

87.  Земцова М. И. Особенности познавательной деятельности детей с нарушением зрения // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 3. - С. 26-32
Фрагменти з книги відомого дослідника в галузі тифлопедагогіки і тифлопсихології Земцової М. І. "Учителю о детях с нарушением зрения" 1973 року.

88. Кобильченко В. Вплив факторів ризику на розвиток дошкільників із порушенням зору // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 3. - С. 18-26.
Визначено, що існують два шляхи розвитку: біологічний (природний) і соціальний (культурний). Теоретично обґрунтовано, що при атиповому розвиткові спостерігається більша залежність соціально-психологічних компонентів від порушень природно-психічних властивостей, що виникає в процесі її взаємин із соціальним оточенням.

89. Кобильченко В. Розвиток і структура особистості дошкільника з порушеним зором у теоретичних моделях // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 1. - С. 9-16.
Визначено, що модель певної системи - це дієвий засіб перевірки істинності та повноти теоретичних уявлень у різних галузях наукового знання, зокрема в психології. Проаналізовано структурні складові кожної теоретичної моделі в їх єдності та взаємозв’язку.

90.  Кобильченко В. В. Особливості особистісної сфери в умовах зорового дефекту // Дефектологія. - 2013. - № 1. - С. 32-36.
У статті аналізуються різноманітні теоретичні підходи до становлення та розвитку особистості в умовах зорового дефекту. Автор не розглядає сліпоту як психологічний феномен, а вказує на рівні вияву органічного дефекту, серед яких виділяє фізіологічний, психологічний та соціальний.

91.  Кошарська Л. Роль методу проектів у самореалізації учнів із вадами зору // Трудове навчання. - 2014. - Груд. (№ 12). - С. 4-9.
Метою освітньої галузі "Технології" є формування і розвиток проектно-технологічної та інформаційно-комунікаційної компетентностей для реалізації творчого потенціалу учнів для їх соціалізації у суспільстві. Із запровадженням компетентнісного підходу підвищилися вимоги до підготовки учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, зокрема і в школі для дітей з вадами зору.

92. Лозицький О. А. Освітні інформаційні технології для незрячих та слабкозорих : напрацювання та досвід Національного університету "Львівська політехніка" / О. А. Лозицький, В. В. Пасічник. - Львів : Львівська політехніка, 2013. - 43 с.

93. Потимко О. Незрячі в Україні: реалії, досягнення, проблеми // Світогляд. - 2014. - № 6. - С. 12-17.
Аналізується досвід роботи громадських організацій, що опікуються проблемами незрячих і слабозорих в Україні.

94.  Руднєва Н. Індивідуальний підхід до слабозорих учнів із ЗПР : початкова школа / Н. Руднєва, Ю. Артемова // Дефектолог. - 2013. - Лют. (№ 2). - С. 37-39.

95. Ряболус Н. Вправи для уроків із корекції вад розвитку : робота із слабозорими // Дефектолог. - 2015. - Жовт. (№ 10). - С. 16-19.

96.  Ряболус Н. Дидактичні вправи до уроків корекції вад розвитку слабозорих учнів у 1-му класі // Дефектолог. - 2013. - Трав. (№ 5). - С. 1-48(Вкл.).

97.  Трещун Н. Т. Вузлики, що поліпшують зір // Дошкільний навчальний заклад. - 2015. - № 7. - С. 36-39.
Під час опанування прийомів в’язання вузлів реалізується головна мета корекційно-відновлювальної роботи з дітьми, які мають вади зору, - поліпшення функціональних можливостей зорового аналізатора.

98. Формування ігрової логіки в дітей старшого дошкільного віку з порушенням зору // Дитячий садок. - 2013. - Черв. (№ 24). - С. 2-34. - Тема номера.

99.  Шведова Н. П. Рельефная наглядность для слепых // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 1. - С. 33-42.
У статті висвітлюються питання, що стосуються навчання сліпих дітей дошкільного і молодшого шкільного віку: знайомство дитини із книгою та рельєфними зображеннями.
5. Логопедична робота

100. Богославець Н. В. Специфіка логопедичної роботи в навчально-реабілітаційному центрі // Логопед. - 2015. - № 7. - С. 10-11.
У статті розкрито основні задання та специфічні особливості логопедичної роботи.

101. Бондар Л. Психотерапія в системі корекційної роботи із подолання заїкання в дітей / Л. Бондар, Л. Косташенко // Дефектолог. - 2014. - Груд. (№ 12). - С. 20-24.

102. Бондар Л. В. Якщо дитина заїкається / Л. В. Бондар, Л. А. Косташенко // Логопед. - 2015. - № 3. - С. 26-33 ; № 4. - С. 17-22.
Зразки логопедичних занять з використанням навчальних карток.

103. Буданцева Н. І. Використання мнемотехнології для розвитку та корекції мови дошкільнят // Освіта та розвиток обдарованої особистості. - 2015. - № 2. - С. 49-60.
Метою авторського проекту є демонстрація на практиці, що завдяки створенню засобами мнемотехнології умов навчально-корекційного процесу, заснованих на мобілізації потенціалу дитини з особливими потребами, збільшується активізація внутрішніх механізмів у таких дітей.

104. Буднік Т. І. Подолання труднощів під час засвоєння загальноосвітніх програм учнями з порушеннями мовлення // Логопед. - 2015. - № 3. - С. 11-16.

105.  Василець С. В. Особливості виховання дитини з порушенням мовленнєвого розвитку в сім’ї // Логопед. - 2015. - № 4. - С. 38-41.
У статті розкрито особливості розвитку та виховання дитини з порушенням мовлення в сім’ї. Автор висвітлює це питання шляхом аналізу психолого-педагогічної літератури та праць видатних дефектологів.

106.  Друзенко С. О. Рання діагностика порушень писемного мовлення в дітей з тяжкими вадами мовлення // Логопед. - 2015. - № 2. - С. 2-7.
Публікація містить діагностичні картки для виявлення порушень писемного мовлення в дошкільників і запобігання цим розладам.

107. Забродська О. П. Застосування кінезіологічних вправ у корекції психомовного і моторного розвитку старших дошкільників // Логопед. - 2015. - № 6. - С. 39-42.
Представлено ряд кінезіологічних вправ, що являють собою комплекс рухів для активізації міжпівкульної дії.

108. Забродська О. П. Кінезіологічні вправи в корекції психомовного й моторного розвитку старших дошкільників // Логопед. - 2015. - № 7. - С. 2-5.
Автор пояснює комплекс рухів, що дають змогу активізувати міжпівкульну дію, адже однією з головних умов успішного навчання дитини є повноцінний розвиток мозолистого тіла, необхідного для координації роботи мозку й передавання інформації з однієї півкулі в іншу.

109.  Залізняк Н. В. Фоноритміка в системі формування фонетико-фонематичних процесів у дітей з порушенням мовлення // Логопед. - 2014. - № 11. - С. 2-8.
Запропонований метод є ефективним не тільки для логопедичного й психологічного супроводу дітей з особливими потребами, але й у роботі з дітьми, які відвідують масові дитячі заклади, оскільки фоноритмічні вправи допомагають одночасно виконати два завдання: прискорити процес фонемоутворення й підготувати дітей до засвоєння грамоти.

110.  Захаренкова В. В. Использование собственно разработанного компьютерного задания на коррекционном занятии с заикающимися детьми старшего дошкольного возраста // Логопед в детском саду. - 2014. - № 2. - С. 16-20.
Розроблені автором комп’ютерні ігрові завдання можуть використовуватися як в індивідуальній роботі з дітьми, так і в структурі логопедичного заняття.

111.  Єлейнік Т. Допоможемо дитині грамотно писати : поради логопеда // Дефектолог. - 2015. - Черв. (№ 6). - С. 39-43.
Матеріал для допомоги педагогам ще в добукварний період запобігати розвитку порушень писемного мовлення в учнів початкових класів.

112.  Іванова Т. І. Корекція заїкання / Т. І. Іванова, Т. І. Кваша. - К. : Шкільний світ, 2015. - 134 с. - (Б-ка "Шкільного світу").

113. Ільяна В. Особливості організації корекційної роботи вчителя-логопеда з розвитку фонематичних процесів у дітей молодшого шкільного віку з тяжкими порушеннями мовлення // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 2. - С. 45-52.
Представлено погляди до проблеми організації корекційної роботи. Наведено принцип поетапної роботи та особливості добору завдань з урахуванням послідовності визначених етапів становлення фонематичних процесів, відповідно до психолінгвістичної періодизації розвитку мовлення.

114. Кізюн О. А. Корекція та розвиток граматичних категорій в учнів з порушенням писемного мовлення, зумовленого ФФНМ // Логопед. - 2015. - № 2. - С. 11-16.
На власному досвіді роботи автор доводить, що для оволодіння письмом суттєве значення має ступінь сформованості фонетико-фонематичних процесів та лексико-граматичного складу мовлення дитини. Порушення в цих процесах проявляються на письмі у вигляді заміни букв, зміни складової структури слів, помилок у словотворенні. Пропонується авторська корекційна робота.

115. Козлитина О. В. Особенности использования мультимедийных средств обучения в работе с детьми, имеющих речевые нарушения // Логопед. - 2015. - № 1. - С. 16-19.

116. Костюченко І. Логопедичний масаж та артикуляційна гімнастика // Дефектолог. - 2015. - Лют. (№ 2). - С. 11-12.

117. Котова Т. О. Казкотерапія як сучасний метод відновлювально-розвивального впливу на дошкільників // Логопед. - 2015. - № 3. - С. 17-20.
Корекційна робота з виправлення недоліків мовлення, що сприяє підвищенню впевненості дитини в собі, її соціального статусу, психоемоційної стійкості.

118.   
Крюкова Н. А. Причины речевых расстройств и их последствия для обучения в школе // Логопед. - 2015. - № 7. - С. 6-9.
Автор доводить, як важливо знати закономірності помилок дитячого мовлення для розуміння процесу його розвитку.

119.   
Кудряченко О. С. Мімічна гімнастика як засіб корекції мовних порушень у дітей дизартриків // Логопед. - 2014. - № 8. - С. 29-31.
Автором надано рекомендації до проведення мімічної гімнастики та ряд ігрових вправ для розвитку мімічних м’язів.

120.   
Лепетченко М. В. Особливості когнітивного компонента здатності до творчого самовираження у дітей дошкільного віку // Освіта та розвиток обдарованої особистості. - 2015. - № 7. - С. 39-42.
Статтю присвячено порівняльному аналізу особливостей формування когнітивного компоненту здатності до творчого самовираження у дошкільників з порушеннями мовлення і у дітей дошкільного віку без мовленнєвих порушень.

121.   
Лепетченко М. В. Творче самовираження дошкільників із порушеннями мовлення як педагогічна проблема // Освіта та розвиток обдарованої особистості. - 2015. - № 6. - С. 17-20.
У статті розглянуто ключові компоненти у формуванні і функціонуванні складного механізму творчого самовираження дошкільників. Доведено, що творча діяльність повинна займати значиме місце у корекційно-виховному процесі.

122.   
Литвиненко В. А. Корекція фонетико-фонематичного недорозвинення мовлення дітей дошкільного віку засобами артпедагогіки : навчально-методичний посібник. - Суми : Кубраков С. Г., 2011. - 144 с.

123.   
Логопатопсихология : учебное пособие для студентов вузов / ред. Р. И. Лалаева. - М. : Владос, 2010. - 464 с. - (Коррекционная педагогика).
У посібнику наведено тексти, що розкривають психолого-педагогічні особливості дітей з різними порушеннями мовлення і визначають шляхи корекційного психолого-педагогічного впливу. Із робіт, більшість яких носить класичний характер і є бібліографічною рідкістю, було відібрано переважно методичні матеріали для поглибленого вивчення психофізіологічних і психолого-педагогічних особливостей дітей. Розглянуто науково-теоретичні основи логопатопсихології. Посібник адресовано студентам, психологам, педагогам-дефектологам і соціальним працівникам.

124.   
Логопедична робота // Дефектолог. - 2015. - Лип. (№ 7). - С. 4-31. - Спецвипуск.
Спецвипуск містить досвід роботи логопедів з різних куточків України і буде цікавим для дефектологів, вихователів та всіх, хто працює з дітьми, що мають порушення мовлення.

125.   
Логопедична робота в дошкільному навчальному закладі / упоряд. Г. В. Мацюк. - К. : Редакції загальнопедагогічних газет, 2013. - 126 с. - (Б-ка "Шкільного світу").

126. Масловская Ю. С. Заикание у детей: причины и особенности работы // Логопед. - 2014. - № 12. - С. 10-12.

127. Мережко Л. В. Логопедическое психолого-педагогическое изучение детей с заиканием // Логопед. - 2014. - № 8. - С. 14-22.
Автором статті доведено, що в основі вивчення дітей із заїканням лежить положення про те, що структура заїкання дітей зумовлена дизгармонічним розвитком ряду психічних функцій, тому є дуже важливою співпраця логопеда з психологом та педагогами.

128. Носач С. Класи інтенсивної педагогічної корекції. Логопедичні заняття // Дефектолог. - 2015. - Лют. (№ 2). - С. 15-17.
Індивідуальне заняття для дітей із фонетико-фонематичним недорозвиненням мовлення при синдромі стертої форми дизартрії. Групове заняття для дітей із затримкою психічного розвитку та загальним недорозвиненням мовлення.

129. Павлюк В. М. Ознайомлення з органами артикуляції : артикуляційна казка в картинках // Логопед. - 2015. - № 5. - С. 22-24.
Метою заняття є ознайомлення дітей з будовою та назвами органів артикуляційного апарату, спостереження за їх роботою.

130. Парфенова Г. Стан сформованості усного зв’язного мовлення у дітей старшого дошкільного віку із моторною алалією // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 1. - С. 64-71.
Представлено результати дослідження стану сформованості усного зв’язного мовлення у дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвиненням мовлення та без порушень мовлення. Визначено критерії з відповідними показниками сформованості зв’язного мовлення у зазначеної категорії дітей.

131.  Пасічник Н. А. Логопедичні вправи та завдання. - К. : Редакції загальнопедагогічних газет, 2014. - 126 с. - (Б-ка "Шкільного світу").

132. Патенко Л. Модель формування мовної компетенції в дітей із порушенням письма засобами інформаційних технологій // Дефектолог. - 2014. - Груд. (№ 12). - С. 1-46(Вкл.).
У роботі йдеться про проблему порушення письма у дітей, які навчаються в початковій школі, подається характеристика видів порушення письма, перспективне планування їхньої корекції, надаються методичні рекомендації щодо подолання розладів писемного мовлення.

133.  Пахомова Н. Г. Діагностика мовленнєвої готовності дітей старшого дошкільного віку з дизартрією до навчання в школі : навчально-методичний посібник для студентів вузів. - 3-є вид., доп., випр. - Полтава : АСМІ, 2012. - 107 с.

134. Писаренко Л. М. Автоматизація звуків в ігрових вправах // Логопед. - 2015. - № 9. - С. 19-22.
Запропонований практичний матеріал містить опис методично грамотних прийомів з роботи над мовленнєвим диханням, голосом, артикуляцією, автоматизацією звуків, розвитком граматичного компоненту мовленнєвої системи.

135. Попова Н. М. Розвиток мовлення дошкільників у процесі ознайомлення з природою // Логопед. - 2015. - № 6. - С. 10-15.
Автор доводить, що спілкування з природою сприяє розширенню словникового запасу дитини, практичному опануванню навичок словотворення, сприятливо впливає на розвиток зв’язного мовлення.

136. Родионова Г. С. Изучение механизмов воображения у детей с нормальным и нарушенным речевым развитием // Логопед в детском саду. - 2014. - № 1. - С. 3-8.
У статті представлено аналіз та результати дослідження, метою якого було вивчення сформованості механізмів уяви у старших дошкільників з нормальним і порушеним розвитком мовлення.

137. Русковолошин В. М. Роль мовленнєвого розвитку у формуванні дошкільної зрілості дитини // Логопед. - 2015. - № 4. - С. 5-9.

138. Саєнко С. М. Правильно вимовляємо, мовлення розвиваємо // Логопед. - 2015. - № 1. - С. 38-43 ; № 2. - С. 37-42.
Збірник мовного матеріалу для формування правильної вимови в учнів і вихованців дитсадків.

139. Сенько М. Г. Правильна вимова - запорука успішного навчання в школі / М. Г. Сенько, Т. Г. Сенько, О. В. Чистякова // Логопед. - 2014. - № 8. - С. 8-12.
Мета статті - звернути увагу практичних працівників на ті прийоми роботи, які активізують діяльність дітей дошкільного віку та учнів початкових класів, обмежують механічне тренування, сприяють розвитку пізнавальних можливостей дитини. Рекомендовано орієнтовний перспективний план роботи.

140. Ткач О. С. Корекція мовленнєвого дихання - передумова успішного подолання мовленнєвих порушень // Логопед. - 2015. - № 2. - С. 8-10 ; № 3. - С. 21-25.
Поради з опанування дихальної гімнастики та власне дихальні вправи.

141.  Торган З. Ю. Логопедичне обстеження дітей із мовними вадами // Логопед. - 2015. - № 3. - С. 7-10.

142.  Хребтова Н. П. Порушення письма - причина дезадаптації і труднощів у молодших школярів / Н. П. Хребтова, В. А. Черняк // Логопед. - 2015. - № 4. - С. 2-4.

143. Чиркина Г. В. Современное понимание процесса речевого развития и предупреждения отклонений в развитии речи детей / Г. В. Чиркина, О. Е. Громова // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 8. - С. 4-16.
У статті розглядаються проблеми превентивної логопедії - попереджувального логопедичного впливу і раннього розпізнавання ознак мовленнєвого недорозвитку.

144.  Чуищева И. Сотрудничество логопеда с ребенком // Дефектолог. - 2014. - № 3. - С. 28-31.

145.  Шевцова Е. Е. Традиционные и современные технологии коррекционно-педагогической работы по преодолению рецидивов заикания // Логопед в детском саду. - 2014. - № 2. - С. 36-58.

146.  Шукшина Л. М. Інтеграція діяльності педагогів в аспекті корекції мовлення // Логопед. - 2015. - № 4. - С. 10-16 ; № 5. - С. 8-12.
Автор доводить, що від якості корекційної роботи, яку здійснюють на основі інтеграції змісту діяльності педагогів, тісного співробітництва й партнерства лікарів, педагогів та батьків, часто залежить доля дитини, її майбутнє.

147. Янкевич Т. Логосенсорика : корекційна робота з дітьми з особливими освітніми потребами / Т. Янкевич, О. Яковенко // Дефектолог. - 2015. - Берез. (№ 3). - С. 33-37.
6. Специфіка навчання та виховання дітей з аутизмом, ДЦП, синдромом Дауна

148.  Аркадьєва О. Проблема опанування навичок читання молодшими школярами із дитячим церебральним параличем (ДЦП) у світлі сучасних досліджень // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 2. - С. 67-71.
Розглянуто сучасні погляди на труднощі оволодіння навичкою читання учнями 2-4 класів із ДЦП. Проаналізовано новітні інформаційні технології в корекційному навчанні дітей.

149. Баенская Е. Р. Страхи у детей с аутизмом / Е. Р. Баенская, И. Е. Гусева // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 7. - С. 26-32.
У статті розглядається проблема страхів у дітей з різними типами аутичного дизонтогенезу, пояснюються причини їх виникнення, їх відмінність від страхів дітей, що розвиваються нормально.

150. Балабан М. Як навчати "дитину дощу" // Освіта України. - 2014. - 12 трав. (№ 17/18). - С. 13.
Освіта дітей з аутизмом.

151. Бичкураева Н. Е. Логоритмика для детей с ДЦП // Жизнь с ДЦП. Проблемы и решения. - 2014. - № 2. - С. 52-54.
Автором доведено, що багатогранність корекційної роботи з дітьми, які мають діагноз ДЦП формується завдяки простим, але ефективним засобам - це рухи під музику, мовні вправи з музичним супроводом.

152.  Иванова М. М. Советы родителям по организации речевого диалога с ребенком в повседневной жизни : (из опыта консультирования семей, воспитывающих детей дошкольного возраста с синдромом Дауна) // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2014. - № 4. - С. 20-28.
У статті представлено та проаналізовано поширені питання батьків про мовленнєвий розвиток дітей дошкільного віку з синдромом Дауна у повсякденному житті сім’ї. Відображено досвід дистанційного і очного колегіального консультування у вигляді рекомендацій по організації мовленнєвого діалогу дорослого та дитини.

153. Ковтонюк О. Лікування офісним стільцем : методи корекції аутизму часом дуже несподівані. Але дієві // Освіта України. - 2014. - 14 лип. (№ 26). - С. 7.
Досвід працівників одного з провідних реабілітаційних центрів - Інституту реабілітації осіб з вадами психофізичного розвитку імені Януша Корчака (м. Одеса).

154.  Ковтонюк О. Синдром Дауна як тест на IQ суспільства : і знову про інклюзивну освіту, можливості дітей із СД і їхні перспективи в соціумі // Освіта України. - 2012. - 12 листоп. (№ 46). - С. 12-13.

155. Комарицька В. О. Заняття з образотворчої діяльності як важливий засіб корекції вад психофізичного розвитку дітей із церебральним паралічем // Дошкільний навчальний заклад. - 2014. - № 1. - С. 21-28.
Автором поетапно розглянуто та проаналізовано методику навчання малювання дітей з ДЦП.

156. Кроткова А. В. Особенности развития коммуникативного взаимодействия дошкольников с церебральным параличом со взрослыми и сверстниками // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 2. - С. 11-20.
Представлено результати психолого-педагогічного вивчення особливостей соціального розвитку дошкільників з церебральним паралічем. Надається опис труднощів соціально-психологічної адаптації дітей в навчальних закладах, особливостей розвитку комунікативної взаємодії з дорослими і ровесниками.

157. Кулик Н. Лікнеп для початківців : як організувати у дошкільних навчальних закладах освітній процес для дітей з аутизмом? // Освіта України. - 2015. - 9 лют. (№ 6). - С. 12-13.

158. Купріянова О. Умови психологічного впливу родини на погіршення стану дитини при ДЦП // Вісник Київського інституту бізнесу та технологій. - 2013. - № 2. - С. 81-83.
У статті детально розглянуто фактори негативного психологічного впливу сім’ї на погіршення стану дитини з ДЦП.

159. Луценко Ю. Діти із синдромом Дауна - особливі чи такі як усі? // Практичний психолог: школа. - 2014. - № 9. - С. 51-57.
У статті проаналізовано психологічні особливості дітей із синдромом Дауна та розкрито проблему формування адекватних уявлень про них.

160. Мамаева А. В. Развитие произносительной стороны речи у детей с церебральным параличом // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2013. - № 2. - С. 33-41.
У статті представлено зміст логопедичної роботи по розвитку вимови у дітей з церебральним паралічем, що поєднується з мовними порушеннями.

161.  Міненко А. Особливості формування комунікативної функції саморегуляції особистості дітей дошкільного віку з синдромом Дауна // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 4. - С. 62-67.
Представлено методику формування комунікативної функції саморегуляції особистості дітей дошкільного віку з синдромом Дауна. Здійснено теоретичний аналіз наукових досліджень особливостей формування комунікативної діяльності та навичок, соціальної адаптації, процесу інтеграції цих дітей у групу однолітків.

162. Мозолюк-Коновалова О. Формування основ образотворчої діяльності у дошкільників із синдромом Дауна засобами нетрадиційних технік зображення // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 3. - С. 90-97.
У статті розкрито основні напрямки корекційної методики, яка спрямована на формування: уявлень про розмір, колір, форму предметів; графічних навичок; просторового орієнтування; уміння впізнавати предмети в малюнках та об’ємних пластичних виробах; навичок елементарних технічних операцій.

163.  Нагорна О. Діти з особливими освітніми потребами : дитячий церебральний параліч // Початкова освіта. - 2012. - Груд. (№ 45). - С. 6-10.

164. Негода Л. Музичне виховання дітей із ДЦП // Дитячий садок. - 2015. - Серп. (№ 15). - С. 37-38
Автор доводить, що для корекції психофізичних порушень у дітей необхідні нові нетрадиційні методи та моделі психолого-педагогічної допомоги. Одним із таких методів є музикотерапія.

165. Недозим І. Створення індивідуальної програми розвитку в контексті інклюзивного навчання дитини з аутизмом // Практичний психолог: школа. - 2014. - № 9. - С. 44-50.
Розкрито передумови створення індивідуальної програми розвитку, окреслено завдання та цілі розвитку соціальної взаємодії дітей з аутизмом.

166. Одинокова Г. Ю. Особенности взаимодействия в паре "мать-ребенок раннего возраста с синдромом Дауна" // Дефектология. - 2012. - № 1. - С. 76-87.
У статті представлено експериментальні дані про особливості взаємодії матері та дитини раннього віку з синдромом Дауна.

167.  Панфилова И. А. Некоторые аспекты логопедической помощи в рамках семейно-центрированного подхода // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2014. - № 1. - С. 22-31.
На основі досвіду описуються корекційні підходи та методи, що допомагають розвивати мовлення у дитини із синдромом Дауна.

168. Плаксунова Э. В. Исследование физического развития и двигательных способностей учащихся с расстройствами аутического спектра // Аутизм и нарушения развития. - 2014. - № 1. - С. 26-32.
У публікації наводяться результати дослідження, проведеного на базі Центру психолого-медико-соціального супроводу дітей і підлітків Московського міського університету. У дослідженні приймали участь діти молодшого шкільного віку, що мають розлади аутичного спектру.

169.  Попова В. В. Діагностування пізнавальної сфери дітей дошкільного віку із ДЦП у межах дитячого садка // Дошкільний навчальний заклад. - 2013. - № 10. - С. 9-12.
У статті розглядаються особливості пізнавальних процесів у дітей з ДЦП, зокрема сприйняття, пам’ять, увага, мислення.

170. Скрипник Т. Підтримати, допомогти, спрямувати : корекційно-розвивальна робота з аутичними дітьми // Дошкільне виховання. - 2015. - № 5. - С. 12-15.

171.  Скрипник, Т. Роль психолога в процесі супроводу дитини з аутизмом в освітньому просторі // Початкова школа. - 2014. - № 6. - С. 50-52.
Стаття присвячена змісту діяльності практичного психолога в навчальному закладі та його ролі в процесі психолого-педагогічного супроводу дітей з аутизмом. Визначено головний зміст діяльності психолога в контексті супроводу аутичної дитини - становлення підґрунтя соціального інтелекту.

172. Скрипник Т. Система занять корекційно-розвивального напряму для дітей з аутизмом в початковій школі // Початкова школа. - 2015. - № 6. - С. 35-37.
У статті висвітлено зміст корекційно-розвивальної роботи для дітей з аутизмом та її роль у контексті цілісного процесу їхнього психолого-педагогічного супроводу в закладі освіти. Підкреслено важливість підвищення адаптивних можливостей дітей з аутизмом, що конкретизується в заняттях з психомоторного, соціального, комунікативно-мовленнєвого розвитку та сенсорної інтеграції.

173. Скрипник Т. Система психолого-педагогічного супроводу дітей з аутизмом в освітньому просторі // Дефектологія. - 2013. - № 4. - С. 28-32.
У статті подано модель супроводу, розкрито зміст кожного з його етапів. Зроблено акцент на двосторонньому підході до навчання дітей з аутизмом, коли необхідно готувати як навколишнє середовище (інклюзивний підхід), так і саму дитину до процесу навчання в освітньому закладі (інтегративний підхід).

174. Скрипник Т. Технологія роботи над індивідуальною програмою розвитку для дитини з аутизмом // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2014. - № 1. - С. 12-17.
Розкрито підґрунтя роботи групи супроводу щодо розроблення індивідуальної програми розвитку дитини. Проаналізовано структуру цього документа, запропонованого державним інструктивно-методичним листом, обґрунтовано необхідні доповнення до неї, з огляду на досвід практичної роботи з супроводу дітей з аутизмом у навчальних закладах.

175.  Скрипник Т. Шляхи підвищення компетентності педагогів в організації освітнього процесу для дітей з аутизмом // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 3. - С. 49-57.
Визначено шляхи створення безперешкодного і відповідного освітнього простору для дітей з аутизмом. Прописано компетентність та компетенції (практичні вміння) педагогів стосовно впровадження процесів навчання, виховання та розвитку таких дітей.

176. Скрипник Т. В. Уроки фізичної культури для дітей з аутизмом / Т. В. Скрипник, О. В. Ковбасюк // Фізичне виховання в рідній школі. - 2014. - № 3. - С. 18-20.
Обґрунтовується необхідність впровадження цілеспрямованих занять з аутичними дітьми з розвитку їхньої психомоторики. Розкрито зміст системної рухової діяльності для дітей з аутизмом та умови організації такої роботи.

177. Сладкова Е. А. Мультисенсорный подход к формированию математических представлений у детей с синдромом Дауна. Использование методики "НУМИКОН" / Е. А. Сладкова, К. Ю. Терентьева // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. - 2014. - № 1. - С. 1-16(Вкл.).
Розкрито зміст методики "НУМІКОН", яка є програмою і набором наочного матеріалу, що створені у 1996-1998 рр. для дітей, у яких виникають труднощі при вивченні математики.

178. Сорока В. Підтримати "зламану квітку" // Освіта України. - 2014. - 23 черв. (№ 23). - С. 14.
Проблеми навчання дітей з аутизмом.

179. Спіженко Г. Рухливі ігри для дітей з ДЦП / Г. Спіженко, Г. Захарова // Дефектолог. - 2013. - Січ. (№ 1). - С. 20-22.
Запропоновано авторські рухливі ігри, дібрані за величиною психофізичного навантаження в них: із незначним навантаженням; ігри, спрямовані на збільшення точності й узгодженості рухів, виразності виконання, елементи змагань; ігри для спеціальної та підготовчої фізкультурних груп тощо.

180. Сухіна І. Використання ресурсів середовища в освітньому просторі для забезпечення розвитку і навчання дітей з аутизмом // Особлива дитина: навчання і виховання. - 2015. - № 1. - С. 41-48.
Розкривається значення розвивального освітнього середовища для розвитку і навчання дітей з аутизмом, висвітлюється середовищний підхід, наводиться структурно-змістова характеристика ресурсів середовища (предметних, просторових, організаційно-смислових, соціально-психологічних). Наводяться специфічні ресурси для забезпечення розвитку і навчання дітей з аутизмом.

181. Сухотин М. А. Рисование как средство развития и поддерживания диалогической речи с ребенком, имеющим аутизм // Аутизм и нарушения развития. - 2014. - № 1. - С. 39-48.
Досвід річної роботи педагога з дитиною з аутизмом.

182. Таран І. Ефективність комплексного впливу фізичної реабілітації на дітей із церебральним паралічем спастичної форми // Дефектолог. - 2013. - Черв. (№ 6). - С. 25-28.
Наведено результати дослідження ефективності використання комплексного підходу до фізичної реабілітації дітей з ДЦП.

183.  Ткаченко Т. В. Нові підходи до заучування віршів у групах дітей з ДЦП // Логопед. - 2014. - № 10. - С. 23-31.

184.  Чоп Л. Навчання грамоти дітей з аутизмом // Дефектолог. - 2015. - Серп. (№ 8). - С. 19-22.
Труднощі в роботі з аутичними дітьми пов’язані з тим, що вони використовують для спілкування свою таємну мову, бачать світ по-своєму та сприймають себе й оточення по-іншому. Обов’язок педагогів-дефектологів - допомогти їм.

185.  Чорна І. Навчання графічних навичок письма дітей із ДЦП // Дефектолог. - 2013. - Берез. (№ 3). - С. 29-31.

186.  Чорна І. Формування каліграфічних навичок у першокласників із ДЦП // Дефектолог. - 2014. - Жовт. (№ 10). - С. 27-29.

187. Яковлева С. Нейрофізіологічні основи діяльності дітей із дитячим церебральним паралічем // Дефектологія. - 2013. - № 4. - С. 11-18.
Інтернет-ресурси для роботи з дітьми з особливостями психофізичного розвитку

http://www.krok.org.ua — Клуб працівників спеціальної освіти.
www.ispukr.org.ua — Інститут спеціальної педагогіки НАПН України.
www.isp-2006.narod.ru/ — Сайт інституту спеціальної педагогіки Академії педагогічних наук України.
www.ikpp.npu.edu.ua/ — Сайт факультету корекційної педагогіки та психології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
http://www.naiu.org.ua/ — Національна Асамблея інвалідів України, Всеукраїнське громадське об’єднання.
http://ussf.kiev.ua/index.php?go=Inklus&id=4 — Матеріали сайту Всеукраїнського фонду «Крок за кроком».
http://www.education-inclusive.com/ — Офіційний сайт проекту «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні».
www.defectolog.ru/ — Дефектолог. Сайт для батьків.
http://zaradi-ditey.com.ua/ — Благодійний фонд «Заради дітей України.
www.tiflocomp.ru – комп’ютерні технології для людей з проблемами зору.
www.webcenter.ru/~scdl – Електронна бібліотека «Особлива дитина».

Дані інтернет-ресурсів подані станом на 26 лютого 2016 р.
Іменний покажчик

Аркадьєва О. 148
Артемова Ю. 94
Бабяк О. 36
Баенская Е. Р. 149
Балабан М. 150
Бичкураева Н. Е. 151
Бічкова О. 49
Богославець Н. В. 100
Бондар Л. 101
Бондар Л. В. 102
Буданцева Н. І. 103
Буднік Т. І. 104
Бурда В. 27
Вавіна Л. 80
Василець С. В. 105
Вербич О. В. 51
Гаврилюк З. 81
Глазунова С. 50
Глоба О. 29
Головіна Г. 82
Головко В. А. 39
Гончар О. 33
Горелько А. 83
Горелько О. 83
Громова О. Е. 143
Гудим І. 84
Гусева И. Е. 149
Давидов М. В. 51
Дегтяренко Т. М. 30
Демчук А. Б. 85
Довгопола К. 86
Дорошенко В. 32
Друзенко С. О. 106
Дудко Л. 52
Єлейнік Т. 111
Жук В. 57
Журомська Л. 33
Забродська О. П. 107, 108
Залізняк Н. В. 109
Замша А. 53, 54, 55
Захаренкова В. В. 110
Захарова Г. 179
Заяц Н. 56
Земцова М. И. 87
Иванова М. М. 152
Іванова Т. І. 112
Ільяна В. 113
Карацюба А. 34
Кваша Т. І. 112
Кізюн О. А. 114
Кобильченко В. 88, 89
Кобильченко В. В. 90
Коваленко В. В. 48
Ковбасюк О. В. 176
Ковтонюк О. 153, 154
Козлитина О. В. 115
Колишкін О. В. 35
Комарицька В. О. 155
Корсунская Б. Д. 58
Косташенко Л. 101
Косташенко Л. А. 102
Костюченко І. 116
Котова Т. О. 117
Кошарська Л. 91
Красняков Є. 27
Кроткова А. В. 156
Крюкова Н. А. 118
Кудряченко О. С. 119
Кузнєцова В. О. 59
Кузьмінська Л. Д. 37
Кулик Н. 157
Кульбіда С. 60
Купріянова О. 158
Лалаева Р. И. 123
Лепетченко М. В. 120, 121
Литвин В. В. 85
Литвиненко В. А. 122
Литвинова В. 57
Литовченко С. В. 64
Ліщук Л. 61
Логвінова І. 36
Лозинська О. В. 51
Лозицький О. А. 92
Лубеннікова С. 62
Луценко І. 28
Луценко Ю. 159
Мамаева А. В. 160
Маркова Л. 63
Масловская Ю. С. 126
Мацюк Г. В. 125
Мережко Л. В. 127
Мишина Г. А. 45
Міненко А. 161
Моисеева И. В. 78
Мозолюк-Коновалова О. 162
Нагорна О. 163
Негода Л. 164
Недозим І. 165
Носач С. 128
Ночовка В. І. 39
Одинокова Г. Ю. 166
Омельченко І. 36
Павлюк В. М. 129
Пантазьєва В. 65, 66
Панфилова И. А. 167
Парфенова Г. 130
Пасічник В. В. 42, 92
Пасічник Н. А. 131
Пасічник О. В. 40
Патенко Л. 132
Пахомова Н. Г. 41, 133
Писаренко Л. М. 134
Плаксунова Э. В. 168
Поліщук О. 67
Попова В. В. 169
Попова Н. М. 135
Потимко О. 93
Потимко О. З. 42
Пригородова І. 29
Прохоренко Л. 36
Рау Ф. Ф. 68
Родионова Г. С. 136
Романова О. М. 31
Руднєва Н. 94
Русковолошин В. М. 137
Ряболус Н. 95, 96
Саєнко С. М. 138
Сак Т. 36, 43
Сенько М. Г. 139
Сенько Т. Г. 139
Сич Н. О. 44
Скрипник Т. 170, 171, 172, 173, 174, 175
Скрипник Т. В. 176
Сладкова Е. А. 177
Сорока В. 178
Спіженко Г. 179
Стребелева Е. А. 45
Сулаєва Н. 46
Сухіна І. 180
Сухотин М. А. 181
Таран І. 182
Таранченко О. 57, 69, 70
Терентьева К. Ю. 177
Тимощук О. М. 39
Ткач О. С. 140
Ткаченко Т. В. 183
Торган З. Ю. 141
Трещун Н. Т. 97
Трібушна С. 71
Фалюш І. 72, 73
Федоренко О. 49, 57, 69, 74, 75, 76, 77
Федорович Л. О. 46
Хохлова А. Ю. 78
Хребтова Н. П. 142
Чайко В. 47
Черняк В. А. 142
Чиркина Г. В. 143
Чистякова О. В. 139
Чоп Л. 184
Чорна І. 185, 186
Чуищева И. 144
Шведова Н. П. 99
Шевцова Е. Е. 145
Шевченко В. 57
Шеремет М. К. 38
Шматко Н. Д. 79
Шукшина Л. М. 146
Яковенко О. 147
Яковлева С. 187
Янкевич Т. 147
Яцишин А. В. 48Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського