Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 





















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Утвердження здорового способу життя: реалії та перспективи:
рекомендаційний бібліографічний покажчик
Здоров'я як неоціненна складова щастя та добробуту, є одвічною загальнолюдською цінністю, яку захищати й оберігати потрібно завжди.
У сучасному європейському суспільстві та українському зокрема, здоров'я людини с однією з найвищих людських цінностей. Водночас, етап здоров'я кожної окремої особистості вказує на загальний соціально-економічний та культурний розвиток суспільства. Тому охорона здоров'я та профілактика здорового способу життя повинні стати головними критеріями доцільності й ефективності всіх без винятку сфер державної діяльності.
З ініціативи Президента України Віктора Януковича 2012 рік оголошено Роком спорту та здорового способу життя. Таким чином, медицині, спорту і фізичній культурі в нашій країні буде приділено багато уваги, насамперед через збільшення кількості та підвищення якості спортивних заходів, залучення широких верств населення до масового спорту, популяризації здорового способу життя та фізичної реабілітації, максимальної організації здібностей обдарованої молоді у дитячо-юнацькому спорті, спорті вищих досягнень.
2012 рік має стати переломним у популяризації рухливого способу та зміни ставлення українців до занять фізичною культурою і спортом, сприяти подоланню байдужості серед населення, особливо молоді, до власного здоров'я.
З огляду на важливість та актуальність теми, було складено бібліографічний покажчик. Рекомендаційний бібліографічний покажчик "Утвердження здорового способу життя: реалії та перспективи" присвячений пропаганді здорового способу життя серед населення.
До покажчика включено книги, що вийшли друком у 2005-2012 роках та статті з журналів та газет за 2007-2012 роки. Добір літератури завершено у серпні 2012 року.
Матеріал покажчика (143 позиції) систематизовано за розділами. У межах кожного розділу — в алфавітному порядку. Нормативні документи подано за офіційними виданнями.
Окремим розділом подано інформацію стосовно забезпечення пропаганди здорового способу життя на Полтавщині. Бібліографічний опис здійснено за чинними в Україні державними стандартами. Допоміжний апарат бібліографічного покажчика складають іменний покажчик (прізвища авторів, укладачів) і зміст. Також підібрано інтернет-ресурси з даної тематики. Матеріали покажчика частково анотовано.
Інформація, що міститься у даному виданні, буде корисною широкому колу громадськості, всім, кому небайдуже ставлення до власного здоров'я та життя, а також до майбутнього нашої держави.

 
 
1 ЦІННІСНА ПРИРОДА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ ДЛЯ ОСОБИСТОСТІ, НАЦІЇ ТА ДЕРЖАВИ

1. Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я". Закон України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення : зі змін. та допов. станом на 1 квітня 2011 р. : офіційний текст. - К. : Паливода А. В., 2011. - 76 с.

2. Про національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту : указ Президента України від 28 верес. 2004 р. №1148/2004 // Урядовий кур’єр. - 2004. - 6 жовт. - С. 5-7(Дод."Орієнтир", №38). - Положення.

3. Про затвердження плану заходів щодо виконання концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки : розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 листоп. 2010 р. №2140-р // Урядовий кур’єр. - 2010. - 8 груд. - С. 15-16(Дод."Орієнтир", №48). - Є План заходів.

4. Про заходи щодо підготовки та проведення в Україні у 2012 році року спорту та здорового способу життя : розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 квіт. 2011 р. №360-р // Урядовий кур’єр. - 2011. - 15 черв. - С. 19(Дод."Орієнтир", №24). - План заходів.

5. Про затвердження положення про центри фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх" : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 10 листоп. 2011 р. №1285 // Офіційний вісник України. - 2011. - № 98. - С. 108. - Положення.

6. Про затвердження плану всеукраїнських і міжнародних заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2012 рік : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 27 січ. 2012 р. №74 // Інформаційний збірник та коментарі міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. - 2012. - № 10. - С. 17.

7. Гайдаєв, Ю. О. Державні цільові програми покращання здоров'я народу : монографія / Ю. О. Гайдаєв, В. М. Корнацький. - К. : Укрмедкнига, 2007. - 208 с.
Полтавщина згадується на с. 46, 49, 62, 66, 72, 78-94, 99-101, 123, 130, 137-141.

8. Громадські ради в системі охорони здоров'я: створення і робота : методичний посібник / О. В. Ангелов [и др.]. - Миколаїв : Дизайн і поліграфія, 2008. - 124 с.
У посібнику описані правові й організаційні механізми створення громадських рад у сфері охорони здоров’я на міжнародному і національному рівні, а також запропоновані приклади нормативних, організаційних і робочих документів.

9. Система збереження та зміцнення здоров'я нації / В. В. Волков [и др.]. - К. : Леся, 2007. - 120 с.
У роботі розглянуто систему інтелектуальної підтримки загальноукраїнського оздоровчо-відновлюваного процесу. Розробка та запровадження системи динамічного відстеження здоров’я з метою його покращення - це завдання сьогодення. Його успішне розв’язання досягається лише свідомою нацією, здатною успішно працювати, наголошують автори.

10. Строяновська, О. В. Тренінг формування потреб в здоровому способі життя. - К. : Марич В. М., 2010. - 115 с.
Автором визначено сутність і місце, яке займає потреба у здоровому способі життя в загальній ієрархії потреб людини. Пропонується спеціальний соціально-психологічний тренінг, розроблений для формування потреб людини у здоровому способі життя.

11. Антосик, А. П. Здоровий спосіб життя: головні природні фактори // Дім, сад, город. - 2012. - № 5. - С. 21-23 ; № 6. - С. 28-30.
Автор розглядає життя людини як фізіологічний процес у єдності з природою і в складі єдиної біосфери, і визначає п’ять головних факторів забезпечення людського здоров’я - це сонце, повітря, вода, їжа та фізичний рух.

12. Григор’єв, В. Й. Гуманітаризація здорового способу життя: пошуки альтернатив // Практична філософія. - 2010. - № 1. - С. 76-83.
Перед людиною, завдяки гуманітарній революції ХХІ ст., відкриваються реальні можливості стати творцем власного, дійсно здорового способу життя та свого майбутнього. Стаття написана з філософської точки зору.

13. Григор’єв, В. Й. Здоровий спосіб життя: досвід філософсько-методологічного аналізу // Практична філософія. - 2009. - № 1. - С. 174-180.
Здоровий спосіб життя - це складне багатовимірне і багаторівневе явище, яке аж ніяк не можна зводити до медичної проблематики. Необхідно звернути головну увагу на те, що стан здоров’я людини на 90% визначається не медичними факторами. Теоретично обгрунтоване розуміння здорового способу життя вимагає наповнення  цього поняття новими соціокультурними і змістовними смислами, які враховують політичне, історичне і культурне буття людини.

14. Калиниченко, І. О. Соціально-гігієнічні аспекти формування здорового способу життя дитячого населення // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2010. - № 1. - С. 78-84.
Соціальний статус сімей і умови життя безпосередньо впливають на вільний час дітей. Пріоритетність пасивних форм відпочинку, зниження інтересу до освіти зумовлені відсутністю цільового впливу соціального оточення на підвищення рухової активності дітей, популяризацію різних форм фізичної діяльності. Визначено ознаки ризикової поведінки дітей і підлітків.

15. Корнацький, В. М. Проблеми здоров’я та подовження тривалості життя населення України // Український медичний часопис. - 2008. - № 5. - С. 83-87.
У статті наведено розгорнуту характеристику стану здоров’я населення України, приділено увагу демографічній ситуації, а також проаналізовано основні показники стану здоров’я народу України.

16. Курение в Украине: последние тенденции в борьбе с вредной привычкой на национальном уровне / подготовила О. Татаренко // Здоров’я України. - 2010. - Листоп. (№ 22). - С. 62-63.
Розглядаються методи боротьби з курінням в Україні на державному рівні, зокрема дотримання рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.

17. Левчук, Н. М. Соціальний капітал та здоров’я населення в Україні // Демографія та соціальна економіка. - 2011. - № 1. - С. 47-56.
У статті аналізуються зв’язки між соціальним капіталом та здоров’ям населення України.   На базі даних Європейського соціального обстеженння - 2009, автор досліджує вплив індивідуального соціального капіталу на самооцінку стану здоров’я.

18. Лехан, В. М. Охорона здоров’я України: проблеми та напрямки розвитку / В. М. Лехан, Г. О. Слабкий, М. В. Шевченко // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2011. - № 4. - С. 5-10.
Проведено оцінку діяльності охорони здоров’я України. Докладно розглянуто сучасні проблеми та виклики для галузі. Виявлено провідні причини проблем української охорони здоров’я. Запропоновано комплекс провідних напрямів реформування галузі, впровадження яких сприятиме підвищенню ефективності та зміцненню системи охорони здоров’я України.

19. Литвиненко, Е. Формування мотивації до здорового способу життя та безпечної поведінки військовослужбовців Збройних Сил України // Народна армія. - 2012. - 6 лип. - С. 11-15("Світогляд", № 7).

20. Оржеховська, В. М. Формування здорового способу життя: стратегія розвитку // Науковий світ. - 2008. - № 10. - С. 28-30.
Автор наголошує на тому, що наука і практика довели, що лише за умови усвідомлення потреби бути здоровими та прагнення досягти цього, можна привчити дітей і молодь виконувати вимоги режиму,  стежити за діяльністю свого організму, засвоїти оздоровчі вправи, знизити поведінкові ризики тощо.

21. Пиріг, Л. "Державна ціна" здоров’я громадян України // Універсум. - 2012. - № 1/2. - С. 28-33.
В статті розглянуті питання здоров’я нації, медичні і соціальні проблеми, які шкодять збереженню здоров’я, запропоновано заходи щодо поліпшення реформування медичних закладів і надання профілактичної допомоги населенню.

22. Сердюк, А. М. Профілактика неінфекційних захворювань, що пов’язані зі способом життя, особливостями харчування та фізичною активністю, - вагомий напрям національної стратегії охорони здоров’я населення України / А. М. Сердюк, Н. С. Полька, М. П. Гуліч // Журнал Академії медичних наук України. - 2010. - Т. 16, № 2. - С. 299-306.
Зростання захворюваності населення України неінфекційними хворобами розглянуто як проблему національного рівня. Визначено основні чинники ризику розвитку неінфекційних захворювань. Розроблено та представлено конкретні пропозиції щодо стратегічних дій зі зміцнення та профілактики здоров’я населення України.

23. Федько, О. А. Актуалізація цінностей здоров’я та питання екології // Економіка та держава. - 2010. - № 11. - С. 104-106.
Необхідними заходами для захисту людського здоров’я та навколишнього середовища є не тільки прийняття відповідних законодавчих заходів на міжнародному і національному рівні, а й усвідомлення самими людьми потреби захисту здоров’я та природи, що передбачає впровадження валеологічних та екологічних цінностей в систему виховання і освіти.

24. Федько, О. А. Здоров’я у системі цінностей сучасного українського суспільства // Інвестиції: практика та досвід. - 2009. - № 23. - С. 82-85.
У статті аналізуються психологічне та психічне здоров’я особистості, рівні інформаційної структури здоров’я, сучасні уявлення світової науки щодо феномену здоров’я.

25. Федько, О. А. Моделювання управлінського впливу на суспільне здоров’я в умовах зміни термінальних цінностей в процесі суспільної трансформації // Лікарська справа. Врачебное дело. - 2010. - № 3/4. - С. 100-107.
Автор статті наголошує, що основні життєві цінності, такі як сім’я, друзі, робота, дозвілля, впливають на статус суб’єктивного здоров’я. Пріоритетними напрямами управлінських дій з підвищення статуса здоров’я населення є подальша демократизація усіх сфер життя, забезпечення економічного розвитку для прискорення переходу від цінностей виживання до цінностей самореалізації як передумови задоволення житттям і здоров’ям.

26. Федько, О. А. Резерви поліпшення здоров’я населення засобами управлінського впливу на формування сучасної культури самозбереження з урахуванням трансформації життєвих цінностей // Інвестиції: практика та досвід. - 2010. - № 9. - С. 103-108.
У статті досліджено вплив особистих цінностей на формування культури самозбереження у різних умовах суспільного розвитку та оцінено резерви поліпшення суб’єктивного самопочуття за декільками напрямами управлінського впливу. Запропоновано структурні моделі формування суб’єктивного здоров’я у соціально-культурному та економічному середовищі.

27. Федько, О. А. Ціннісна природа здорового способу життя для особистості, нації та держави // Стратегічні пріоритети. - 2009. - № 4. - С. 83-88.
Автор проаналізував ціннісну природу поняття "здоровий спосіб життя", його значення для особистості, народу та держави. Роль і значущість здоров’я виступає сьогодні як інтенсивний якісний чинник розвитку населення.

28. Швець, О. В. Здорове харчування населення - мета і задачі держави, суспільства та науки / О. В. Швець, Ю. В. Єрмолова // Журнал практичного лікаря. - 2008. - № 5/6. - С. 2-3.

29. Шиян, О. Соціально-історичні витоки освітньої політики держав з питань здорового способу життя // Вісник Нац. академії держ. управління при Президентові України. - 2009. - № 2. - С. 283-289.
Автор з історичної точки зору висвітлює тенденції та напрями становлення держав давнього періоду та періоду середньовіччя з питань здорового способу життя. Надана цікава і корисна інформація про ставлення до здоров’я громади.
вгору   
 
 
2 ЗДОРОВА МОЛОДЬ - ЗДОРОВА НАЦІЯ

30. Про проведення щорічного Всеукраїнського фестивалю-конкурсу "Молодь обирає здоров’я" : наказ М-ва освіти і науки України, М-ва України у справах сім’ї, молоді та спорту від 24 листоп. 2009 р. №1061/4128 // Офіційний вісник України. - 2009. - № 101. - С. 274-275. - Положення.

31. Про затвердження положення про Всеукраїнську інформаційно-профілактичну акцію "Відповідальність починається з мене" : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 11 трав. 2012 р. №567 // Офіційний вісник України. - 2012. - № 43. - С. 43. - Є Положення.
Акція проводиться з метою пропаганди та утвердження здорового способу життя у молодіжному середовищі

32. Формування навичок здорового способу життя молоді / уклад. А. Фломбойм. - К. : Шкільний світ, 2007. - 112 с.
До збірника включено приклади різноманітних форм роботи з учнівською молоддю в контексті формування навичок здорового способу життя і безпечної поведінки. Зокрема, розробки уроків, сценарні плани тематичних інформаційно-розважальних заходів, тренінги та інші систематичні навчально-виховні заняття.

33. Бакалюк, О. Молодь і психоактивні речовини: фактори ризику і захисту / О. Бакалюк, Н. Олійник // Психологія і суспільство. - 2011. - № 3. - С. 70-95.
У даній роботі проаналізовані фактори, які спричиняють значне зростання кількості вживань психоактивних речовин серед молоді. Визначено типи адикцій та їх походження. Запропоновано можливі шляхи їх подолання.

34. Гридковець, Л. М. Психокорекційний тренінг як засіб допомоги молоді при залежності від алкоголю // Практична психологія та соціальна робота. - 2012. - № 2. - С. 18-24.
Об’єктом дослідження є психологічна допомога залежній від алкоголю молоді, предметом дослідження - складові впливу на студентську молодь, метою - розробка соціально-психологічної тренінгової програми з допомоги молоді при залежності від алкоголю.

35. Губенко, О. В. Розробка концептуальних засад застосування просвітницьких заходів щодо проведення молоддю активного дозвілля // Практична психологія та соціальна робота. - 2011. - № 11. - С. 80.
Стаття розкриває зміст заходів, що покликані сприяти як активному дозвіллю молоді, так і профілактиці антисоціальних або непродуктивних форм проведення молодіжного дозвілля, які, на жаль, набувають досить великого масштабу, що загрожує процесам соціалізації молоді.

36. Гуменюк, Г. В. Засади сучасної стратегії психогігієнічного виховання молоді у медичних закладах // Практична психологія та соціальна робота. - 2011. - № 11. - С. 78-80.
У статті визначено чотири основні стратегії діяльності медпрацівників для забезпечення роботи серед населення. На ґрунті зазначених стратегій при дотриманні існуючих тенденцій психогігієни, медикам належить перспективна участь у розробці теоретико-практичних положень психогігієнічного виховання молоді.

37. Джуряк, Г. Ставлення молоді до алкоголю : семінар з елементами тренінгу // Психолог. Шкільний світ. - 2011. - Верес. (№ 34). - С. 27-28.
Семінар розроблено з метою підвищення рівня знань учасників щодо алкоголю та його наслідків, а також формування в учнів та їх батьків позитивного ставлення до здоров’я як однієї з найвищих цінностей людини.

38. Засади запровадження здорового способу життя української молоді / Г. О. Балл [и др.] // Практична психологія та соціальна робота. - 2010. - № 12. - С. 70-74.
Стаття доводить, що з метою ширшого запровадження здорового способу життя серед молоді й, за участю молоді, в усьому суспільстві потрібно, перш за все, пропагувати позитивні зразки його реалізації. Водночас необхідно максимальною мірою ускладнити тиражування негативних зразків соціальної поведінки.

39. Здіорук, С. І. Концептуальні засади ефективного використання ЗМІ з метою пропагування серед молоді психогігієнічного виховання і здорового способу життя // Практична психологія та соціальна робота. - 2011. - № 12. - С. 77-80.
У статті доведено, що на відміну від інших складових профілактичних програм, ЗМІ мають можливість впливати не лише на окремих індивідів, а й на цілі соціальні групи або навіть суспільство в цілому, тому їх роль можна визначити як першочергову.

40. Здіорук, С. І. Методичні рекомендації щодо ефективного використання засобів ЗМІ з метою пропагування серед молоді психогігієнічного виховання і здорового способу життя // Практична психологія та соціальна робота. - 2010. - № 11. - С. 68-72.
У статті наголошено, що за допомогою ЗМІ можна не тільки надавати молоді знання про вплив психоактивних речовин на організм, а й розвивати навички, необхідні для розвитку позитивної самосвідомості.

41. Кваша, О. О. Рекомендації з профілактики і лікування тютюнопаління / О. О. Кваша, І. М. Горбась, І. П. Смирнова // Здоров’я України. - 2010. - Січ. (№ 2). - С. 34-36.
Рекомендації присвячені організації і проведенню профілактики та лікування тютюнопаління і містять практичні поради. У процесі їх підготовки використано основні результати епідеміологічних і клінічних досліджень, що проводяться в нашій країні. Рекомендації будуть корисні всім, хто цікавиться проблемою тютюнопаління.

42. Левчук, Н. М. Тютюнопаління в Україні: оцінка факторів ризику // Статистика України. - 2010. - № 1. - С. 64-73. - Формули, таблиці, графік.
Стаття присвячена оцінці основних факторів ризику тютюнопаління серед населення репродуктивного віку в Україні. Обґрунтовано необхідність повної заборони тютюнової реклами та вжиття інших заходів для зменшення поширеності тютюнопаління серед молодих жінок.

43. Мішин, А. О. Ставлення української молоді до здорового способу життя / А. О. Мішин ; підготувала Т. Забарило // Здоров’я та фізична культура. - 2011. - Квіт. (№ 10). - С. 1, 3-6.
Стаття містить інтерв’ю з директором Державного інституту розвитку сім’ї та молоді Мішиним Андрієм Олександровичем, котрий провів соціологічне дослідження з вказаної теми.

44. Максименко, С. Д. Загальні концептуальні засади пропагування психогігієнічного виховання і здорового способу життя серед сучасної молоді / С. Д. Максименко, О. М. Кокун // Практична психологія та соціальна робота. - 2011. - № 11. - С. 75-77.
Загальні концептуальні засади пропагування психогігієнічного виховання і здорового способу життя серед сучасної молоді розроблені на виконання заходів державної програми "Здоров’я нації" за участю колективу науковців Інституту психології ім. Г. С. Костюка НАПН України.

45. Малишев, В. Поширення наркоманії - загроза національній безпеці України: деякі шляхи розв’язання проблеми // Голос України. - 2011. - 25 трав. - С. 4-5.

46. Питання системного підходу до формування здорового способу життя людини / А. О. Міненок [и др.] // Теорія та методика фізичного виховання. - 2011. - № 11. - С. 9-13.
У статті розглядаються питання системного підходу до визначення феномену людини та її здоров’я з метою пошуку нових методичних підходів до формування здорового способу життя студентів.

47. Профилактика курения у подростков / А. А. Александров [и др.] // Вопросы психологии. - 2008. - № 2. - С. 55-61.
Наводяться результати програми боротьби з курінням серед підлітків. Вказана домінуюча роль психологічної залежності від тютюну в цій віковій групі. Обгрунтовується необхідність  проведення профілактичних заходів.

48. Раєвський, Р. Т. Застосування комп’ютерних засобів у системі формування здорового способу життя студентів // Теорія та методика фізичного виховання. - 2009. - № 2. - С. 43-45.
У статті наведена концепція ефективного формування здорового способу життя в процесі фізичного виховання з використанням комп’ютерних засобів.

49. Соболь, С. П. Медико-соціальні аспекти організації дозвілля студентів-медиків в контексті їхнього способу життя // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2011. - № 4. - С. 85-89.
В роботі розглядаються форми організації і проведення дозвілля студентів-медиків, виявляються основні закономірності та особливості, подаються практичні рекомендації щодо оптимізації здорового способу життя майбутніх лікарів.

50. Шаповал, А. Алкоголь і наркотики як чинники демографічної кризи в Україні // Віче. - 2010. - № 8. - С. 24-29.
В публікації йдеться про шкідливий вплив вживання психоактивних речовин (алкоголю, різних видів наркотиків) на народжуваність, підвищення рівня смертності в ряді країн, в тому числі, в Україні. Наведено приклади.

51. Шиян, О. Молодь як цільова група державної освітньої політики з питань забезпечення здорового способу життя // Вісник Нац. академії держ. управління при Президентові України. - 2009. - № 1. - С. 223-229.
Здійснено аналіз наукових праць з даної тематики та офіційних документів, підготовлених інституціями Ради Європи, ЮНЕСКО, Всесвітньої організації охорони здоров’я, та урядових документів України.
вгору   
 
 
3 ЗДОРОВ’ЯЗБЕРІГАЮЧІ ТЕХНОЛОГІЇ В ОСВІТІ

52. Про затвердження положення про Всеукраїнський конкурс - захист сучасної моделі навчального закладу "Школа сприяння здоров’ю" : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 20 лип. 2011 р. №828 // Офіційний вісник України. - 2011. - № 61. - С. 120. - Положення.

53. Про Всеукраїнський огляд-конкурс на кращий стан фізичного виховання в навчальних закладах системи освіти України : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 23 квіт. 2012 р. №491 // Офіційний вісник України. - 2012. - № 38. - С. 75. - Положення.

54. Єжова, О. О. Здоровий спосіб життя : навчальний посібник для студентів професійно-технічних навчальних закладів. - Суми : Університетська книга, 2010. - 126 с.
Посібник створений відповідно до програми спецкурсу „Здоровий спосіб життя" в системі професійно-технічної освіти.  Розглянуто сучасні проблеми, що стосуються здоров'я людини та її способу життя. Зокрема, приділяється увага таким актуальним питанням, як ціннісне ставлення до здоров'я, вибір продуктів харчування, вплив слабкоалкогольних напоїв на організм людини, використання в спілкуванні мобільного телефону, лихослів'я тощо.

55. Бойчук, Ю. Д. Еколого-валеологічна культура майбутнього вчителя: теоретико-методичні аспекти формуванння : монографія. - Суми : Університетська книга, 2008. - 356 с.
В монографії розглянуті історико-філософські та історико-педагогічні джерела еколого-валеологічної культури як особистісного, соціального і педагогічного феномена, досліджені її теоретико-методологічні основи, сутність, функції та структура, обгрунтовані науково-методична модель та технологічне забезпечення її формування у вищому педагогічному навчальному закладі.

56. "Здоровий спосіб життя": матеріали для уроків та виховної роботи / уклад. Т. В. Тимочко. - К. : Всеукраїнська екологічна ліга, 2008. - 28 с.
Уроки повинні навчити міркувати, аналізувати, розвивати в учнів уміння виробляти в процесі осмислення теми свій погляд на здоровий спосіб життя; активізувати відчуття важливості здоров’я, розуміння складності його досягнення та збереження.

57. Здоровье детей в образовательных учреждениях : справочно-методическое пособие / ред. М. Ф. Рзянкина. - Ростов-на-Дону : Феникс, 2011. - 473 с.
Курс на пріоритетний розвиток профілактичної допомоги дітям - один із головних стратегічних напрямків системи охорони здоров’я. В книзі зображені сучасні аспекти забезпечення  профілактичної допомоги дітям в освітніх установах.

58. Здоров’язберігаючі проекти в школі / упоряд. Н. А. Черненко. - К. : Шкільний світ, 2011. - 111 с.

59. Здоров’язберігаючі технології в навчальному закладі / уклад. О. О. Колонькова. - К. : Шкільний світ, 2009. - 127 с.
У книзі представлено методики, розробки занять для різних вікових категорій, спрямовані на формування усвідомлення цінності здоров'я, профілактику порушень психічного, фізичного, соціального здоров'я учнів. Пропоновані матеріали можуть бути використані у створенні педагогічних здоров'язберігаючих технологій в загальноосвітньому або позашкільному навчальному закладі.  Книга буде корисною для педагогічних працівників, психологів, соціальних педагогів, спеціалістів з фізичної реабілітації та батьків.   

60. Мисюк, М. Н. Основы медицинских знаний и здорового образа жизни : учебное пособие для студентов вузов. - М. : Юрайт, 2011. - 427 с.
 В посібнику розглянуто медико-гігієнічні аспекти здорового способу життя, формування його мотивації, профілактика шкідливих звичок тощо.

61. Плахтій, П. Д. Основи шкільної гігієни і валеології : теорія; практикум; тести: навчальний посібник для студентів вузів / П. Д. Плахтій, В. К. Підгорний, Л. С. Соколенко. - Кам'янець-Подільський : Буйницький О. А., 2009. - 332 с.
Матеріал посібника може бути корисний вчителям основ здоров'я, біології, БЖД і фізичної культури, учням спецшкіл (ліцеїв, коледжів) з поглибленим вивченням біології, методистам оздоровчих та реабілітаційних центрів, організаторам та учням шкіл сприяння здоров'ю, керівникам гуртків здоров'я створених на базі навчально-виховних комплексів ЗОШ України. 

62. Формування навичок здорового способу життя у молодших школярів в позакласний час / уклад. Л. Мазуренко. - К. : Шкільний світ, 2008. - 128 с.
Навчально-методичний посібник містить матеріали з теоретико-методологічних засад формування здорового способу життя в умовах продовженого дня. Є список рекомендованої літератури.

63. Формування навичок здорового способу життя учнів : тренінги / упоряд. Н. А. Черненко. - К. : Шкільний світ, 2011. - 104 с.
Книжка містить розробки тренінгових занять, спрямованих на формування здорового способу життя у підлітків.

64. Харитонова, Л. А. Здоровьесберегающие технологии в начальной школе. - Ростов-на-Дону : Феникс, 2011. - 188 с.
Автор ознайомлює читачів з різними методами укріплення здоров’я дошкільників і молодших школярів в процесі спілкування з природою та на уроках про навколишній світ. Книга для тих, кого цікавлять здоров’язберігаючі технології.

65. Бережна, Т. Здоров’язбереження - чиїх рук справа? // Управління освітою. - 2011. - Квіт. (№ 7). - С. 14-17.
Національна мережа шкіл сприяння здоров’ю як інноваційний освітній процес.

66. Бережна, Т. Створення здорового середовища навчального закладу як шлях збереження і зміцнення здоров’я учнів // Рідна школа. - 2012. - № 1/2. - С. 44-47.
Автор статті, спираючись на практику навчальних закладів, визначає кроки створення здорового середовища. Розглядається комплекс заходів, яких необхідно вжити з метою забезпечення комфортних умов для самореалізації і розвитку учасників навчально-виховного процесу.

67. Берзінь, В. І. Психогігієнічне та психофізіологічне обґрунтування організації збереження та зміцнення здоров’я учнівської молоді // Дефектологія. - 2012. - № 2. - С. 19-21.
Розроблена й упроваджена інформаційна здоров’язберігаюча технологія в школі, дає змогу не лише оцінювати стан здоров’я дітей та підлітків, вибрати оптимальну тактику профілактичних заходів, прогнозувати можливі тенденції захворюваності школярів і зміни їхнього стану здоров’я, а й попереджувати виникнення та прогресування захворювань.

68. Бобрицька, В. Критерії та рівні готовності майбутніх учителів до формування здорового способу життя // Рідна школа. - 2009. - № 1. - С. 52-56.
Автор досліджує теоретико-методологічні основи формування здорового способу життя у студентів педагогічних ВНЗ згідно з вимогами кредитно-модульної системи організації навчання.

69. Бондар, Т. С. Методологічні аспекти процесу формування та збереження здоров’я дітей і молоді // Фізичне виховання в школі. - 2011. - № 6. - С. 5-9.
Розглянуто методологічні аспекти цілевизначення освітнього процесу в школі, зокрема системи фізичного виховання, для формування в учнів загальної культури здоров’я.

70. Бородайкевич, Г. Народні традиції здорового способу життя // Початкова школа. - 2009. - № 6. - С. 28-33. - Розробка уроку.
В методиці викладання поєднано традиції українського народу та правила формування здорового способу життя.

71. Буличова, Ю. Спосіб життя - запорука здоров’я : [виховання казкою про країну Здравоярію] // Психолог дошкілля. - 2012. - Берез. (№ 3). - С. 36-38.

72. Геращенко, Н. Виховання здорових дітей : різні сторони співпраці з батьками / Н. Геращенко, І. Криволап // Дитячий садок. - 2012. - Черв. (№ 21/23). - С. 46-50.
Стаття розкриває зміст забезпечення індивідуалізованого навчального процесу в ДНЗ відповідно до особливостей розвитку, здоров’я, потенційних можливостей кожної дитини.

73. Губенко, О. В. Методичні рекомендації з популяризації здорового способу життя у вищих навчальних закладах // Практична психологія та соціальна робота. - 2010. - № 11. - С. 73-74.
Метою публікації є визначення системи дій практичної та методичної роботи викладацько-педагогічного колективу ВНЗ, яка б відповідала необхідності спільних зусиль у зміцненні здоров’я і розвитку здорового способу життя серед молоді.

74. Денисенко, Н. Формування здорового способу життя учнів шкіл-інтернатів : (теоретичний аспект) // Дефектологія. - 2008. - № 1. - С. 22-25.
Автор статті наголошує, що в школах-інтернатах необхідно забезпечити умови для формування здорового способу життя в учнів із особливостями психофізичного розвитку засобами здорового способу життя.

75. Дурас, Т. Формування навичок здорового способу життя // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2012. - Трав. (№ 5). - С. 56-59.
Стаття містить оцінку складників та чинників здорового способу життя на думку учнів та їх батьків.

76. Здоров’язбережні технології  : здоров’язбережна організація навчального процесу // Завуч. - 2012. - Трав. (№ 9). - С. 27-30.
Стаття містить основні рекомендації з організації здоров’язбережної діяльності в школі.

77. Здоров’язбережний педагогічний процес  // Завуч. - 2008. - Лип. (№ 19/20). - С. 3-14. - Статті.

78. Здоров’язбережувальна педагогіка в сучасних навчальних закладах: досвід Донеччини : до XIX Всеукраїнських педагогічних читань "Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю" // Рідна школа. - 2012. - № 7. - С. 3-80. - Тема номера.
Проблема збереження і розвитку здоров’я дітей та молоді належить сьогодні до найактуальніших. Правомірність такого висновку грунтується на результатах досліджень соціологів, медиків, педагогів, психологів. Багата педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського допоможе в вирішені цього питання.

79. Кисиличак, Т. Здоровий спосіб життя: організація роботи з педагогічними кадрами // Соціальний педагог. - 2012. - Берез. (№ 3). - С. 6-9.
Розкривається зміст методів та технологій з пропаганди здорового способу життя, наголошується увага на нетрадиційних формах роботи, наводяться приклади з власного досвіду.

80. Козаченко, І. Фактори формування духовної складової здоров’я : урок основ здоров’я, 7-й клас // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Берез. (№ 6). - С. 18-20.
Метою уроку є  формування в учнів поняття про біологічні, психологічні та соціальні фактори формування духовної складової здоров’я.

81. Козаченко, О. Формування філософії здоров’я в учнів // Директор школи. Україна. - 2010. - № 9. - С. 42-45.
Автор доводить, що формувати компетентне ставлення до власного здоров’я в учнів неможливо, не познайомивши їх з фундаментальними законами формування, зміцнення та збереження здоров’я, з теорією та практикою управління здоров’ям у всіх його аспектах: духовному, психічному, фізичному, соціологічному та філософському.

82. Козлова, Л. Стежинки здоров’я // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2012. - Черв. (№ 6). - С. 71-89.
Конспекти занять з основ здоров’я, безпеки життєдіяльності й формування здорового способу життя для молодших школярів.

83. Костенко, І. Технології формування мотивації до здорового способу життя // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2010. - Серп. (№ 8). - С. 46-49.
Аналізуючи шкільні чинники ризику, що мають негативний вплив на здоров’я учнів, автор приходить до висновку, що застосування здоров’язбережувальних освітніх технологій у навчально-виховному процесі школи забезпечить формування в учнів досвіду здоров’язбереження. Автор статті також надає практичні поради щодо вибору стратегії впровадження здоров’язбережувальних освітніх технологій у роботу школи.

84. Красько, О. Здоров’язберігаючі технології у спеціальній школі // Дефектолог. - 2012. - Черв. (№ 6). - С. 20-24.
Досвід створення в школі умов, необхідних для збереження і зміцнення здоров’я учнів з особливими потребами. Наведено комплекс вправ.

85. Лига, С. Ми кажемо "так!" здоровому способу життя! : урок-проект із фізкультури, 6-й клас // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Трав. (№ 9). - С. 5-9.
Урок формує позитивну мотивацію до здорового способу життя та культури здоров’я; поліпшувати репродуктивне здоров’я дітей та підлітків; своєчасно попереджати шкідливі звички серед молоді.

86. Лобода, І. СНІД: знати, щоб жити : матеріал для години спілкування // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2011. - Верес. (№ 9). - С. 39-46.
Метою години спілкування є ознайомлення учнів зі шляхами передачі ВІЛ, ознаками захворювання і профілактикою СНІДу, виховання потягу до здорового способу життя.

87. Медведєва, Л. Проект "Школа СНІДу" // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Берез. (№ 5). - С. 4-11.
Метою проекту є ознайомлення учнів з епідеміями, що спіткали цивілізацію, зокрема з епідемією ВІЛ/СНІДу. Матеріали методичної розробки можуть бути використані не тільки викладачами проекту, а й класними керівниками при проведенні класних годин, бесід.

88. Навчаємо здорового способу життя : вузлики теорії, корисні дрібниці // Початкова освіта. - 2007. - Квіт. (№ 16). - С. 1-24. - Методичний порадник.
Формувати навички здорового способу життя потрібно з дитинства. В методичному пораднику наведені тематичні казки, вікторини, задачі, тести, виховні години тощо.

89. Пащенко, В. Моделі організації шкіл сприяння здоров’ю // Управління освітою. - 2009. - Жовт. (№ 20). - С. 24-26.

90. Педагогіка здоров’я  // Завуч. - 2011. - Черв. (№ 18). - С. 1-23. - Спецвипуск.
Спецвипуск містить методичний проект "Шлях до здоров’я", програму школи сприяння здоров’ю та концепцію зміцнення в учнів навичок здорового способу життя через упровадження здоров’язбережних технологій.

91. Пристинський, В. М. Соціально-педагогічні умови моделювання здоров’язбережувального освітнього середовища вищого навчального закладу / В. М. Пристинський, Т. М. Пристинська, О. С. Гончаренко // Теорія та методика фізичного виховання. - 2012. - № 1. - С. 3-7.
У статті наведено основні закономірності моделювання. Доведено, що проективна розробка повинна здійснюватись на основі гносеологічного підходу, що дозволяє їх структурувати і науково обґрунтувати як ідеальну прогностичну модель з власною структурою і функціями.

92. Рибалка, О. Здорова дитина - майбутнє країни : [здоров’язберігаючі технології в навчальному процесі] // Директор школи(г). - 2009. - Верес. (№ 36). - С. 4-28.
Матеріал містить досвід роботи із запровадження здоров’язберігаючих технологій у школі. Розглянуто ряд моделей системи здоров’язбереження. Є зразок ведення Паспорту здоров’я.

93. Сироватко, О. Підходи до формування здоров’язберігаючого середовища в закладі освіти // Директор школи(г). - 2009. - Жовт. (№ 38). - С. 19-25.
Стаття розкриває сутність створення механізму формування здоров’язберігаючого середовища як важливого чинника функціонування навчального закладу. Акцентовано увагу на основному елементі  у створенні механізму - моніторингу здоров’я дітей.

94. Стара, Л. Наше здоров’я - у наших руках : заняття з елементами тренінгу // Психолог. Шкільний світ. - 2012. - Черв. (№ 11/12). - С. 56-58.
Заняття спрямоване на формування відповідальної внутрішньої позиції щодо свого здоров’я на основі позитивних перспективних мотивів, розвиток самостійного варіативного творчого мислення.

95. Стародубець, С. Збереження психічного здоров’я учнів та педагогів // Соціальний педагог. - 2012. - Берез. (№ 3). - С. 30-38.
Матеріали психолого-педагогічного семінару для педагогів.

96. Стойка, О. О. Освітньо-профілактична робота, як форма утвердження здорового способу життя в молодіжному середовищі / О. О. Стойка, А. О. Рогожева, І. В. Цисар // Соціальний працівник. - 2008. - Серп. (№ 15). - С. 2-11.

97. Торыбаева, Ж. З. О педагогических технологиях формирования здорового образа жизни школьников // Педагогика. - 2012. - № 5. - С. 119-121.
У статті зосереджено увагу на переході від вузької орієнтації тільки на збереження і зміцнення здоров’я школярів до більш широкого впровадження інноваційних технологій, спрямованих на формування мотивації ведення здорового способу життя.

98. Турбота про здоров’я - це найважливіша праця вчителя : [здоров’язберігаючі технології у початковій школі] / упорядник О. В. Ночвінова // Розкажіть онуку. - 2011. - Берез. (№ 5). - С. 4-16.
У статті розглянуто головні пріоритети для педагогіки оздоровлення, а саме: здорова дитина - практично досягнута норма дитячого розвитку; оздоровлення - не сукупність лікарсько-профілактичних заходів, а форма розвитку психофізичних можливостей дітей; індивідуально-диференційований підхід - головний засіб оздоровчо-розвивальної роботи з учнями.

99. Успенська, В. Впровадження здоров’язберігальних технологій у загальноосвітньому навчальному закладі - вимога часу // Рідна школа. - 2009. - № 4. - С. 44-48.
Метою цієї статті є актуалізація питання необхідності організації навчально-виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі на основі здоров’язберігальних технологій, визначення шляхів такої роботи. Зазначається, що здоров’язберігальні технології є складовою та відмінною рисою всієї освітньої системи.

100. Шимановський, М. Інтерактивний діалог у залученні учнів ПТНЗ до здорового способу життя // Професійно-технічна освіта. - 2009. - № 4. - С. 26-29.
У статті наведені правила ведення діалогу з учнями та наведені методичні рекомендації по їх виконанню.

101. Шульга, С. Оздоровчі технології (школа сприяння здоров’ю) // Директор школи(г). - 2008. - Берез. (№ 9). - С. 17-25. - З досвіду роботи.
Розкривається домінуюча роль школи у збереженні здоров’я підростаючого покоління. Побудовано модель упровадження оздоровчих технологій у навчальний процес.

102. Ярошенко, Л. Здоровий спосіб життя - запорука успіху // Психолог. Шкільний світ. - 2012. - Квіт. (№ 8). - С. 36-38.
Бесіда з елементами тренінгу для учнів 9-11 класів.

103. Ярута, П. Формування в учнів компетентного ставлення до свого здоров’я методами спортивних ігор // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Квіт. (№ 8). - С. 4-8.
Автор звернув увагу на проблему, яка характеризує риси сучасної школи - зменшення рухової активності та збільшення навчальних навантажень, що створюють психологічне й емоційне напруження, а, отже, і впливають на стан здоров’я підростаючого покоління. Наголошується на тому, що саме школа, об’єднавшись із родиною, повинна забезпечити дитині нормальний фізичний розвиток та допомогти зберегти здоров’я.
вгору   
4 КУЛЬТУРА ЗДОРОВОГО ОБРАЗУ ЖИТТЯ НА ПОЛТАВЩИНІ

104. Культура здорового способу життя та екологічне виховання як складові змісту позашкільної освіти : збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції, 25-27 трав. 2010 р. / Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. - Полтава : Техсервіс, 2010. - 469 с.
До збірника включено наукові, науково-практичні та науково-методичні матеріали учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Культура здорового способу життя та екологічне виховання як складові змісту позашкільної освіти», що висвітлюють роботу закладів освіти Полтавщини щодо інтеграції освітньо-виховної та оздоровчої діяльності, залучення дітей та учнівської молоді до практичної природоохоронної роботи, пропоновані деякі здоров'язберігаючі технології, методики екологічної освіти, формування здорового способу життя.   

105. Навколишнє середовище і здоров'я людини : Збірник матеріалів II Всеукраїнського науково-практичного семінару, 18-19 верес. 2008 р. - Полтава : ПДПУ ім. В. Г. Короленка, 2009. - 252 с.
У збірнику наведені статті по здоров’язберігаючому потенціалу природних чинників, а також статті по сучасних оздоровчих техніках і ролі освіти у формуванні відношення до здоров’я сучасної людини.

106. Навколишнє середовище і здоров'я людини : Збірник матеріалів науково-практичного семінару, 28 верес. 2007р. - Полтава : ПДПУ ім. В. Г. Короленка, 2007. - 208 с.
У збірнику наведені науково-практичні та науково-методичні матеріали з екологічних проблем здоров’я і хвороб людини, запропоновані деякі здоров’язберігаючі технології і методики.

107. Формування здорового способу життя студентської молоді засобами навчального процесу : Збірник матеріалів регіонального науково-практичного семінару (Полтава, 19 травня 2004 р.). - Полтава : ПНТУ ім. Ю. Кондратюка, 2005. - 136 с.
У збірнику опубліковано доповіді, виступи учасників науково-практичного семінару з проблем формування здорового способу життя студентської молоді засобами навчального процесу, проаналізовано накопичений досвід.

108. Бєдніна, В. Виховання екологічної культури та здорового способу життя під час науково-дослідницької діяльності учнів на природоохоронних територіях Полтавщини // Культура здорового способу життя та екологічне виховання як складові змісту позашкільної освіти: збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції, 25-27 трав. 2010 р. - Полтава : Техсервіс, 2010. - С. 12-19.

109. Даниско, О. Формування здорового способу життя в педагогічній спадщині О. Д. Бутовського // Полтавський державний педагогічний ун-т ім. В. Г. Короленка. Педагогічні науки: збірник наукових праць.- Вип. 1 / державний педагогічний ун-т ім. В. Г. Короленка Полтавський. - Полтава, 2009. - С. 134-139.

110. Никифоренко, О. Школа на шляху до здорового способу життя : [із досвіду роботи ЗСШ № 12 м. Кременчука] // Завуч. - 2008. - Лип. (№ 19/20). - С. 15-42.
вгору  
5 ЧАС ОБИРАТИ ЗДОРОВ’Я: СЦЕНАРІЇ ТА ТЕМАТИЧНА НАУКОВО-ПОПУЛЯРНА ЛІТЕРАТУРА

111. Барчук, И. Д. Законы здоровья : знать, чтобы жить / Московский психолого-социальный ин-т. - М. : Дашков и К, 2011. - 118 с.
У книзі аналізується система біологічних, фізичних і соціальних законів життя, наведена їх коротка характеристика, форми і ступінь впливу на розумове, фізичне і моральне здоров'я людини, порушені проблеми соціальної політики та законодавства щодо створення здорового способу життя, аргументується необхідність міжгалузевої науки Здоров'я і навчання молоді її знань. Зміст книги орієнтовано на студентів і аспірантів вищих навчальних закладів, а також на випускників середніх шкіл і коледжів.

112. Болотов, Б. В. Здоровье человека в нездоровом мире. - 2-е изд. - СПб. : Питер, 2011. - 512 с.
Бориса Болотова недарма називають українським чарівником! Його розуміння фізіології людини і зцілення хвороб - великий прорив в науці. Використовуючи його систему лікування, його прості рекомендації, багато людей вилікувались від важких хвороб.

113. Давудов, Д. М. Слагаемые здорового и счастливого образа жизни / Д. М. Давудов. - Б. м. : Дубровский О. В.
Кн. 1. - 2007. - 388 с.
Автор ділиться своєю унікальною теорією здорового способу життя, вона не нова, але максимально приближена до реального життя людини.

114. Здоровье - стиль жизни : здоровьесберегающие образовательные технологии в школе и библиотеке : методическое пособие / сост. Е. В. Кузина. - М. : Литера, 2011. - 336 с.
В посібнику розглянуті питання бібліотечної роботи з дітьми та юнацтвом по пропаганді здорового способу життя. Наведено досвід бібліотек, можливі теми і матеріали для заходів, сценарії.

115. Кроули, К. Моложе с каждым годом : как дожить до 100 лет бодрым, здоровым и счастливым : пер. с англ. / К. Кроули, Г. Лодж. - 2-е изд. - М. : Альпина нон-фикшн, 2011. - 356 с.
Хочете виглядати і відчувати себе в 30, як в 20 років, в 40 - як в 30, а в 70 - як у 50? Знаменитий доктор Генрі Лодж знає, як без ліків і чудес пластичної хірургії повернути час назад і ставати молодшим рік за роком! Слідуючи простим і легким правилам, ви приведете в кращу форму голову, тіло і дух!

116. Лозинський, В. С. Техніки збереження здоров’я. - К. : Главник, 2008. - 160 с.
Забезпечуючи населення знаннями, формуючи вміння, навички, а потім і звичку дотримання здорового способу життя, можна значно поліпшити здоров’я і зменшити смертність населення. У книзі запропоновано програми тренінгів з профілактичної роботи.

117. Мурогина, Л. И. Невидимый мир : Вы болеете или ведете здоровый ритм жизни. - К., 2008. - 136 с.
Ця книга про те, як зберегти в балансі свої енергетичні сили і бути господарем свого здоров’я.

118. Позакласні заходи з валеології / упоряд. Н. А. Черненко. - К. : Шкільний світ, 2011. - 112 с.
Книжка містить сценарії позакласних заходів валеологічного спрямування. Всі представлені роботи були надіслані на конкурс "Здорова планета - здоровий ти!", який проводило видавництво "Шкільний світ" спільно з компанією "Філіпс".

119. Чепига, М. П. Стимуляція здоров’я та інтелекту / М. П. Чепига, С. М. Чепига. - 2-е вид., перероб. і доп. - К. : Знання, 2006. - 348 с.
У книзі комплексно висвітлюється проблема оздоровлення людини, стимулюючого впливу на навчання і працездатність музики, запахів, кольорів, довкілля. Для всіх, хто хоче підвищити і активізувати життєві сили організму.

120. [До міжнародного дня відмови від куріння] : [матеріали] // Позакласний час. - 2011. - (№ 10). - С. 25-40.

121. [Здоровий образ життя]  // Позакласний час. - 2010. - (№ 11). - С. 37-60.
Позакласні заходи для сприяння здоров’ю: боротьба з курінням і наркоманією.

122. Антропова, Н. Тато, мама, я - спортивна сім’я! : спортивно-розважальний захід // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Берез. (№ 5). - С. 28-30.

123. Ганзіна, О. Школа проти СНІДу. Молодь в епіцентрі епідемії : виховна година для учнів 7-8-х класів // Здоров’я та фізична культура. - 2010. - Лют. (№ 6). - С. 10-11.

124. Голос рідної природи серцем слухати навчись : засідання клубу юних захисників здоров’я / С. Скороднянська [и др.] // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Трав. (№ 10). - С. 20-22.

125. Здорова планета - здоровий ти! // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2011. - Лют. (№ 2). - С. 1-72(Вкл.).
Заходи з проблем здоров’язбереження.

126. Кучеренко, Н. "Зроби крок до здоров’я" : виступ агітбригади // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2011. - Лип. (№ 7). - С. 93-94.

127. Лаврінченко, Л. Життя - це мить, зумій його прожити! : виховний захід // Шкільний світ. - 2010. - Січ. (№ 2). - С. 6-9.

128. Мінько, О. Свято здоров’я : сценарій ранку "Будьмо здоровенькі" // Початкова школа. - 2008. - № 2. - С. 59-61.

129. Мухамед’яров, Н. Концептуальна модель системи бібліотечно-інформаційного забезпечення здорового способу життя // Вісник Книжкової палати. - 2011. - № 1. - С. 17-19.
Бібліотека має стати базовим соціально-комунікативним центром поширення ідеології ЗСЖ. В статті наведені різні моделі бібліотечно-інформаційного забезпечення здорового способу життя.

130. Піговська, С. Твоє здоров’я у твоїх руках, то бережи його щоднини! : виховний захід // Психолог. Шкільний світ. - 2011. - Квіт. (№ 14/15). - С. 31-34.

131. Потанина, Н. Н. Пристрастия, уносящие жизнь : мероприятие с включением викторины, направленное на борьбу с курением и пьянством // Читаем, учимся, играем. - 2011. - № 4. - С. 104-107.

132. Про здоров’я дбаємо - дужими зростаємо : розробки занять з фізкультури, плавання, тематика тижнів здоров’я, сценарії свят і розваг, організація роботи з батьками // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2012. - (№ 13). - С. 1-128. - Тема номера.

133. Сікора, З. Козацькі розваги : спортивне свято для учнів, батьків, педагогічних та медичних працівників // Здоров’я та фізична культура. - 2012. - Трав. (№ 10). - С. 31-33.

134. Солошенко, В. Л. Зростаємо здоровими, спритними, сильними : [малі форми активного відпочинку; фізичне виховання в сім’ї; спортивна розвага; спортивне свято; фізкультурне заняття для батьків із дітьми] // Дошкільний навчальний заклад. - 2008. - № 2. - С. 42-51.

135. Спортом займатися - здоров’я набиратися! // Позакласний час. - 2011. - (№ 7). - С. 79-92.

136. Тутов, В. Шкідливим звичкам - "Ні!" : загальношкільний спортивний захід для учнів 5-11 класів // Здоров’я та фізична культура. - 2009. - Жовт. (№ 28). - С. 22-23.

137. Тянтова, В. Здоров’я - це ніщо, але без здоров’я все - ніщо : [виховний захід] // Шкільний світ. - 2010. - Жовт. (№ 40). - С. 15-18.

138. Чічігіна, О. В. День здоров’я : [сценарій] // Дошкільний навчальний заклад. - 2009. - № 8. - С. 41-48.

139. Час обирати здоров’я  : [добірка занять, виховних заходів з безпеки життєдіяльності] // Шкільний світ. - 2009. - Лют. (№ 5). - С. 1-20.

140. Чистота та зарядка - і здоров’я в порядку : [підбірка віршів] // Розкажіть онуку. Плюс. - 2008. - (№ 2). - С. 55-96.

141. Шпичко, В. Сходинки історії козацьких розваг : спортивне свято для учнів середнього та старшого шкільного віку // Здоров’я та фізична культура. - 2010. - Січ. (№ 2). - С. 20-23.

142. Щоб діти росли здоровими : [спортивні свята, День здоров’я, ігри, комплекси вправ тощо] // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2009. - Черв. (№ 6). - С. 1-119. - Тема номера.

143. Янченко, Т. Молодь обирає здоров’я : сценарій виступу агітбригади "Здорове покоління" // Сучасна школа України. Шкільний світ. - 2011. - Лип. (№ 7). - С. 95.
вгору
 
 
Інтернет-ресурси
http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gurn/vkhdak/2010_31/31-2-15.pdf — інтеграція інтернет-ресурсів у систему бібліотечно-інформаційного забезпечення здорового способу життя
ForKids: Здоровье и спорт
http://www.forkids.ru/sport/
Сайт для батьків про здоров'я та фізичне виховання дітей.
Валеологія. ДоШкільник
http://doshkolnik.org/
Організація навчально-виховної роботи в дошкільному закладі. Конспекти уроків з валеології.
Все о детях
http://www.vseodetyah.com/
Все про дітей для батьків: статті, поради про виховання, здоров'я, розвиток і догляд за дитиною.
Закаливание.ру
http://zakalivanie.ru/
Загартовування дітей та дорослих. Здоровий спосіб життя.
Здоровье школьника
http://www.za-partoi.ru/
Журнал для дбайливих батьків. Про фізичний розвиток дітей, можливості сучасної медицини, взаємини батьків, дітей і вчителів, про дозвілля і здоровий спосіб життя.
Мои родители
http://www.moi-roditeli.ru/
Сімейна мережа "Мої батьки" — це корисна інформація про фізичний розвиток і здоров'я дітей від народження до підліткового віку та проблеми спілкування в колі сім'ї.
Спорт и семья
http://www.sportfamily.ru/
Фізичний розвиток і здоров'я дітей різного віку. Корисні матеріали для здоров'я всієї родини.
Фонд допомоги і розвитку дітям Чорнобиля.
http://www.ccrdf.org/ua/
Фонд Допомоги і Розвитку Дітям Чорнобиля — це гуманітарна організація, створена з метою захисту та збереження життя та здоров'я дітей, які постраждали під найстрашнішої в світі екологічної катастрофи.
http://www.mzz.com.ua
Українсько-канадський проект "Молодь за здоров'я-2"
http://www.adic-ukraine.narod.ru/coalition/
Коаліція громадських організацій та ініціатив за вільну від тютюнового диму Україну
http://www.aids.ua/indcx.html
Український національний портал з питань ВІЛ/СНІДу, наркоманії та сексуального здоров'я
http://www.aidsalliance.kiev.ua/
Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД
http://www.antiaids.org/ru
Благодійний фонд "Анти-СНІД"
http ://www.who.іnt/ru/
Всесвітня організація охорони здоров'я
http://www.aidsalliance.org.ua/
Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні
http://avante.aids.ua/main1.html
Благодійний фонд "Аванте"
http://www.network.org.ua/
Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ
http://uhrn.civicua.org
Українська асоціація проектів зменшення шкоди в Україні
На веб-сайті розміщено бібліотеку, де можна знайти інформацію щодо українського законодавства з питань
ВІЛ/СНІД, документи МОЗ, ВОЗ та UNAIDS, статистика з ВІЛ/СНІД за 1987-2001 роки, методи запобігання та профілактики ВІЛ, інформацію про тренінги та семінари з цієї тематики, періодику країн СНД з ВІЛ/СНІД.
http://health.rv.ua — "Молодь за здоров'я" — українсько-канадський проект (Рівненська обл.)
http://wiki.ciit.zp.ua - Интернет-pecурсы Классным руководителям и воспитателям
вгору


Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського