![]() Пам’яті І. П. Котляревського: віртуальний проєкт |
Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І. П. Котляревського ![]() |
![]() |
Електронний каталог Електронна доставка документів Віртуальна довідка |
|
Робота бібліотек з користувачами із обмеженими фізичними можливостями Ми увійшли в нове тисячоліття, яке може і повинно відрізнятися від попередніх створенням умов для повноцінного життя та розвитку усіх членів суспільства, в тому числі, людей з особливими потребами, і сучасна бібліотека повинна взяти участь у процесі інтеграції цих людей у суспільство. Не всіх людей доля наділила здоров'ям в рівній мірі. Живуть серед нас прекрасні люди, здібні і талановиті, але з обмеженими фізичними можливостями. Їх називають інвалідами, а вони просто по-іншому дивляться на світ, у них інша шкала духовних цінностей. Вони вміють радіти кожному сонячному дню. Нині в світі проживає близько 600 мільйонів інвалідів, тобто кожний десятий мешканець планети має якісь серйозні проблеми зі здоров'ям. В Україні таких людей майже 3 мільйони. Місія бібліотеки — забезпечити фізичний та інтелектуальний доступ до інформації читачам з обмеженнями, через які їм важко або неможливо використовувати загальнодоступні ресурси. Це стосується також людей з тимчасовою інвалідністю, наприклад, через нещасний випадок, а також тих, хто має певні обмеження через вікові зміни. Бібліотеки повинні брати участь в реалізації державних програм, здійснювати інформаційно-бібліографічне обслуговування одиноких людей похилого віку, інвалідів, людей з обмеженими можливостями, надавати вільний та безкоштовний доступ до бібліотечних ресурсів. Обслуговування соціально незахищених груп населення, людей з обмеженими можливостями, допомога їм у соціальному становленні і соціальній адаптації, поглиблення та розширення знань, підвищення культурного рівня, залучення до спілкування, організація їхнього дозвілля — один із пріоритетних напрямків діяльності бібліотек. Пріоритетними напрямками роботи бібліотек з користувачами з обмеженнями на сучасному етапі мають стати: соціальний, інформаційний, психологічний, дозвіллєвий, професійно-реабілітаційний. Ефективній роботі сприятиме координація діяльності бібліотек з органами місцевої влади, державними і громадськими організаціями, соціальними, юридичними, психологічними службами, центрами реабілітації, методичними та навчальними закладами, спортивними товариствами, молодіжними організаціями, товариством Червоного Хреста, тощо. Проблемами бібліотечно-інформаційного обслуговування, які є причиною обмеження права людей з обмеженими фізичними можливостями на отримання інформації, їх ізоляції від соціально-культурного життя суспільства є :
Проблеми людей з особливими потребами, зокрема їх право на доступ до інформації, повинні знаходити конкретне розв'язання у бібліотеках. І, наступним завданням книгозбірні є створення максимальних умов для читачів з особливими потребами. Адже бібліотека — це лікування людини словом, книгою. Роботу бібліотек необхідно проводити за такими напрямками:
На веб-сайтах можна створити рубрику "Турбота", яка може містити наступні лінки:
В центральних районних та міських бібліотеках систематичній роботі сприятиме створення бібліотерапевтичного центру для людей з обмеженими можливостями. Через соціальні служби, поліклініки, опитування читачів, кожна бібліотека повинна виявити і взяти на облік людей з вадами здоров'я. З метою систематичного обслуговування даної категорії людей необхідно створити "Адресну картотеку", яка буде включати:
Для обслуговування на дому варто залучати волонтерів з кола читачів бібліотеки. При індивідуальній роботі з інвалідами необхідно використовувати традиційні форми бібліотечної роботи: книгоношення, бесіди, індивідуальне інформування, індивідуальні запрошення на масові заходи бібліотеки, складання тематичних добірок, рекомендаційних списків тощо. Поширенню життєво необхідної інформації серед людей з обмеженими можливостями сприятимуть "зони ділової інформації", які можуть включати: 1. Інформаційні стенди, на яких представлені матеріали про:
2. Тематичні папки: "Законодавство України", "Пільги інвалідам", "Освіта", "Медицина", "Оформлення субсидій". 3. Папки — досьє, які вміщують фактографічну інформацію про :
Доповненням до них можуть бути тематичні картотеки, які сприятимуть розширенню кола знайомств між людьми, які знаходяться в інформаційному вакуумі:
Основним напрямком роботи має стати інформаційний. З метою надання кваліфікованої інформації з питань правового, соціального, психологічного захисту населення, рекомендуємо організувати на базі бібліотеки консультаційний пункт юриста, психолога, соціального працівника, з чітко визначеними графіками роботи. В такі дні в бібліотеці доцільно проводити Дні інформації, присвячені заздалегідь визначеній темі, що стосується життєдіяльності людей з певними вадами здоров'я:
До Дня інформації варто організувати книжкові виставки, виставки-роздуми, виставки-діалоги, біля яких проводити бесіди, огляди літератури на теми: "До ближнього з любов'ю і добром", "Коли душа тепла захоче", "Ти у світі не один", "Душу зцілювати добром", "Інвалідність — не перешкода для життя", "Хай не міліє криниця доброти", "Доброчинність в Україні і в світі", "Духовні джерела української культури", "Вони знайшли себе у житті", "Світ твоїх фантазій", "З надією у майбутнє", "Держава — гарант соціального захисту населення", "Здоров'я людей похилого віку", "Книги вашої молодості", "З добром, турботою, повагою" та інші. Завдяки роботі з користувачами з обмеженими можливостями:
В бібліотеці доцільно організувати книжкову виставку: "Раз добром зігріте серце, вік не охолоне" Люби життя: в нім є краса, Хоч люди й журяться похилі, Хоч горе бачать небеса, тане мрія в небосхилі… Люби життя за боротьбу, Люби його у громі бурі. X. Алчевська 1 розділ: "Соціокультурна реабілітація людей з особливими потребами ". «Поруч хай вітер буде. А вдалині – мета. Чорно кругом ін. біло, Не зупиняти рух! Може зламатись тіло. Але ніколи – Дух!» О. Степанович В цьому розділі представити нові законодавчі документи з питань життєдіяльності інвалідів, інформацію про медико-реабілітаційні центри в Україні і за кордоном, про соціальні, психологічні і педагогічні заклади, які займаються проблемами інвалідів та інші матеріали. 2 розділ: "Бібліотека — територія добра і милосердя". «Якщо пошукаєш у книгах мудрості уважно, то знайдеш велику користь для душі своєї» Нестор (літописець Київської Русі) Тут доцільно розмістити інформацію з документами про пільги, субсидіями для інвалідів, папки-досьє з різноманітними матеріалами, які будуть корисними для людей з особливими потребами. З розділ: "Знайди себе у своїй справі". «Хай скажуть потім: ось де мужність! А ти лиш знав, що... треба. Мусиш» В. Коломієць Це розділ — виставка творчих робіт людей з обмеженими фізичними можливостями. Це можуть бути картини, малюнки, вишиванки, вироби із дерева, бісеру та інше. Допомагаючи цим людям, бібліотекарі роблять благородну справу — не дозволяють їм почуватися одинокими, забутими та немічними. Адже, кожен з них віддає частинку свого серця й душевної доброти тому, хто найбільше її потребує.
При підготовці книжкової виставки та інших заходів стане в нагоді список літератури: Закон України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" від 6 жовтня 2005 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2006. — № 2-3. — Ст. 36. Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інваліда, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1992 р. № 83 // Зібрання постанов Уряду України. — 1992. — № 3. — Ст. 68. Типове положення про центр професійної, медичної та соціальної реабілітації інвалідів, затверджене наказом Мінпраці, Міносвіти, Міністерства охорони здоров'я, Фонду соціального захисту інвалідів від 11 червня 1999 р. // Офіційний вісник України. — 1999. — № 26. — Ст. 1249. Актульні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Тези доповідей. — К.: Університет "Україна", 2006. — 600 с. Ашаренкова Н. Обслуговування користувачів з особливими потребами в публічних бібліотеках / Н. Ашаренкова // Бібліотечна планета. — 2005. — №4. — С. 7-11. Безпалько О.В. Соціальна робота в громаді: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закладів / О.В. Безпалько — К. : Центр навч. літератури, 2005. — 172 с. Гниломёдова Т. Спасательный круг: особая забота для особых людей / Т. Гниломёдова, М. Вишняковская // Библиотека. — 2011. — №7. —С. 20-21. Довголітя як соціальний виклик // Кур'єр ЮНЕСКО . — 1999,—№3. Забезпечення рівних можливостей для студентів з інвалідністю: Метод, посіб. для викладачів щодо роботи в інтегрованих групах / К.О. Кольченко, Ш. Равер-Лампман, Г.Ф. Нікуліна, Н.Я. Козліковська, Г.Є. Мазарська. — К. : Ун-т "Україна", 2005. — 76 с. Ільясов Р.А. Методичний посібник з організації професійного навчання за робітничими професіями та його соціально-психологічного супроводу в умовах центрів професійної реабілітації інвалідів / Р.А. Ільясов — К. — 2006. — 105 с. Інновації у соціальних службах: Навч.-метод. посіб. / Т. В. Семігіна, В. В. Покладова, І. М. Грига та ін. — К. : Унів. вид-во "Пульсари'', 2002. — 168 с. Коновалова, М. П. Инвалид — общество — библиотека: учебно-методическое пособие / М.П. Коновалова. — М. : Либерея — Бибинформ, 2006. — 136 с. Коновалова М. П. Технические средства реабилитации для людей с ограниченными физическими возможностями / М.П. Коновалова, О.Ю. Жарова // Библиотековедение. — 2010. — № 5. — С. 43-47; 2011. — № 6 — С. 42-45. Косолапова С. За жизнь без барьеров: работа с людьми ограниченных возможностей / С. Косолапова // Библиополе. — 2011, — №1, — С. 14-16. Куманець Н. Інформаційні ресурси бібліотек для людей з особливими потребами / Н. Куманець // Вісник Книжкової палати.— 2011.— №10, — С. 28-32. Лукашевич М.П. Теорія і методи соціальної роботи: Навч. посіб. / М.П. Лукашевич, І.І. Мигович — 2-ге вид., допов. і випр. — К. : МАУП, 2003. — 168 с. Мазурина Н. Благоприятный микроклимат: обслуживание читателей с ограниченными возможностями / Н. Мазурина //Библиотека. — 2011.— №6. — С. 57-58. Марусич Ж.В. Библиотечное обслуживание инвалидов по зрению средствами новых информационных технологий / Ж.В. Марусич. — М.: Либерея, 2004. — 96 с. Мирошніченко Н.О. Моделі та методи соціальної підтримки людей з обмеженими функціональними можливостями : методичний посібник з організації професійного навчання за робітничими професіями та його соціально-психологічний супровід в умовах центрів професійної реабілітації інвалідів / Н.О. Мирошниченко. — К. : "Університет "Україна", 2006. — С. 23-30. Мирошніченко Н.О. Світовий досвід вирішення соціальних проблем осіб з функціональними обмеженнями / Н.О. Мирошниченко // Соціальна робота в Україні: теорія і практика[наук.-метод. журнал]. — 2007. — № 2. — С. 24-35. Мирошніченко Н.О. Соціальна робота по захисту і підтримці людей з обмеженими функціональними можливостями / Соціальна педагогіка: [підруч.] / Н.О. Мирошниченко; за ред. проф. Капської А. Й.]. — К. : Центр навчальної літератури, 2006. — С. 329-341. Мирошніченко Н.О. Соціально-педагогічне інтегрування молоді з обмеженими функціональними можливостями в соціальне середовище (тренінг для волонтерів) / Н.О. Мирошніченко, А.Й. Капська. — К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2007. — 68 с. Пашкова, В.С. Рівноправний доступ, рівні можливості: еволюція бібліотечного обслуговування громадян з особливими потребами / В.С.Пашкова // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. — 2006. — №3. — С. 26-34. Пилипенко О. І. Навчальна програма дисципліни "Сучасні технології соціальної роботи" (для магістрів) / О.І. Пилипенко. — К.: МАУП, 2004. — 22 с. Соціальна робота в Україні : навч. посіб. / І.Д. Зверева, О.Б. Безпалько, С.Я. Харченко та ін.; За заг. ред. І.Д. Звєревої, Г.М. Лактіонової. — К.: Центр навч. літ., 2004. — 265 с. Соціально-психологічна робота з дітьми та молоддю з обмеженими можливостями та потребами — К.: Держсоцслужба, 2005. — 108 с. Таланчук П.М. Супровід навчання студентів з особливими потребами в інтегрованому освітньому середовищі: Навч.-метод, посіб. / П.М.Таланчук, К.О. Кольченко, Г.Ф. Нікуліна — К. : Соцінформ, 2004. — 128 с. Хмелева Н. Этический кодекс социального педагога и социального работника / Н. Хмелева // Социальная работа. 2002, — №2. — С. 17-19. Холостова Е.Л. Социальная работа с пожилыми людьми: Учеб. пособие / Е.Л. Холостова — 2-е изд. — М.: Изд.-торг. корпорация "Дашков и Ко", 2003. — 296 с. Шевчов А. Сучасні проблеми освіти і професійної реабілітації людей з вадами здоров'я: Монографія / А. Шевчов. — К. : Соцінформ, 2004. — 200 с. Шумна Л.П. Правові основи реабілітації інвалідів в Україні //Актуальні проблеми політики: Збірник наукових праць /Л.П. Шумна; гол. ред. С.В. Ківалов; заст. голов. ред. Л.І. Кормич. — Одеса: Юридична література, 2004. — Вин. 11. — С. 204-207. |
![]() Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,Неділя: 9:00 – 17:30. Вихідний: субота Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
|
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського |