Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 

Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Бібліографічний покажчик "Наш земляк Леонід Бразов" (pdf.)

Доки пам’ятають…
Від укладача
1. Відлуння його голосу
2. Його життєвий гарт
2.1 Родинні зв’язки
3. Гімн людині
4. Живий у люблячих серцях
Іменний покажчик

Доки пам’ятають…
 

Леонід Бразов – скромний, суворий у своїй справедливості й несуєтній гідності й честі – письменник, журналіст, поважаний громадський і культурний діяч, істинний полтавець. Хоч його більше ніж двадцять книжок розійшлися на українських теренах кількасоттисячними тиражами, він таки полтавський – за духом і суттю. Та й сам Леонід Петрович визнавав, що його щастя – «рідні люди й рідна земля».
Він побачив світ сто літ тому – 9 листопада 1916 року – в селі Ладижине Машівського району Полтавської області в сім’ї Михайла Сидоровича та Софії Купріянівни Дудченків. Трирічним хлоп’ям Леонід залишився без батька: той помер від тифу. Молода вдова з двома синами переїхала до Полтави і вдруге вийшла заміж за доброго чоловіка, майстра на всі руки – Петра Лаврентійовича Безобразова, котрий усиновив Льоню, давши своє прізвище.
По закінченні школи-семирічки і фабрично-заводського училища юнак працював слюсарем на турбомеханічному заводі, навчався на робітфаці, вступив до інженерно-будівельного інституту. Але спрага слова змусила кардинально змінити фах: з 1936 року він здобував філологічну освіту в Полтавському учительському інституті (нині – Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка). У квітні 1938 року другокурсник Безобразов був заарештований, ув’язнений, виключений із комсомолу як «активний учасник контрреволюційної троцькістської терористичної організації». «Ворог народу», котрий, буцімто, належав до антирадянської організації, міг розділити трагічну долю близько сорока співробітників і студентів вишу, але через одинадцять місяців за амністією був звільнений. Бог мав щодо Леоніда свої плани…
Закінчивши екстерном інститут у 1939 році, Л. Безобразов учителював у Новоіванівській школі на Донеччині. Загубившись у далекому шахтарському селі, він врятувався від «всевидячого ока» спецслужб: відомо ж бо, що майже всіх фігурантів сфабрикованої кримінальної справи заарештували повторно.
У 1941 році, як і мільйони його ровесників, Леонід пішов добровольцем на фронт. Він чесно служив командиром вогневого взводу 50 артилерійського полку 24 гвардійської стрілецької дивізії. У Східній Прусії, поблизу Кенігсберга, старший лейтенант Л. Безобразов втратив ступню, підірвавшись на протипіхотній міні. Упродовж року лікарі, борючись за життя і здоров’я молодого офіцера, зробили сім операцій: його врятували від гангрени, але залишили без ноги аж до колінного суглоба. До кінця своїх днів Леонід Петрович носив 12-кілограмовий протез, мужньо долав фантомні болі… Він був нагороджений орденами Великої Вітчизняної війни першого та другого ступенів, Червоної Зірки, медалями «За оборону Сталінграда», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.» та ін.
Війна стала часом і місцем «першого гарту» майбутнього письменника. До фронтових газет він надсилав свої прозові нариси й вірші. Якось друкар загубив частину прізвища автора: так з’явився псевдонім «Леонід Бразов».
За суто житейським спостереженням, для більшості чоловіків, котрі воювали, «ті далекі дні», незалежно від часової віддаленості, залишаються найбільш пам’ятними й деталізованими. Мій покійний дід – світлої пам’яті Іван Семенович Сарапин, якому цієї осені також виповнилося б 100 років, рідко розповідаючи про війну, згадував не пафосно героїчні моменти наступів і перемог, залишаючи їх, як ведеться, для мемуарів полководцям-стратегам, а чіпко й болісно нанизував спогади про людей (не стільки про бойових побратимів, а скільки про людей, з якими звела доля в екстремальних обставинах), про пейзажі й ландшафти залишених у 41-му й визволених у 43-му міст і сіл, про переживання розлук і втрат, власних чи чужих шляхетних або ганебних учинків.
Мабуть, така реакція пам’яті цілком природна не для професійного воїна, якого первісно вчать не тільки захищати Батьківщину, але й убивати ворога, а для сільського конюха, вчителя, студента, інженера, яким війна видається складним психологічним і моральним випробуванням. Вона вимагає від особистості концентрації фізичних і духовних зусиль, вияскравлює все найкраще чи, навпаки, найгірше, затаєне за мирних обставин, але виявлене в згущеному, об’єднаному постійною спільною дією, небезпекою, болем і щосекундною загрозою смерті гурті. Колишній солдат завжди пам’ятає, як він виконував обов’язок захисника свого, рідного, кровного – родини, роду, народу, Батьківщини, і як йому вдалося залишитися людиною в нелюдських умовах – завдяки дружбі, любові, відданості й відповідальності. Він знає, що, виживши, має цінувати життя, і шукає у своїй присутності у світі особливі сенси. Відтак сучасникам і нащадкам безмірно важливіше прочитати про війну не з монументального історико-мемуарного полотна, батальні сцени якого побачені з висоти пташиного польоту, а зі спогадів простої людини, що творила перемогу «зсередини»: не «гвинтика» чи «коліщатка» міліарної машини, а чийого батька, діда, прадіда.
Саме такими виступають персонажі Леоніда Бразова. Чимало його головних героїв (оповідання «Своя сорочка», «Картопляники», «Синя хусточка», «Старий машиніст», «На узвишші», «Строк давності», «Осіннє листя», «Червень-травень. До 50-річчя Великої вітчизняної війни», повісті «Третя зустріч», «Перший гарт» («В ті далекі дні…»), «Пороги», «Недописані сторінки», роман «Живим не байдуже») – фронтовики на війні й по війні, люди з пониженим больовим порогом і загостреним прагненням справедливості, інколи – романтичні Дон Кіхоти, котрі міряють свої і чужі вчинки категоріями лицарського морального кодексу – честю, гідністю, відповідальністю. І навіть Андрій Вітренко, людина з так званих «лихих 90-х» («Тамрі») – колишній солдат (воював у Сараєво), котрий умів вправно і твердо тримати в руках зброю і по-чоловічому боротися за справедливість…
Повернувшись 1945 року до рідної Полтави, Леонід Петрович працював на теренах журналістики: був редактором «Зорі Полтавщини» й обласного радіо, належав до фундаторів «Комсомольця Полтавщини», очолював газетно-книжкове видавництво. І можливо, журналістські дороги, зустрічі й прощання з людьми збудили в ньому потяг до письменства. Перефразовуючи класика, скажемо, що Леонід Бразов відчував, як «живе життя живого прагне слова». Та й сам він зауважував: «У переважній більшості своїх книг я торкався фронтової тематики, та не цураюсь і сьогодення з його гострими конфліктами». Проблема вибору між добром і злом (її варіантами – правдою і брехнею, любов’ю і ненавистю, честю і безчестям, вірністю і зрадою, співчуттям і байдужістю) у прозі письменника реалізувалися у злободенних, цілком упізнаваних сюжетах і персонажах, але воднораз набували універсальних, позачасових вимірів (оповідання «Кімнатна квітка», «Сімейна справа», «Дворова історія», «Баба Вустя», «На узвишші», «Дарунок», «Хлопчик», повісті «На початку шляху», «Кара», «За домашніми обставинами», «Нові часи», «Вікна навстіж», «Залишитись самим собою», «Тамрі» та ін.). Леонід Бразов був чесним з собою і з сучасниками. Його персонажі, як і він сам, не втрачали світлих романтичних ілюзій, а вірили в те, чим жили.
У 80-ті роки Леонід Бразов написав два епічні твори про «безпросвітно-похмурі часи» державного терору й масових репресій 30-х – «Їм було важче» та «Втеча з-під слідства». Зокрема, друга з них – дуже симптоматичне явище у творчому доробку прозаїка. Вона вкотре репрезентувала властиву для поетики митця тенденцію до вияскравлення людського в людині, спраглий пошук ідеалу у трагічних, часто «жахливо фантасмагоричних» обставинах індивідуального й суспільного буття. Відтак історична достовірність, ретельна деталізація часових і просторових реалій, спостережливе відображення духу епохи, вивіреність сюжетів і тонка робота зі словом являли собою лише зовнішню форму реалізації ідеї, власне, метаідеї автора: особистість може відповідати своєму первісному призначенню і покликанню – пам’ятати, що створена за образом і подобою Божою, а отже, бути носієм любові, честі і чесності, навіть тоді, коли суспільство перебуває по той бік добра, правди, свободи. Така настанова видається романтичною і за авторським світосприйняттям, і за стильовим вивершенням: аж надто нездоланна, до трагедійної фатальності, межа між ідеалом і реальністю, між героєм і масою, між високими пориваннями душі й дрібними меркантильними інтересами. Та в тому й суть, що жага збереження духовної цілісності, притаманна позитивним персонажам Леоніда Бразова, спричиняє до вчинків на позір ірраціональних, але цілком закономірних з огляду на обстоювану письменником систему духовних цінностей. У центрі повісті – долі трьох чоловіків (міліціонера Цебрія та офіцерів держбезпеки Забари й Осьмача), майже ровесників, котрі опиняються перед найпосутнішим життєвим вибором: слугувати системі, убивши себе як людину з чіткою моральною парадигмою, чи кинути їй безумний виклик, удатися до реального чи мисленого ескапізму. Усі троє зведені автором у часопросторі українського міста другої половини 30-х років ХХ століття. Власне, це Полтава з її ландшафтами, будівлями й людьми, а також гнітючою атмосферою періоду зміцнення сталінської тоталітарної системи. І тут, і інших творах митця вона не тільки локація, а й дійова особа (вигадана Прослава, історична й сучасна Полтава), місце особливої – довічної – любові письменника.
Леонід Бразов любив Полтаву, і Полтава любила його безмежно, щиро, сповідально, раділа його сухуватій, суворій, високій постаті на своїх вулицях і майданах, у вишневому чи липовому цвіті, у жовтаво-каштановому листопаді і в сніговій завії. Відійшовши у засвіти 4 квітня 1997 року, письменник навіки упокоївся в її землі. І місто вклоняється його справі і його пам’яті. 9 листопада 1998 року, тоді, коли в країні вперше відзначався День української писемності і мови, на фасаді будинку за адресою Леніна, 11/21 (нині – Небесної Cотні), де мешкав письменник, відкрили меморіальну дошку (автори – архітектор Михайло Калінін та художник Тетяна Кусайло). Ім’ям митця названа вулиця. У 2006 році заснована Полтавська обласна премія імені Леоніда Бразова за досягнення в галузі сучасної української літератури. В альма-матер створено меморіальну кімнату письменника, проведено кілька науково-практичних конференцій з проблем дослідження його творчості. Крім книг, надрукованих за життя автора, невтомними стараннями доньки Леоніда Бразова Лариси Леонідівни Безобразової – відомого філолога, громадського і культурного діяча (на жаль, нині покійної) видано зібрання його творів  у десяти томах, кілька тематичних збірок наукових і методичних статей, критичних оглядів і спогадів. Тож маємо ґрунтовну художню спадщину, а також багату лектуру про життя і творчість видатного краянина, які ретельно збережені, систематизовані й описані працівниками Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського.
Леонід Бразов колись написав: «Хтось дуже мудрий зауважив, що людина лише тоді вмирає остаточно, коли про неї забувають, коли її образ вже ні в чиїй пам’яті не зринає». Видання, яке, Ви, шановний читачу, тримаєте в руках, – данина вдячності і пам’яті митцеві, громадському діячеві, воїну, справжньому полтавцеві – навчителеві правди й добра для багатьох наших сучасників. Це визнання несуєтного й скромного служіння письменника нашому Слову, нашому українському духові.
                                    Віта Сарапин
кандидат філологічних наук, доцент кафедри
культурології та історії
Полтавського університету економіки і торгівлі
вгору

Від укладача

Відділ краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського підготував бібліографічний покажчик "Наш земляк Леонід Бразов", який присвячений 100-річчю від дня народження письменника.
Його мета - ознайомити широке коло читачів з життєвим і творчим шляхом письменника, який довгі роки жив у м. Полтаві.
Відкриває видання вступна стаття "Доки пам’ятають...".
Покажчик складається з 3-х розділів: "Відлуння його голосу", "Його життєвий гарт", "Гімн людині".
Для зручності користування складено іменний покажчик. Розташування матеріалу в розділах за алфавітом. Позиції у покажчику пронумеровано.
Джерелами пошуку літератури були каталоги та картотеки Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського.
Добір матеріалів завершено у вересні 2016 р. Хронологічні рамки добору літератури 1961-2015 рр.
Бібліографічний опис здійснено за ДСТУ 7.1:2016 "Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання", ДСТУ 7342:2013 "Видавнича анотація. Правила складання та подання у виданнях", ДСТУ 3582:2013 "Бібліографічний опис скорочення слів і словосполучень українською мовою. Загальні вимоги та правила", ГОСТ Р 7.0.12-2011 "Библиографическая запись. Сокращение слов и словосочетаний на русском языке. Общие требования и правила".
Покажчик орієнтовано на широке коло читачів. Видання стане у пригоді науковцям, краєзнавцям, вчителям, екскурсоводам, бібліотечним працівникам.
вгору

1. Відлуння його голосу

1. Бразов Л. Все ж таки одужуємо! : суб’єктивні нотатки : [письменника після другого З’їзду народних депутатів] / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1990. - 1 січ. - С. 2.

2. Бразов Л. Втеча з-під слідства : повість / Л. Бразов // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 7-116.

3. Бразов Л. На шляху : оповідання / Л. Бразов // Біла альтанка : літературний альманах до 60-річчя Полтавської письменницької організації / упоряд. В. С. Мирний. - Полтава : Полтавський літератор, 1996. - С. 43-50.

4. Бразов Л. Найти своє місце : роздуми письменника / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1986. - 6 лют. - С. 2-3.

5. Бразов Л. Не вмре, не загине! : йдемо до референдуму / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1991. - 16 листоп. - С. 1-2.

6. Бразов Л. Несвяткові нотатки : пером публіциста / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1994. - 12 листоп. - С. 1.

7. Бразов Л. Осіннє листя : оповідання / Л. Бразов // Калинове гроно : антологія / ред. М. В. Костенко. - Полтава : Полтавський літератор, 2006. - Т. 2 : Проза і драматургія полтавських літераторів XX ст., Кн. 1. - С. 249-258.

8. Бразов Л. Пробуджувати совість : полемічні нотатки / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1988. - 18 жовт. - С. 2.

9. Бразов Л. Реалії наших днів : пером публіциста / Л. Бразов // Зоря Полтавщини. - 1989. - 14 лют. - С. 2.

10. Бразов Л. П. Вибране : в 2-х т. / Л. П. Бразов. - Полтава : АСМІ. -
Т. 1. - 2006. - 316 с.;
Т. 2. - 2006. - 280 с.

11. Бразов Л. П. Вікна навстіж : повість / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1966. - 279 с. : портр.

12. Бразов Л. П. Вірне серце : оповідання / Л. П. Бразов. - Полтава : Обласне книжково-газетне видавництво, 1961. - 143 с. : іл.

13. Бразов Л. П. Вперше і востаннє : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1988. - 287 с. : іл.

14. Бразов Л. П. Втеча з-під слідства : повість / Л. П. Бразов. - Полтава : Криниця, 1991. - 91 с.

15. Бразов Л. П. Втеча з-під слідства : повість / Л. П. Бразов. - 2-ге вид., без змін. - Полтава : АСМІ, 2013. - 96 с.

16. Бразов Л. П. Живим не байдуже : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1978. - 424 с. : іл.

17. Бразов Л. П. Живим не байдуже : роман, повість / Л. П. Бразов. - К. : Дніпро, 1986. - 510 с. : іл.

18. Бразов Л. П. Зібрання творів : у 10-ти т. / Л. П. Бразов. - Полтава : АСМІ. -
Т. 1. - 2011. - 42 с.;
Т. 2. - 2011. - 372 с.;
Т. 3. - 2011. - 400 с.;
Т. 4. - 2011. - 348 с.;
Т. 5. - 2011. - 342 с.;
Т. 6. - 2011. - 450 с.;
Т. 7. - 2011. - 444 с.;
Т. 8. - 2011. - 378 с.;
Т. 9. - 2011. - 428 с.;
Т. 10. - 2011. - 456 с.

19. Бразов Л. П. Зостатися самим собою : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1985. - 160 с. : іл.20.

20. Бразов Л. П. Кара : повісті та оповідання / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1970. - 198 с. : іл.

21. Бразов Л. П. Коли погасла блискавиця : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1976. - 264 с. : іл.

22. Бразов Л. П. Недописані сторінки : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Дніпро, 1978. - 245 с. : іл.

23. Бразов Л. П. Перший гарт : повість / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1964. - 237 с. : іл.

24. Бразов Л. П. Пороги : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1972. - 330 с. : іл.

25. Бразов Л. П. Розсіяне світло : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1989. - 279 с.

26. Бразов Л. П. Сніжинки не тануть : зібрання творів / Л. П. Бразов. - Полтава : АСМІ, 2014. - 28 с.

27. Бразов Л. П. Так далеко, так близько : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1981. - 344 с.

28. Бразов Л. П. Такий довгий шлях : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1984. - 412 с. : іл.

29. Бразов Л. П. Тамрі : повість / Л. П. Бразов. - Полтава : Верстка, 2001. - 36 с.

30. Бразов Л. П. Третя зустріч : повість / Л. П. Бразов. - Х. : Книжкове видавництво, 1962. - 154 с.

31. Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - К. : Веселка, 1974. - 207 с. : іл.

32. Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - 2-ге вид., доп. - К. : Веселка, 1984. - 188 с. : іл.

33. Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - Полтава : АСМI, 2009. - 184 с.
вгору

2. Його життєвий гарт

34. Про нагородження письменника Безобразова Л. П. Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР : указ Президії Верховної Ради Української РСР від 9 груд. 1976 р. // Зоря Полтавщини. - 1976. - 10 груд. - С. 1.

35. Абросімова Л. Уроки добра і справедливості : [спогади про Л. Бразова] / Л. Абросімова // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 339-341.

36. Бабенко Л. Відгомін "великого терору" в житті і творчості полтавського письменника Леоніда Бразова / Л. Бабенко // Краєзнавство. - 2010. - № 1/2. - С. 241-250.

37. Бархат (Безобразова) Л. Воспоминания для себя : [воспоминания о Л. Бразове] / Л. Бархат (Безобразова) // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 314.

38. Безобразова Л. Його життєвий гарт : [про життєвий шлях письменника Л. Бразова] / Л. Безобразова // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 5-8.

39. Безобразова Л. Мій батько Леонід Бразов : [спогади про письменника] / Л. Безобразова // Калинове гроно : антологія / ред. М. В. Костенко. - Полтава : Полтавський літератор, 2010. - Т. 3 : Літератори Полтавщини часу незалежності України. - С. 307-318.

40. Безобразова Л. Наш земляк Леонід Бразов : [біографія] / Л. Безобразова // Рідний край. - 2010. - № 2. - С. 231-235.

41. Безобразова Л. Наш земляк Леонід Бразов // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : Техсервіс, 2015. - Вип. 14. - С. 12-21.

42. Втеча заради життя / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - 366 с.

43. Гальчук І. Слово про вчителя : спогади : [про Л. Бразова] / І. Гальчук // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 297-300.

44. Гальчук І. Цілюще джерело українського слова : [спогади про Л. Бразова] / І. Гальчук // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 325-338.

45. Гарт далеких днів / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - 320 с. - (Література рідного краю).

46. Гулак К. Пороги : спогади : [про Л. Бразова] / К. Гулак // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 292-296.

47. Демиденко Т. П. Служив Батьківщині пером і багнетом : (матеріали до наукової біографії Л. Бразова) / Т. П. Демиденко // Витоки педагогічної майстерності : збірник наукових праць. - 2009. - Вип. 6. - С. 106-109.

48. Дяченко А. Аромат чорної смородини... : [спогади про Л. Бразова] / А. Дяченко // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 321-324.

49. Дяченко А. М. Аромат чорної смородини... : [про участь у Великій Вітчизняній війні Л. П. Бразова] / А. М. Дяченко // Дяченко А. М. Хвалю й сварю, кого люблю : вибрані критичні статті, рецензії, спогади, біографічні нариси і замальовки про полтавських письменників другої половини XX ст. / А. М. Дяченко. - Полтава : Астрея, 2005. - Т. 1. - С. 74-84.

50. Єрмак О. Мандрівка у героїчне минуле : [спогади про Л. Бразова] / О. Єрмак // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 315-320.

51. Єрмак О. Нелегка доля - бути українським письменником : [про життєвий і творчий шлях письменника Л. Бразова] / О. Єрмак // Трудова Полтавщина. - 2006. - 10 листоп. (№ 43). - С. 8. : фот.

52. Жовнір Н. Відлуння голосу Леоніда Бразова : [про життєвий і творчий шлях письменника] / Н. Жовнір // Вечірня Полтава. - 2006. - 9 листоп. (№ 45). - С. 5. : фот.

53. Жовнір Н. Полтавець Леонід Безобразов став на Донбасі Гоголем : [біографія Л. Бразова] / Н. Жовнір // Коло. - 2009. - 26 листоп. (№ 48). - С. 10. : фот.

54. Казидуб В. Він просто працював і був щасливий : [спомин-есе про Л. Бразова] / В. Казидуб // Зоря Полтавщини. - 2001. - 9 листоп. - С. 13. : фот.

55. Кислякова Т. Леонід Бразов і театр : [спогади про Л. Бразова] / Т. Кислякова // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 342-344.

56. Левін Б. Будівничий красного письменства : [спогади про Л. Бразова] / Б. Левін // Полтавщина. - 1997. - 28 листоп. - С. 4.

57. Леонид Бразов : [биография] // Писатели Украины в Великой Отечественной. 22 июня - 9 мая : библиографический справочник / сост. Б. А. Буркатов. - К. : Радянський письменник, 1985. - С. 49. : фот.

58. Леонід Бразов : [біографія] // Калинове гроно : антологія / ред. М. В. Костенко. - Полтава : Полтавський літератор, 2006. - Т. 2 : Проза і драматургія полтавських літераторів XX ст., Кн. 1. - С. 248-249. : фот.

59. Леонід Бразов : [письменник; 1916-1997: некролог] // Літературна Україна. - 1997. - 24 квіт. (№ 16). - С. 8. : фот.

60. Леонід Бразов : [біографія] // Письменники Радянської України : бібліографічний довідник / упоряд. В. К. Коваль. - К. : Радянський письменник, 1981. - С. 26. : фот.

61. Леонід Бразов : [біографія] // Письменники Радянської України. 1917-1987 : біобібліографічний довідник / упоряд. В. К. Коваль. - К. : Радянський письменник, 1988. - С. 87. : фот.

62. Лобурець В. Миттєвості одного життя : [біографія Л. Бразова] / В. Лобурець, Л. Безобразова // Рідний край. - 1999. - № 1. - С. 54-57.

63. Лобурець В. Є. Сторінки біографії Леоніда Петровича Бразова / В. Є. Лобурець // Історична пам’ять. - 1999. - № 1/2. - С. 180-184.

64. Міхно О. Мій фронтовий побратим : спогади : [про Л. Бразова] / О. Міхно // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 287-291.

65. Моцар І. Пам’ятаю першу зустріч : [спогади про Л. Бразова] / І. Моцар // Моцар І. Овиди пам’яті : літературні спомини, щоденники / І. Моцар. - Полтава : Полтавський літератор, 2010. - С. 78-81.

66. Наливайко І. За суворою зовнішністю - добра, чуйна душа : [спогади про письменника Л. Бразова] / І. Наливайко // Наливайко І. Перегортаючи сторінки життя / І. Наливайко. - Полтава : Дивосвіт, 2010. - С. 22-26. : фот.

67. Наша фортеця / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2009. - 350 с.

68. Ніколенко О. Відлуння голосу Леоніда Бразова : [про життя і творчість та вшанування пам’яті письменника] / О. Ніколенко, Н. Марченко, Л. Безобразова // Рідний край. - 2008. - № 1. - С. 196-204.

69. Пам’яті письменника : [некролог] // Полтавський вісник. - 1997. - 11-17 квіт. (№ 15). - С. 8. : фот.

70. Пащенко В. Народився під щасливою зіркою : одна сторінка з біографії Леоніда Бразова / В. Пащенко // Слов’янський збірник / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава, 2006. - Вип. 5. - С. 262-276.

71. Ремчуков С. Пам’ятні зустрічі з Леонідом Бразовим : спогади / С. Ремчуков // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 329-331.

72. Терехова К. О брате : воспоминания : [о Л. Бразове] / К. Терехова // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 282-286.

73. Турчина Н. Пригадую : [спогади про письменника Л. Бразова] / Н. Турчина // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 332-334.

74. Цебрій В. Письменник. Журналіст. Вимогливий до себе і до інших... : [спогади про Л. Бразова] / В. Цебрій // Полтавський вісник. - 2006. - 3 листоп. (№ 44). - С. 16. : фот.

75. Чуча О. Леоніду Бразову - 75 / О. Чуча // Літературна Україна. - 1991. - 19 груд. - С. 4. : фот.
вгору
   
2.1 Родинні зв’язки

76. Єрмак О. Родинні зв’язки Леоніда Бразова. Доньки / О. Єрмак, В. Снігуренко // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : Техсервіс, 2013. - Вип. 12. - С. 188-205.

77. Лариса Безобразова : [біографія] // Калинове гроно : антологія / ред. М. В. Костенко. - Полтава : Полтавський літератор, 2010. - Т. 3 : Літератори Полтавщини часу незалежності України. - С. 306-307. : фот.

78. Терехова К. Из писем Л. Л. Безобразовой : [спогади] / К. Терехова // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 316-328.
вгору
   
3. Гімн людині

79. Бабенко Л. А слідчі хто? : (роздуми історика, навіяні повістю Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства") / Л. Бабенко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 129-152.

80. Браїлко І. Мовностилістичні особливості повісті Л. Бразова "В ті далекі дні" / І. Браїлко, Ю. Браїлко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 245-251.

81. Браїлко Ю. Мовлення головних героїв повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" як важливий художній засіб їхньої характеристики / Ю. Браїлко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 264-271.

82. Браїлко Ю. Семантико-стилістичний потенціал власних назв у повісті Леоніда Бразова "Фортеця" / Ю. Браїлко // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 261-268.

83. Волик Л. Пам’ять родоводу : [аналіз повісті Л. Бразова "Фортеця"] / Л. Волик // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 269-274.

84. Год Б. Великі проблеми малої повісті : [про повість Л. Бразова "Втеча з-під слідства"] / Б. Год // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 153-157.

85. Демиденко Т. "Великий терор" на Полтавщині очима історика та письменника : (повість Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" в шкільному курсі історії Полтавщини, 10 клас) / Т. Демиденко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 272-287.

86. Демиденко Т. Герої і долі: авторська уява і життєві реалії в повісті Л. Бразова "Перший гарт" / Т. Демиденко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 271-281.

87. Демиденко Т. Історико-краєзнавчий аспект повісті Леоніда Бразова "Фортеця" / Т. Демиденко // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 209-217.

88. Дмитренко О. Переддень Полтавської битви / О. Дмитренко // Комсомолець Полтавщини. - 1984. - 10 лип. - С. 2.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - К. : Веселка, 1984. - 188 с.

89. Дяченко А. "В ті далекі дні" через 45 років / А. Дяченко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 232-244.

90. Дяченко А. Марта, Юлія, Ольга та інші у творах Леоніда Бразова / А. Дяченко // Слов’янський збірник / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава, 2007. - Вип. 6. - С. 279-286.

91. Дяченко А. У світлі "Розсіяного світла"  / А. Дяченко // Зоря Полтавщини. - 1989. - 19 верес. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Розсіяне світло : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1989. - 279 с.

92. Дяченко А. М. У променях "Розсіяного світла" / А. М. Дяченко // Дяченко А. М. Хвалю й сварю, кого люблю : вибрані критичні статті, рецензії, спогади, біографічні нариси і замальовки про полтавських письменників другої половини XX ст. / А. М. Дяченко. - Полтава : Астрея, 2005. - Т. 1. - С. 78-84.

93. Єрмак О. Книга про велику трагедію / О. Єрмак // Трудова Полтавщина. - 2010. - 26 листоп. - С. 7.
Рец. на кн. : Втеча заради життя / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - 366 с.

94. Єрмак О. Полтава у повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" : коментарі / О. Єрмак, В. Снігуренко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 237-249.

95. Запека Є. Обговорюється роман : [обговорення роману Л. Бразова "Живим не байдуже" на партійних зборах полтавських письменників] / Є. Запека // Літературна Україна. - 1979. - 14 серп. - С. 3.

96. Зелік О. Мотив дому в повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / О. Зелік // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 193-200.

97. Зуєнко М. Гуманістичні цінності в повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / М. Зуєнко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 225-230.

98. Зуєнко М. Сюжет виховання душі у повісті "Паралельний світ" Леоніда Бразова / М. Зуєнко // Слов’янський збірник / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава, 2008. - Вип. 7. - С. 386-391.

99. Зуєнко М. Тип автора у повісті "В ті далекі дні" Л. Бразова / М. Зуєнко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 224-231.

100. Казидуб М. Мовою художньої правди / М. Казидуб // Зоря Полтавщини. - 1984. - 24 черв. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Такий довгий шлях : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1984. - 412 с.

101. Казидуб М. Цей таємничий, паралельний світ : [про повість Л. Бразова "Паралельний світ", друга частина якої надрукована у журналі "Криниця"] / М. Казидуб // Полтавщина. - 1994. - 26 берез. - С. 4.

102. Кобзар О. Земля, обпалена війною : роль пейзажу в повісті-бувальщині Леоніда Бразова "В ті далекі дні" / О. Кобзар // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 218-223.

103. Коваленко О. Історична подорож в Полтаву XVIII століття : [по сторінках повісті Л. Бразова "Фортеця"] / О. Коваленко // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 224-252.

104. Конєва Т. Людина утверджується моральним вибором : [про повість Л. Бразова "Перший гарт"] / Т. Конєва // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 203-209.

105. Корнєва Л. Внутрішнє мовлення в повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / Л. Корнєєва // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 250-263.

106. Корнєва Л. Особливості портретних характеристик героїв повісті "Фортеця" Леоніда Бразова / Л. Корнєва // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 275-286.

107. Костенко М. Коли народу боляче. Місце в строю: Леонід Бразов як історик війни / М. Костенко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 174-190.

108. Кузьменко А. Краса нового : [про творчість Л. Бразова] / А. Кузьменко // Комсомолець Полтавщини. - 1972. - 7 верес. - С. 4.

109. Кузьменко А. На вістрі проблеми / А. Кузьменко // Зоря Полтавщини. - 1985. - 17 трав. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Такий довгий шлях : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1984. - 412 с.

110. Кузьменко П. Гімн людині праці / П. Кузьменко // Ленінським шляхом. - 1988. - 16 лип. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Вперше і востаннє : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1988. - 287 с.

111. Логачова Т. За вікном - туманність / Т. Логачова // Вітчизна. - 1967. - № 6. - С. 201-203.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Вікна навстіж : повість / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1966. - 279 с.

112. Марченко Н. Проблема "людського фактора" в повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" : коментарі / Н. Марченко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 169-176.

113. Марченко Н. Сувора правда війни (повість Леоніда Бразова "В ті далекі дні") / Н. Марченко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 166-173.

114. Мацапура В. Повість Леоніда Бразова "Фортеця": історичне та ймовірне / В. Мацапура // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2009. - С. 185-192.

115. Мокляк О. Народ скаже - як зав’яже : роль фразеологізмів у повісті Леоніда Бразова "Фортеця" / О. Мокляк // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 287-293.

116. Назаренко Р. Проблема морального вибору в повісті Л. Бразова "В ті далекі дні" ("Перший гарт") : урок прес-конференція / Р. Назаренко // Назаренко Р. Уроки літератури рідного краю / Р. Назаренко. - Полтава : Оріяна, 2010. - С. 140-151.

117. Назаренко Р. Проблеми морального вибору в повісті Л. Бразова "В ті далекі дні" ("Перший гарт") : урок-прес-конференція / Р. Назаренко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 301-313.

118. Наливайко І. Без лакування і рожевих фарб / І. Наливайко // Зоря Полтавщини. - 1988. - 18 черв. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Вперше і востаннє : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1988. - 287 с.

119. Наливайко І. Битва продовжується / І. Наливайко // Комсомолець Полтавщини. - 1976. - 29 лип. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Коли погасла блискавиця : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1976. - 264 с.

120. Наливайко І. Двобій добра і зла / І. Наливайко // Зоря Полтавщини. - 1985. - 21 лип. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Зостатися самим собою : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1985. - 160 с.

121. Наливайко І. Зустріч із Тимком : [про нову повість Л. Бразова "Тимко"] / І. Наливайко // Комсомолець Полтавщини. - 1979. - 20 лют. - С. 4.

122. Наливайко І. Круті пороги життя / І. Наливайко // Зоря Полтавщини. - 1973. - 7 лют. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Пороги : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1972. - 330 с.

123. Наливайко І. Про єдність і мужність / І. Наливайко // Зоря Полтавщини. - 1974. - 16 жовт. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - К. : Веселка, 1974. - 207 с.

124. Наливайко І. Сягаючи глибин життя / І. Наливайко // Комсомолець Полтавщини. - 1984. - 21 черв. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Такий довгий шлях : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1984. - 412 с.

125. Наливайко І. У світлі фантастичного прожектора / І. Наливайко // Комсомолець Полтавщини. - 1989. - 21 жовт. - С. 5.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Розсіяне світло : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1989. - 279 с.

126. Нанкевич А. Активна сила добра / А. Нанкевич // Комсомолець Полтавщини. - 1985. - 25 квіт. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Зостатися самим собою : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1985. - 160 с.

127. Нестуля Л. Крепость Бразова или повод вспомнить о хорошем человеке / Л. Нестуля // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : Техсервіс, 2013. - Вип. 12. - С. 206-210.

128. Ніколенко О. Вони жили в 38-му... : (типологія героїв у повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства") / О. Ніколенко // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 158-168.

129. Ніколенко О. Жива історія : повість "Фортеця" в контексті історичної прози / О. Ніколенко // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2009. - С. 174-184.

130. Ніколенко О. Скромні трудівники війни : [аналіз повісті "Перший гарт"] / О. Ніколенко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 158-165.

131. Остролуцька І. Оболонка антипода / І. Остролуцька // Друг читача. - 1985. - 1 серп. - С. 5.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Зостатися самим собою : повісті / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1985. - 160 с.

132. Остроушко Л. Завжди в неспокої / Л. Остроушко // Зоря Полтавщини. - 1976. - 30 трав. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Коли погасла блискавиця : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1976. - 264 с.

133. Остроушко Л. Мандрівка в героїчну історію / Л. Остроушко // Комсомолець Полтавщини. - 1974. - 15 жовт. - С. 4.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Фортеця : повість / Л. П. Бразов. - К. : Веселка, 1974. - 207 с.

134. Остроушко Л. На стрімких порогах / Л. Остроушко // Літературна Україна. - 1973. - 13 лип. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Пороги : повісті / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1972. - 330 с.

135. Остроушко Л. Правда життя / Л. Остроушко // Зоря Полтавщини. - 1970. - 14 серп. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Кара : повість / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1970. - 198 с.

136. Остроушко Л. Ця близька далечінь / Л. Остроушко // Комсомолець Полтавщини. - 1981. - 7 квіт. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Так далеко, так близько : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1981. - 344 с.

137. Остроушко Л. Якщо ім’я твоє - фронтовик / Л. Остроушко // Комсомолець Полтавщини. - 1978. - 18 лип. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Живим не байдуже : роман / Л. П. Бразов. - К. : Радянський письменник, 1978. - 424 с.

138. Сарапин В. Безумство хоробрих... Людина і система у повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" : коментарі / В. Сарапин // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 177-186.

139. Сарапин В. Захисники фортеці. Образи-персонажі повісті Леоніда Бразова / В. Сарапин // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2009. - С. 193-199.

140. Сарапин В. Людині - людське. Гуманістична проблематика повісті Леоніда Бразова "В ті далекі дні" / В. Сарапин // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 191-202.

141. Снігуренко В. Письменник і Полтава : [аналіз творчості Л. Бразова] / В. Снігуренко, О. Єрмак // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 218-223.

142. Тупиця О. Два світи повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / О. Тупиця // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 219-224.

143. Тупиця О. Етномовна картина світу повісті Л. Бразова "Фортеця" / О. Тупиця // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 253-260.

144. Цебрій В. Як Цебрій В. зустрівся із Цебрієм П. : [про перевидання книги Л. Бразова "Втеча з-під слідства" у полтавському видавництві "Техсервіс"] / В. Цебрій // Полтавський вісник. - 2010. - 5 листоп. (№ 45). - С. 11.

145. Чеботарьова А. Моральний вибір людини у творі Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / А. Чеботарьова // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 201-211.

146. Чеботарьова А. Тема природи у творі Леоніда Бразова "В ті далекі дні" / А. Чеботарьова // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 210-217.

147. Чеботарьова А. М. Українка на полтавських вежах : [аналіз літературного персонажу повісті Л. Бразова "Фортеця"] / А. М. Чеботарьова // Наша фортеця : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМI, 2009. - С. 200-208.

148. Чередник Л. Мотив лжесвідчення у повісті Леоніда Бразова "Втеча з-під слідства" / Л. Чередник // Втеча заради життя : науково-художнє видання / уклад. Л. Л. Безобразова. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 187-192.

149. Шевченко В. Ще один крок / В. Шевченко // Зоря Полтавщини. - 1966. - 30 жовт. - С. 3.
Рец. на кн. : Бразов Л. П. Вікна навстіж : повість / Л. П. Бразов. - Х. : Прапор, 1966. - 279 с.
вгору
   
4. Живий у люблячих серцях

150. Бразова Леоніда імені обласна премія // Степаненко М. І. Літературознавча Полтавщина : довідник / М. І. Степаненко. - Полтава : Шевченко Р. В., 2015. - С. 586-588.

151. Визначено лауреатів обласних премій : [ім. І. П. Котляревського та Л. Бразова] / Прес-служба обласної ради // Зоря Полтавщини. - 2009. - 20 жовт. - С. 1.

152. Визначено лауреатів премій Полтавської обласної ради : [ім. І. П. Котляревського та Л. Бразова] / Прес-служба обласної ради // Село полтавське. - 2009. - 23 жовт. (№ 41). - С. 13.

153. Виступи лауреатів премії Леоніда Бразова 9 листопада 2007 року // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 9-24.

154. Віценя Л. Нові лауреати обласної премії імені Леоніда Бразова / Л. Віценя // Зоря Полтавщини. - 2012. - 26 жовт. - С. 6.

155. Давиденко Є. Відзнаки полтавських літераторів : [про вручення премії Л. Бразова] / Є. Давиденко // Зоря Полтавщини. - 2013. - 19 листоп. - С. 2.

156. Дереза Л. Ми живемо, доки нас пам’ятають : (про відзначення 90-річчя з дня народження Леоніда Бразова) / Л. Дереза // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. - Полтава : Техсервіс, 2007. - Сер. "Філологічні науки", Вип. 1 (53). - С. 300-303.

157. Діденко В. З роду полтавського, з кореня українського : [про вшанування пам’яті письменника Л. Бразова на читацькій конференції] / В. Діденко // Трудова слава. - 2014. - 17 жовт. - С. 9.

158. Дяченко А. Лауреат премії імені Леоніда Бразова Анатолій Дяченко: "Для мене Бразов - один з найкращих сучасних прозаїків" / А. Дяченко ; розмову вела Н. Левадна // Полтавська громада. - 2007. - 26 листоп. (№ 14). - С. 11. : фот.

159. Дяченко А. Лауреат премії імені Леоніда Бразова Анатолій Дяченко: "Скільки б про когось не писав, ніколи не скажеш усе - обов’язково залишається щось у запасі..." / А. Дяченко ; розмову вела Н. Левадна // Полтавська громада. - 2007. - 19 листоп. (№ 13). - С. 10. : фот.

160. Єрмак О. Лауреати полтавської обласної премії імені Леоніда Бразова 2008 року / О. Єрмак, В. Снігуренко // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : б. в., 2009. - Вип. 8. - С. 323-347.

161. Єрмак О. Лауреати полтавської обласної премії імені Леоніда Бразова за 2009 рік / О. Єрмак, В. Снігуренко // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : ТОВ "Фірма Техсервіс", 2010. - Вип. 9. - С. 192-206.

162. Єрмак О. Лауреати полтавської обласної премії імені Леоніда Бразова за 2012 рік / О. Єрмак, В. Снігуренко // Слов’янський збірник : збірник наукових і науково-публіцистичних праць / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава : Техсервіс, 2012. - Вип. 11. - С. 183-193.

163. Єрмак О. Перші лауреати полтавської обласної премії імені Леоніда Бразова / О. Єрмак, В. Снігуренко // Слов’янський збірник / Слов’янський клуб м. Полтави. - Полтава, 2008. - Вип. 7. - С. 228-245.

164. Жовнір Н. "Фортеця" Леоніда Бразова - на сцені академічного театру / Н. Жовнір // Нова газета по-полтавськи. - 2011. - 23 листоп. (№ 47). - С. 7. : фот.

165. Засновано премії імені І. П. Котляревського та Леоніда Бразова / Прес-центр управління інформації та зв’язків з громадськістю ОДА // Село полтавське. - 2007. - 6 лип. (№ 26). - С. 6.

166. Зуєнко М. Відлуння голосу Леоніда Бразова : [у ПДПУ відбулася всеукраїнська науково-практична конференція "Відлуння голосу Леоніда Бразова"] / М. Зуєнко // Полтавська панорама. - 2006. - 29 груд. (№ 1). - С. 2.

167. Зуєнко М. О. Всеукраїнська конференція на честь Леоніда Бразова / М. Зуєнко // Історична пам’ять. - 2007. - № 1. - С. 191-192.

168. Костенко М. Крок у ногу : пам’яті Леоніда Бразова : [вірш] / М. Костенко // Гарт далеких днів / упоряд. Л. Л. Безобразова. - Полтава : АСМІ, 2008. - С. 11-12.

169. Лауреати обласних премій : [перелік лауреатів обласних премій ім. І. Котляревського та Л. Бразова 2007 р.] // Вечірня Полтава. - 2007. - 15 листоп. (№ 46). - С. 1.

170. Лауреати премії імені Леоніда Бразова / Прес-служба обласної ради // Зоря Полтавщини. - 2015. - 30 жовт. - С. 4.

171. Лемешко Т. Нагородили лауреатів премії імені Леоніда Бразова / Т. Лемешко // Полтавський вісник. - 2013. - 22 листоп. (№ 47). - С. 17.

172. Литвиненко Н. Живий у люблячих серцях : [про вечір-пам’ять присвячений письменнику Л. Бразову, який пройшов у ПНПУ] / Н. Литвиненко // Зоря Полтавщини. - 1997. - 28 листоп. - С. 4.

173. Нагороджено лауреатів премій імені Івана Котляревського та Леоніда Бразова // Вечірня Полтава. - 2008. - 12 листоп. (№ 46). - С. 3.

174. Названо лауреатів обласної премії імені Леоніда Бразова / Прес-служба обласної ради // Зоря Полтавщини. - 2013. - 22 жовт. - С. 3.

175. Названо лауреатів обласної премії імені Леоніда Бразова / Прес-служба обласної ради // Село полтавське. - 2012. - 2 листоп. (№ 44). - С. 7.

176. Названо лауреатів обласної премії імені Леоніда Бразова // Село полтавське. - 2013. - 17 жовт. (№ 41). - С. 2.

177. Названо лауреатів премії імені Леоніда Бразова / Прес-служба обласної ради // Зоря Полтавщини. - 2010. - 15 жовт. - С. 4.

178. Панченко Л. Книга у подарунок : [про читацьку конференцію, присвячену Л. Бразову, проведену у Полтавському обласному інституті післядипломної освіти] / Л. Панченко // Зоря Полтавщини. - 2013. - 1 лют. - С. 13. : фот.

179. Премія імені Леоніда Бразова : [про заснування] // Зоря Полтавщини. - 2007. - 29 черв. - С. 2.

180. У Полтаві вшанували лауреатів премії імені Леоніда Бразова // Село полтавське. - 2010. - 12 листоп. (№ 45). - С. 8.

181. Чумакова Т. Літературну премію імені Леоніда Бразова вручено у день української писемності й мови та ювілею земляка / Т. Чумакова // Вечірня Полтава. - 2011. - 16 листоп. (№ 46). - С. 15.
вгору


Іменний покажчик

Абросімова Л. 35
Бабенко Л. 36, 79
Бархат (Безобразова) Л. 37
Безобразова Л. 38, 39, 40, 41, 62, 68
Безобразова Л. Л. 2, 35, 37, 42, 43, 44, 45, 46, 48, 50, 55, 64, 67, 71, 72, 73, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 89, 93, 94, 96, 97, 99, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 112, 113, 114, 115, 117, 128, 129, 130, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 145, 146, 147, 148, 153, 168
Бразов Л. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Бразов Л. П. 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 88, 92, 100, 109, 110, 111, 118, 119, 120, 122, 123, 124, 125, 126, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 149
Браїлко І. 80
Браїлко Ю. 80, 81, 82
Буркатов Б. А. 57
Віценя Л. 154
Волик Л. 83
Гальчук І. 43, 44
Год Б. 84
Гулак К. 46
Давиденко Є. 155
Демиденко Т. 85, 86, 87
Демиденко Т. П. 47
Дереза Л. 156
Діденко В. 157
Дмитренко О. 88
Дяченко А. 48, 89, 90, 91, 158, 159
Дяченко А. М. 49, 92
Єрмак О. 50, 51, 76, 93, 94, 141, 160, 161, 162, 163
Жовнір Н. 52, 53, 164
Запека Є. 95
Зелік О. 96
Зуєнко М. 97, 98, 99, 166
Зуєнко М. О. 167
Казидуб В. 54
Казидуб М. 100, 101
Кислякова Т. 55
Кобзар О. 102
Коваленко О. 103
Коваль В. К. 60, 61
Конєва Т. 104
Корнєва Л. 105, 106
Костенко М. 107, 168
Костенко М. В. 7, 39, 58, 77
Кузьменко А. 108, 109
Кузьменко П. 110
Левадна Н. 158, 159
Левін Б. 56
Лемешко Т. 171
Литвиненко Н. 172
Лобурець В. 62
Лобурець В. Є. 63
Логачова Т. 111
Марченко Н. 68, 112, 113
Мацапура В. 114
Мирний В. С. 3
Міхно О. 64
Мокляк О. 115
Моцар І. 65
Назаренко Р. 116, 117
Наливайко І. 66, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125
Нанкевич А. 126
Нестуля Л. 127
Ніколенко О. 68, 128, 129, 130
Остролуцька І. 131
Остроушко Л. 132, 133, 134, 135, 136, 137
Панченко Л. 178
Пащенко В. 70
Ремчуков С. 71
Сарапин В. 138, 139, 140
Снігуренко В. 76, 94, 141, 160, 161, 162, 163
Степаненко М. І. 150
Терехова К. 72, 78
Тупиця О. 142, 143
Турчина Н. 73
Цебрій В. 74, 144
Чеботарьова А. 145, 146
Чеботарьова А. М. 147
Чередник Л. 148
Чумакова Т. 181
Чуча О. 75
Шевченко В. 149
вгоруРежим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського