Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Бібліографічний покажчик «Квітка з каменю: Полтавський кафедральний Свято-Успенський собор» (.pdf)

Вступ
1. Полтавський Свято-Успенський собор - шедевр українського бароко
2. Відродження Свято-Успенського собору за часи незалежності України
3. Духовно-просвітницька та волонтерська діяльність громади Свято-Успенського собору
Іменний покажчик


Вступ

Серед багатьох об’єктів культурної і духовної спадщини Полтавщини Собор Успіння Пресвятої Богородиці в місті Полтава займає особливе місце. Особливе тому, що він із самого початку свого виникнення був і залишається головною храмовою спорудою краю, центром його духовного і культурного життя.
У історичних джерелах відсутня дата спорудження першої Успенської церкви в старовинному козацькому місті. Однак з великою долею вірогідності можемо говорити про першу половину XVII століття, про той час, коли древня літописна Лтава на Івановій горі, що лежала пусткою тривалий час, була відбудована новими власниками. Коли в межах стародавніх земляних укріплень почало відроджуватися місто, його жителі аж ніяк не могли обійтися без задоволення своїх духовних потреб. Саме тоді очевидно й було збудовано перший, невеликий дерев’яний храм в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці. Скільки років він існував, і який вигляд мав не маємо жодних достовірних свідчень, можемо лише здогадуватися, що це була невелика дерев’яна споруда. Звичайно, що з розширенням меж міста та ростом населення вона вже не могла повною мірою виконувати свої функції, а трапилося це десь близько 40-х рр. XVII століття, коли Полтава стала полковим містом. От саме тоді вірогідно й було прийнято рішення про спорудження нової, вже соборної церкви. На цей раз уже маємо її зображення на одному із планів Полтави - так званому "плані Івана Бішева 1722 р." Стосовно датування самого документу то це тема окремої розвідки. Головним тут є те, що на ньому ми бачимо типову українську дерев’яну тридільну церкву, що складалася з центрального, вірогідно восьмигранного об’єму, до якого з двох боків прибудовано такі ж у плані вівтар та бабинець. Проіснував цей, дерев’яний, храм майже півтора століття й був розібраний 1776 року, вже після завершення спорудження нового мурованого собору.
Будівництво останнього розпочалося, іще 1748 року, коли Полтава перебувала в зеніті козацької слави як одне з основних полкових міст Лівобережної України. Саме цю дату історики називають роком початку будівництва. Можемо лише висловити здогад, адже жодних документальних підтверджень її нині не існує. Однак, збереглася архівна справа про будівництво собору, що в своєму складі містить контракт на його спорудження підписаний представниками полтавської полкової старшини з відомим українським архітектором Стефаном Стабанським датований 1749 роком. Тоді ж, розпочалися й перші будівельні роботи.
Згідно з цим документом ктиторами будівництва виступили полтавський полковник Андрій Горленко, полтавський полковий обозний Андрій Руновський, полтавський полковий писар Григорій Бачинський, полтавський городовий отаман Ілля Волховський, Семен Максимович, Андрій Григорович Терентенко, полтавський війт Йосип Кирилов, Андрій Білушенко та Іван Маладика. Після довгих перипетій, а будівництво затягнулося з різних причин аж до 1770 року головний собор Полтавщини в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці було освячено. У кінцевому варіанті храм мав п’ять бань, багатий дерев’яний різьблений іконостас кошти на оздоблення якого та на написання інших ікон і відливку одного із дзвонів надав князь В. М. Долгорукий-Кримський.
Гордістю собору був дзвін "Кизикермен" - свідок козацької слави, відлитий із турецьких гармат захоплених у 1685 р. козаками Полтавського полку під час штурму турецької фортеці Кизи-Кермен. Відлитий він був коштом полтавського полковника Павла Семеновича Герцика київським майстром Афанасієм Петровичем. Саме на цьому дзвоні зберігся текст вірша відомого українського поета Івана Величковського, що розповідав про козацьку звитягу.
Із собором Успіння Пресвятої Богородиці пов’язані імена ряду відомих діячів української культури XVII - XVIII століть. Перш за все це родина Величковських. Перший із неї - уже згаданий поет і священик протопресвітер собору Іоанн Величковський, другий - предстоятель землі Полтавської, "Родимець Полтавський" як він сам себе називав, подвижник, канонізований Церквою Паїсій Величковський. У 1921 р. тут відспівували письменника Панаса Мирного, а в 2007 р. нашого сучасника, письменника і літературознавця, шевченкознавця Петра Ротача.
На жаль, оригінальна будівля собору XVIII століття не збереглася, у 1934 р. храм було розібрано за розпорядженням комуністичної влади. До наших днів збереглася лише дзвіниця. І лише 28.08.1994 р. після передачі дзвіниці церковній громаді відбулося освячення наріжного каменю відбудови храму. Безпосередньо будівельні роботи розпочалися лише в 1999 р., і не зважаючи на всі перипетії та відступи від первісного проекту відбудови розробленого архітектором В. Трегубовим 20.01.2001 р., в недобудованому Успенському соборі було відслужено першу літургію. Будівельні роботи були завершені лише в 2004 р.
Внутрішні опоряджувальні роботи головного собору Полтавської Української Православної Церкви Київського Патріархату тривають і нині.

Володимир Мокляк,
заслужений працівник
культури України,
заступник директора
Полтавського краєзнавчого
музею імені Василя Кричевського

Від укладачів

Відділ краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського підготував бібліографічний покажчик «Квітка з каменю: Полтавський кафедральний Свято-Успенський собор».
Його мета – ознайомити широке коло сучасних читачів з древньою і славною історією найстарішого кам’яного храму Полтави, його відбудовою та славним сьогоденням.
Відкриває видання вступна стаття.
Покажчик складається з 3-х розділів: «Полтавський Свято-Успенський собор - шедевр українського бароко», «Відродження Свято-Успенського собору за часів незалежної України», «Духовно-просвітницька та волонтерська діяльність громади Свято-Успенського собору».
Для зручності користування складено іменний покажчик. Розташування матеріалу в розділах за алфавітом. Безпосередньо після бібліографічного опису документів подано анотації. Позиції (125) у покажчику пронумеровано.
Джерелами пошуку літератури були каталоги та картотеки Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського.
Хронологічні рамки добору літератури: 1845-2016 рр. Добір матеріалів завершено у червні 2016 р.
Бібліографічний опис здійснено за ДСТУ 7.1:2016 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», ДСТУ 7342:2013 «Видавнича анотація. Правила складання та подання у виданнях», ДСТУ 3582:2013 «Бібліографічний опис скорочення слів і словосполучень українською мовою. Загальні вимоги та правила», ГОСТ Р 7.0.12-2011 «Библиографическая запись. Сокращение слов и словосочетаний на русском языке. Общие требования и правила».
Покажчик орієнтовано на широке коло читачів – усіх, хто цікавиться як історією Полтави, так і історією релігійного життя міста, зокрема. Видання стане у пригоді науковцям, краєзнавцям, вчителям, екскурсоводам, бібліотечним працівникам.

1. Полтавський Свято-Успенський собор - шедевр українського бароко

1. Бучневич В. Е. Колокол "Кизикерменъ" / В. Е. Бучневич // Бучневич В. Е. Записки о Полтаве и ее памятниках / В. Е. Бучневич. - Полтава : Типо-литографія губернского правления, 1902. - С. 224-228.

2. Вечерський В. Поминальник української архітектури : [у т. ч. про зруйнований Свято-Успенський собор в Полтаві] / В. Вечерський // Пам’ятки України: історія та культура. - 1993. - № 2/3. - С. 65-67.

3. Волошин Ю. В. Розташування садиби Котляревських за Румянцевським описом Малоросії 1765-1769 рр. : [є про Свято-Успенський кафедральний собор] / Ю. В. Волошин // Географія та екологія Полтави : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 25 квіт. 2008 року. - Полтава : Верстка, 2008. - С. 100-102.

4. Воропай О. Стародавні церкви в Україні - свідки нашої історії та пам’ятки народного мистецтва : [у т. ч. є про Свято-Успенський собор у Полтаві] / О. Воропай // Визвольний шлях. - 1971. - № 9. - С. 989-1003.

5. Гужва Ю. До історії Полтавського Успенського кафедрального собору. Церковний причет: священики, диякони, псаломщики, паламарі / Ю. Гужва // Полтавські єпархіальні відомості. - 2010/11. - № 13/14. - С. 66-88.

6. Гужва Ю. Священнослужителі Полтавського Успенського кафедрального собору. Настоятелі храму / Ю. Гужва // Полтавські єпархіальні відомості. - 2005/06. - № 11/12. - С. 49-91.

7.  Древности Полтавской Соборной церкви // Прибавление к Полтавским губернским ведомостям. - 1845. - № 23. - С. 217-218.

8.  Зазвучить благовіст : [про дзвіницю Свято-Успенського собору у Полтаві] // Полтавські єпархіальні відомості. - 1994. - № 1. - С. 12.

9.  Іконников М. Доля Успенського собору / М. Іконников // Іконников М. Полтава. Острови і островки історії : короткий путівник / М. Іконников. - Полтава : Полтавський літератор, 2003. - С. 4-5. : фот.

10. [Іконостас Свято-Успенського собору в Полтаві] // Полтавські єпархіальні відомості. - 1994. - № 2. - С. 12. : фот.

11. Кизикермен : [дзвін, виготовлений для Свято-Успенського собору] // Полтава 2000 : календар. - Полтава : Скайтек, 1999. – Буклет.

12. Коваленко О. Церкви Полтави XVIII століття та їх доля за новітньої доби : [у т. ч. про Свято-Успенський собор] / О. Коваленко // Держава і церква в новітній історії України : збірник наукових статей за матеріалами IV Всеукраїнської наукової конференції, м. Полтава, 21-22 листоп. 2012 р. - Полтава : ПДПУ ім. В. Г. Короленка, 2013. - С. 116-122.

13. Кружко Т. Тут колись молився Петро Перший ... : [історія Свято-Успенського кафедрального собору м. Полтави] / Т. Кружко // Для дому і сім’ї. - 2012. - 27 верес. (№ 39). - С. 13. : фот.

14. Матвієнко П. "Золоте кільце" Полтавщини: аналогії монументального мистецтва на тернисті шляхи пам’яті : [у т. ч. про Свято-Успенський собор у Полтаві] / П. Матвієнко // Антологія краєзнавства Полтавщини : науково-методичний посібник. - Полтава : АСМІ, 2002. - С. 197-201. : фото.

15. Мокляк В. Кизикермен дзвін / В. Мокляк // Полтавіка. Полтавська енциклопедія : у 12 т. - Полтава : АСМІ, 2009. - Т. 9 : Образотворче і декоративне мистецтво, Кн. 1 : А-Л. - С. 564-566. : фот.

16. Мокляк В. Невідома архівна справа про будівництво Успенського собору в Полтаві / В. Мокляк, В. Трегубов // Полтавські єпархіальні відомості. - 2003. - № 9. - С. 211-232.

17. Наливайко І. Дзвін "Кизикермен" : з історії рідного краю / І. Наливайко // Ворскла. - 1992. - 3 лип. (№ 27). - С. 2 ; 10 лип. (№ 28). - С. 2.

18. Наливайко І. М. Успенський собор воскрес / І. М. Наливайко // Наливайко І. М. Через літа, через віки... : історико-публіцистичні нарис. - Полтава : Дивосвіт, 2008. - С. 62-68.

19. Наливайко І. М. Успенському собору бути : [з історії Свято-Успенського собору в Полтаві] / І. М. Наливайко // Наливайко І. М. З глибин віків відлунюють малинові дзвони / І. М. Наливайко. - Полтава : б. в., 2001. - С. 37-40.

20. Наш кафедральний собор : [історія Свято-Успенського собору м. Полтави] // Полтавський ярмарок. - 1999. - 21 трав. (№ 20). - С. 3. : фот.

21. Неосуществленный проект : [о проекте строительства памятника И. Сталину на месте колокольни Свято-Успенского собора] // Провінційний архітектор. - Полтава : "Дивосвіт", 2012. - С. 27-29.

22. Парійський Є. Зруйнований красень-собор, у якому молилися Тарас Шевченко та Іван Котляревський, воскресає із небуття : [про початок відбудови Свято-Успенського собору в Полтаві] / Є. Парійський // Час/Тіме. - 1995. - 8 верес. - С. 11.

23. Перець О. Храми національної долі: козацькі муровані церкви на Полтавщині : [у т. ч. про Свято-Успенський собор у Полтаві] / О. Перець // Пам’ятки України: історія та культура. - 2014. - № 8. - С. 8-17. : фот.

24. Полтава вчора і сьогодні : [про Свято-Успенський собор] // Нова газета по-полтавськи. - 2010. - 2-8 черв. (№ 22). - С. 16 ; 9-15 черв. - С. 16.

25. Пругло Т. Біографія нашого міста : [в дзвіниці колишнього Свято-Успенського собору відкрита постійно діюча виставка про минуле та майбутнє Полтави] / Т. Пругло // Зоря Полтавщини. - 1978. - 30 квіт. - С. 4. : фот.

26. Ротач П. Спогад біля дзвіниці : [про Свято-Успенський собор м. Полтави] / П. Ротач // Ротач П. Біля гнізда соловейка : літературно-краєзнавчі студії. - Полтава : Полтавський літератор, 1993. - С. 47-52.

27. Ротач П. Храм - з небуття! : [про Свято-Успенський собор] / П. Ротач // Полтавський вісник. - 1992. - 21-27 лют. (№ 8). - С. 5.

28. Свято-Успенський собор (УПЦ КП) // Нова газета по-полтавськи. - 2010. - 26 трав.-1 черв. (№ 21). - С. 16. : фот.

29. [Свято-Успенський собор в Полтаві. Зображення зруйнованого собору. Фото дзвіниці] // Православні святині Полтавщини : календар. - Полтава : б. в., 2004.

30. Свято-Успенський собор у м. Полтаві // Православна Полтавщина. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 21-25. : фот.

31. Свято-Успенський кафедральний : [з історії храму] // Дачник. - 2004. - Жовт. (№ 41). - С. 5. : фот.

32. Сулименко В. На дзвіницю Успенського собору ставили кулемет, гармату і навіть... Сталіна на коні : [з історії споруди] / В. Сулименко // Полтавський вісник. - 2012. - 25 трав. - С. 28. : фот.

33. Трегубов В. Відтворення Святоуспенського кафедрального собору в м. Полтаві / В. Трегубов // 2000-ліття християнства - славна віха в історії людства : матеріали наукових читань, 4 січ. 2000 р. - Полтава : АСМІ, 2000. - С. 100-111.

34. Трегубов В. Історичні етапи церковного будівництва Полтави : [у т. ч. про  Свято-Успенський собор в Полтаві] / В. Трегубов // Полтавські єпархіальні відомості. - 2001. - № 7. - С. 44-53. : фот.

35. Трегубов В. Серце нашого міста : (Свято-Успенський кафедральний собор) / В. Трегубов // Полтавський ярмарок. - 1998. - 15 трав. (№ 19). - С. 4. : фот.

36. Трегубов В. Собор: від народження до воскресіння : [про Свято-Успенський храм у Полтаві] / В. Трегубов // Полтавські єпархіальні відомості. - 1996. - № 3. - С. 20-25. : схеми.

37. Трегубов В. Справжні святині невмирущі : [про відбудову Свято-Успенського собору] / В. Трегубов ; розмову вела З. Мироненко // Полтавський вісник. - 1994. - 4-10 листоп. (№ 45). - С. 3.

38.  Успенська дзвіниця // Храми Полтави : путівник. - Полтава : Говоров С. В., 2010. - С. 29. : фот.

39.  Успенський собор // Нова газета по-полтавськи. - 2009. - 4 листоп. (№ 43). - С. 16. : фот.

40.  Успенський собор // Полтава 2000 : календар. - Полтава : Скайтек, 1999. – Буклет.

41.  Успенський собор : [наведено текст українською, російською та англійською мовами] // Полтава : путівник. - Полтава : Арта, 2009. - С. 18.

42.  Успенський собор : (Червона площа, 4) // Полтавський вісник. - 2009. - 22 трав. (№ 21). - С. 14(Вкл. Моя Полтава). : фот.

43.  Успенський собор // Храми Полтави : путівник. - Полтава : Говоров С. В., 2010. - С. 27-28. : фот.

44.  Халимон В. Свято-Успенський собор : культові споруди Полтави, знищені за радянської влади / В. Халимон // Халимон В. Ф. Полтавщина очима краєзнавця. - Полтава : Дивосвіт, 2009. - С. 219-221. : фот.

45.  Храпач М. Православної Церкви (з 1992 - УПЦ КП) громада. Успенський собор / М. Храпач // Полтавіка. Полтавська енциклопедія : у 12 т. - Полтава : Полтавський літератор, 2009. - Т. 12 : Релігія і церква. - С. 517-520. : фот.

46.  Хрін С. Нестаріюча старовина : [постійно діюча виставка з історії архітектури та будівництва Полтави в дзвіниці Свято-Успенського собору] / С. Хрін // Людина і світ. - 1985. - № 4. - С. 37.

47.  Чепіль О. Історія однієї вулиці : [вулиця Жовтнева, у т. ч. про Свято-Успенськй собор] / О. Чепіль // Чепіль О. Вулицями старої Полтави : науково-популярні нариси / О. Чепіль. - Полтава : Рік, 2010. - С. 40-59 : фот.
вгору
   
2. Відродження Свято-Успенського собору за часи незалежності України

48.  Бородай О. Наріжний камінь нашої духовності : закладено минулої неділі у Полтаві на Соборному майдані / О. Бородай // Вечірня Полтава. - 2000. - 24 серп. (№ 15). - С. 2. : фот.

49. Бурчук В. Відбудову собору розпочато : [про Свято-Успенський собор] / В. Бурчук // Молода громада. - 2000. - 7 лип. (№ 28). - С. 1

50. Відбудова святині скоро завершиться : [про хід відбудови Свято-Успенського собору в Полтаві] // Коло. - 2004. - 10-16 черв. (№ 23). - С. 6. : фот.

51. Відбудовується православна святиня Полтави : [Свято-Успенський собор] // Урядовий кур’єр. - 2003. - 10 жовт. - С. 12.

52. Відроджується Святоуспенський собор : офіційна хроніка // Полтавський вісник. - 2003. - 14 листоп. (№ 46). - С. 2.

53. Відтворення Святоуспенського кафедрального собору в Полтаві // Особняк. - 2000. - № 3. - С. 11. : фот.

54. Віценя Л. Дорогою до життя вічного : у Полтаві відбулося освячення Свято-Успенського кафедрального собору / Л. Віценя // Зоря Полтавщини. - 2011. - 25 трав. - С. 2.

55. Віценя Л. Справа свята, справа богоугодна : в Полтаві освячено наріжний камінь Святоуспенського собору / Л. Віценя // Зоря Полтавщини. - 2000. - 23 серп. - С. 3.

56. Волосков В. Памятный знак восстановления Свято-Успенского кафедрального собора : Соборная пл. / В. Волосков // Волосков В. 200 памятных мест Полтавы / В. Волосков. - Полтава : Дивосвіт, 2012. - С. 31-32.

57.  Дениско Г. Дорога до храму : [про Свято-Успенський кафедральний собор в м. Полтаві] / Г. Дениско // Слово просвіти. - 2007. - 26 квіт.-2 трав. (№ 17). - С. 7.

58.  Дениско Г. Знамення покути нашої : [про відбудову Свято-Успенського собору в Полтаві] / Г. Дениско // Полтавський вісник. - 1994. - 8-14 квіт. (№ 15). - С. 4-5. : фот.

59.  Дениско Т. Свято на Соборній площі : [про освячення дзвіниці Свято-Успенського собору в м. Полтаві] / Т. Дениско // Зоря Полтавщини. - 1992. - 10 квіт. - С. 3. : фот.

60. Жаботинський П. До знаменних дат : [про відбудову Свято-Успенського кафедрального собору] / П. Жаботинський // Культура і життя. - 1997. - 18 черв. (№ 23). - С. 1.

61. Жовнір Н. Наріжний камінь майбутнього собору освятив Патріарх Філарет : [про початок відбудови Свято-Успенського собору] / Н. Жовнір // Молода громада. - 2000. - 25 серп. (№ 35). - С. 1

62. Завдяки полтавським благодійникам старовинна напрестольна чаша XIX століття повернулася до храму після кількох десятиліть : [про срібну чашу для причастя із Свято-Успенського собору] // Полтавські єпархіальні відомості. - 2010/11. - № 13/14. - С. 89-91. : фот.

63. Задорожний П. І постала квітка в камені! : [про відбудований Свято-Успенський собор у Полтаві] / П. Задорожний // Дачник. - 2004. - Жовт. (№ 41). - С. 5. : фот. ; Вісті. - 2004. - 1 жовт. (№ 43). - С. 2. : фот.

64. Здоровило П. До дня міста у Полтаві зведуть Свято-Успенський собор / П. Здоровило // Вечірня Полтава. - 2004. - 10 черв. (№ 24). - С. 1.

65. Знахідка у дзвіниці : [у дзвіниці Свято-Успенського собору м. Полтави виявлено розпис-зображення Ісуса перед вирушенням на Голгофу] // Полтавський вісник. - 1992. - 7-13 серп. (№ 32). - С. 2.

66. Знову залунали дзвони : [Свято-Успенського собору] / Прес-служба міської ради // Полтавський вісник. - 2004. - 14 трав. (№ 20). - С. 2. : фот.

67. Козельська Г. Над Івановою горою "заспівали" дзвони. Вперше за останні сімдесят років... : [про відбудований Свято-Успенський собор у Полтаві] / Г. Козельська // Вечірня Полтава. - 2004. - 13 трав. (№ 20). - С. 1. : фот.

68. Кукоба В. Дорога до храму : [про відбудову Свято-Успенського собору] / В. Кукоба // Кукоба В. Ім’я нам усім - полтавська родина. - Полтава : Дивосвіт, 2004. - С. 37-47. : фот.

69. Кулатова І. Археологічні дослідження під час спорудження Святоуспенського собору / І. Кулатова, О. Супруненко // Полтавські єпархіальні відомості. - 2001. - № 7. - С. 131-138 ; Рідний край. - 2001. - № 1. - С. 95-98.

70. Литовченко П. Допоможемо усім миром : [про відбудову Свято-Успенського собору] / П. Литовченко // Полтавська думка. - 1996. - 28 черв. (№ 26). - С. 2

71. Мовчан В. Кожен полтавець має внести свою частку : [у відбудову Свято-Успенського собору] / В. Мовчан // Полтавський вісник. - 1997. - 17-23 січ. (№ 3). - С. 2. : фот.

72. На шляху, що веде до храму : [про відбудову Свято-Успенського собору] // Довір’я. - 1996. - 16 січ. (№ 1). - С. 1. : фот.

73. Неїжмак В. "Придане" Соборного майдану : [про початок відбудови Свято-Успенського собору в Полтаві] / В. Неїжмак // Україна молода. - 2000. - 20 лип. - С. 8.

74. Олександренко Т. Час громадити каміння : [про відбудову Свято-Успенського собору] / Т. Олександренко // Зоря Полтавщини. - 1994. - 11 жовт. - С. 4.

75. Передерій Л. Відкриймо душі для святої справи : [про відбудову Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 1996. - 7 листоп. (№ 45). - С. 2. : мал.

76. Передерій Л. Козаки будували, більшовики руйнували, нам - відроджувати : [про відбудову Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 1996. - 28 черв. (№ 26). - С. 2. : фот.

77. Передерій Л. Під собором у Полтаві є камінь, який уміє "говорити" : [про Свято-Успенський собор] / Л. Передерій // Події та коментарі. - 2013. - 7 черв. (№ 22). - С. 5. : фот.

78. Перша цеглина для кафедрального : [Свято-Успенського собору в Полтаві] / Інф."УМ" // Україна молода. - 2000. - 26 верес. - С. 8. : фот.

79. Перший камінь храму : [про Свято-Успенський собор у Полтаві] // Полтавський вісник. - 1995. - 1-7 верес. (№ 36). - С. 1.

80. Першин М. Почалося відродження Святоуспенського кафедрального собору / М. Першин // Цілком відверто. - 2000. - 6 лип. (№ 27). - С. 1-2. : фот.

81. Першин М. Сива давнина Іванової гори : розпочато будівництво Святоуспенського кафедрального собору / М. Першин // Довір’я. - 2000. - 25 лип. (№ 14). - С. 4. : фот.

82. Почато відбудову Свято-Успенського собору у Полтаві // Наша віра. - 1995. - Листоп. (№ 11). - С. 8.

83. Проваторов С. І воскресне Собор з небуття… : [про відбудову Свято-Успенського собору] / С. Проваторов // Полтавські єпархіальні відомості. - 1994. - № 1. - С. 8-10. : фот.

84. Садиба реконструюється, собор відбудовується... : [про Свято-Успенський собор] // Вечірня Полтава. - 2003. - 17 лип. (№ 29). - С. 1

85. Самойлова Л. Свято-Успенський собор знову сповіщає про себе благовісним дзвоном / Л. Самойлова // Зоря Полтавщини. - 2004. - 12 трав. - С. 3. : фот.

86. Соборний майдан справді стане соборним : [про відбудову Свято-Успенського собору] // Вечірня Полтава. - 2000. - 13 квіт. (№ 35). - С. 2. : фот.

87. Тесленко І. Митрополит Антоній: "Дай Бог, щоб стосунки між усіма віруючими були світлими, як цей день" : [освячення дзвіниці Свято-Успенського собору] / І. Тесленко // Полтавський вісник. - 1992. - 10-16 квіт. (№ 15). - С. 1.

88. Трегубов В. Божевілля триває : [про недостовірне відтворення у Полтаві Свято-Успенського собору] / В. Трегубов, О. Бєлявська // Полтавська думка. - 2004. - 13 серп. (№ 33). - С. 9.

89.  Трегубов В. На відбудову собору пожертвували... : [Свято-Успенського собору] / В. Трегубов // Полтавська думка. - 1997. - 17 жовт. (№ 42). - С. 7.

90. Трегубов В. Справжні святині невмирущі : [про відбудову полтавського Свято-Успенського собору] / В. Трегубов ; розмову вела З. Мироненко // Полтавський вісник. - 1994. - 4-10 листоп. (№ 43). - С. 3.

91. Трегубов В. Ще один крок по дорозі до храму / В. Трегубов ; розмову про відбудову Свято-Успенського храму в Полтаві з доцентом ПНТУ вела Г. Дениско // Полтавська думка. - 1996. - 26 лип. (№ 30). - С. 7. : фот. ; Україна молода. - 1994. - 21 жовт. - С. 13.

92. Успенському собору 225 : відродження / Комітет по відродженню // Полтавська думка. - 1995. - 24 серп. (№ 34). - С. 8.

93. Храпач М. Свято-Успенський кафедральний собор / М. Храпач // Полтавські єпархіальні відомості. - 2010/11. - № 13/14. - С. 60-65. : фот.

94. Час будувати настав : створено громадський комітет по відродженню Святоуспенського собору // Молода громада. - 1994. - 30 верес. (№ 39). - С. 4.

95. Чи відродимо собор до 825-річчя міста? : офіційна хроніка: [Свято-Успенський собор] // Полтавський вісник. - 1996. - 14 черв. (№ 24). - С. 1.

96. Юрченко М. Велично піднімається собор : [про відбудову Свято-Успенського собору в Полтаві] / М. Юрченко // Полтавщина. - 1996. - 9-15 лют. (№ 6) - С. 1.
вгору
   
3. Духовно-просвітницька та волонтерська діяльність громади Свято-Успенського собору

97. Біленька О. "Христос рождається, славіте!" : [про виставку сучасної ікони у виставковій залі Духовно-культурного центру Свято-Успенського собору] / О. Біленька // Зоря Полтавщини. - 2015. - 22 груд. - С. 5. : фот.

98. Біленька О. Художники - назустріч дітям : [про благодійну виставку у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / О. Біленька // Зоря Полтавщини. - 2015. - 16 черв. - С. 3.

99. Єпископу Полтавському і Кременчуцькому присвоїли вищий сан: [владика Федір] //Вечірня Полтава. - 2012. - 22 лют. (№ 8). - С. 1.

100. Жук Л. "Для душі - від душі" : [про благодійну виставку-продаж робіт художниці Н. Сташкевич у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / Л. Жук // Вечірня Полтава. - 2015. - 4 лют. (№ 5). - С. 14. : фот.

101. Клочко О. "Золотий вересень", або 75 років тому Радянський Союз фактично вступив у Другу світову війну : [про виставку у Духовно-культурному центрі ім. П. Величковського Свято-Успенського собору, присвячену операції "Золотий вересень" 1939 р.] / О. Клочко // Вечірня Полтава. - 2014. - 1 жовт. (№ 40). - С. 15.

102. Клочко О. Із "підпілля" Свято-Успенського собору - у духовно-культурний центр : [про створення Духовно-культурного центру в підвальному приміщенні собору] / О. Клочко // Вечірня Полтава. - 2013. - 27 лют. (№ 9). - С. 9. : фот.

103. Клочко О. Рік небайдужого служіння Україні й українцям : [про прес-конференцію, присвячену року існування Полтавського батальйону небайдужих] / О. Клочко // Вечірня Полтава. - 2015. - 8 квіт. (№ 14). - С. 16. : фот.

104. Корнєва В. Владика Федір: "Ми довели, що українці незламні й непереможні" : [про волонтерський центр Полтавського батальйону небайдужих при Свято-Успенському соборі] / В. Корнєва // Зоря Полтавщини. - 2016. - 29 берез. - С. 2. : фот.

105. Кружко Т. Розрізані вишиті рушники віщували розлуку : [про виставку старовинних рушників у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору м. Полтави] / Т. Кружко // Для дому і сім’ї. - 2015. - 15 жовт. (№ 42). - С. 2.

106. Матвієнко О. Волонтери від Бога - Полтавський батальйон небайдужих : [про волонтерську організацію, що діє при Свято-Успенському соборі] / О. Матвієнко // Коло. - 2014. - 11-17 груд. (№ 50). - С. 11.

107. Матвієнко О. Волонтери відзвітували за два роки роботи Полтавського батальйону небайдужих : [у Свято-Успенському соборі] / О. Матвієнко // Коло. - 2016. - 31 берез.-6 квіт. (№ 13). - С. 7. : фот.

108. Матвієнко О. "Збережемо дитинство разом" - закликають полтавські волонтери : [турбота Полтавського батальйону небайдужих про дітей переселенців зі Сходу] / О. Матвієнко // Коло. - 2015. - 4-10 черв. (№ 23). - С. 10. : фот.

109. Мікрюков І. Молодий владика заступив на посаду: [про архієрея Федора, єпископа Полтавського і Кеменчуцького] / І. Мікрюков // Вечірня Полтава. - 2006. - 23 листоп.(№ 47). - С. 3.

110. Неїжмак В. На вишитому полі - пісня й доля : [про виставку рушників у Духовно-культурному центрі ім. П. Величковського Свято-Успенського собору] / В. Неїжмак // Голос України. - 2015. - 26 верес. - С. 6.

111. Неїжмак В. ...Полеглих вшанували іконою : [про виставку ікон у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського кафедрального собору] / В. Неїжмак // Голос України. - 2015. - 4 груд. - С. 9.

112. Передерій Л. Григорій Ксьонз - художник із родини Ксьонзенків : [про виставку в Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 2015. - 25 лют. (№ 8). - С. 14. : фот.

113. Передерій Л. За жіноче намисто можна було купити хутір : [про виставку жіночих прикрас у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Події та коментарі. - 2013. - 21 черв. (№ 24). - С. 12.

114. Передерій Л. "Ми, українці, повинні зробити все можливе, щоб не сталося третьої світової війни!" : [про виставку "Велика війна", присвячену 100-річчю Першої світової війни, що проходить у Духовно-культурному центрі ім П. Величковського Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 2014. - 6 серп. (№ 32). - С. 5.

115. Передерій Л. "Чорнобиль. Я там був..." : [про виставку з такою назвою у Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 2016. - 22 квіт. (№ 17). - С. 2. : фот.

116. Передерій Л. Якою була Полтава в окупаційні роки? : [про виставку в Духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору] / Л. Передерій // Вечірня Полтава. - 2015. - 13 трав. (№ 19). - С. 14. : фот.

117. Полтавський батальйон небайдужих: "Та хто ж ваш телефон у Полтаві не знає" : [про волонтерську організацю,що діє при Свято-Успенському соборі] // Полтавський вісник. - 2014. - 5 верес. (№ 36). - С. 5.

118. Сулименко В. Два роки вони допомагають українським захисникам : [про волонтерську організацію Полтавського батальйону небайдужих, що діє при Свято-Успенському соборі] / В. Сулименко // Полтавський вісник. - 2016. - 31 берез. (№ 14). - С. 3. : фот.

119.  Федір (Архієпископ Полтавський і Кременчуцький). Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір: "Людське життя безцінне, його потрібно берегти до кінця / Федір (Архієпископ Полтавський і Кременчуцький) ; розмовляла Г. Волкова // Зоря Полтавщини. - 2014. - 31 жовт. - С. 3.

120. Федір (Архієпископ Полтавський і Кременчуцький). Єпископ Полтавський і Кременчуцький Федір: "Спершу я навчився боятися Бога, а потім цей страх Божий переріс у довіру до Бога віру в Бога / Федір (Архієпископ Полтавський і Кременчуцький) ; розмовляла Т. Дениско // Полтавські єпархіальні відомості. – 2005/2006. - № 11/12. - С. 7-19.

121. Федор (Архиепископ Полтавский и Кременчуцкий). "Больше всего бойцы боятся попасть в плен, подвергнуться издеватесльствам террористов. Спрашивают: «Может, лучше подорвать себя, чем сдаться? Будет ли это считаться грехом?» Я отвечаю: «Человеческая жизнь бесценна, её нужно беречь до конца» / Федор (Архиепископ Полтавский и Кременчуцкий) ; беседовала А. Волкова // Факты и комментарии. - 2014. - 28 окт. - С. 5. : фот.

122. Ханас О. Владика Федір: "Допомагати військовим - наш священний обов’язок" / О. Ханас // Полтавський вісник. - 2014. - 11 лип. (№ 28). - С. 3. : фот.

123. Цвігуненко О. "Полтавський батальйон небайдужих" - найактивніше волонтерське об’єднання області : [діє при Свято-Успенському соборі] / О. Цвігуненко // Події та коментарі. - 2014. - 8 серп. (№ 33). - С. 1, 7. : фот.

124. Чепіль О. Новий єпископ Полтавсько-Кременчуцької єпархії : [преосвященнійший Федір] / О. Чепіль // Полтавський вісник. - 2006. - 24 листоп. (№ 47). - С.6.

125. Ярошенко Г. Дім господній, яким його бачать полтавські художники : [про виставку "Храми Полтавщини", що проходила у виставковій залі Духовно-культурного центру Свято-Успенського собору] / Г. Ярошенко // Вечірня Полтава. - 2013. - 22 трав. (№ 21). - С. 9.
вгору

Іменний покажчик

Бєлявська О. 88
Біленька О. 97, 98
Бородай О. 48
Бурчук В. 49
Бучневич В. Е. 1
Вечерський В. 2
Віценя Л. 54, 55
Волкова А. 121
Волкова Г. 119
Волосков В. 56
Волошин Ю. В. 3
Воропай О. 4
Гужва Ю. 5, 6
Дениско Г. 57, 58, 91
Дениско Т. 59, 120
Жаботинський П. 60
Жовнір Н. 61
Жук Л. 100
Задорожний П. 63
Здоровило П. 64
Іконников М. 9
Клочко О. 101, 102, 103
Коваленко О. 12
Козельська Г. 67
Корнєва В. 104
Кружко Т. 13, 105
Кукоба В. 68
Кулатова І. 69
Литовченко П. 70
Матвієнко О. 106, 107, 108
Матвієнко П. 14
Мироненко З. 36, 90
Мікрюков І. 109
Мовчан В. 71
Мокляк В. 15, 16
Наливайко І. 17
Наливайко І. М. 18, 19
Неїжмак В. 73, 109, 110, 111
Олександренко Т. 74
Парійський Є. 22
Передерій Л. 75, 76, 77, 112, 113, 114, 115, 116
Перець О. 23
Першин М. 80, 81
Проваторов С. 83
Пругло Т. 25
Ротач П. 26, 27
Самойлова Л. 85
Сулименко В. 32, 118
Супруненко О. 69
Тесленко І. 87
Трегубов В. 16, 33, 34, 35, 36, 37, 88, 89, 90, 91
Федір (Архієпископ Полтавський і Кременчуцький) 119, 120
Федор (Архиепископ Полтавский и Кременчуцкий) 121
Халимон В. 44
Ханас О. 122
Храпач М. 45, 93
Хрін С. 46
Цвігуненко О. 123
Чепіль О. 47, 124
Юрченко М. 96
Ярошенко Г. 125
вгоруРежим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського