Пам’яті І. П. Котляревського: віртуальний проєкт |
Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І. П. Котляревського |
Електронний каталог Електронна доставка документів Віртуальна довідка |
|
Вступ У 2014 році Україна і світ вшановують 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря.
Кожна епоха має своє уявлення про Шевченка. Багато матеріалів в шевченкознавстві присвячено місцю Шевченка у світовій культурі, літературі та впливу його творчості на українських і зарубіжних письменників. Громадські діячі, письменники, літературознавці ще в ХIХ – на початку ХХ ст. заклали основу розуміння творчості Шевченка. Творчу спадщину Кобзаря високо цінували М. І. Костомаров, Леся Українка, І. Я. Франко. Ці традиції продовжили діячі наступних поколінь. Багато щирих слів поваги і любові сказано про Тараса Григоровича Шевченка діячами культури нашої країни. Пропонуємо інформаційно-бібліографічні матеріали до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка «З літопису Кобзаревої долі», що містять такі розділи: 1. Книжкова закладка «Шевченкове слово в віках не старіє» (вислови відомих діячів про Т. Г. Шевченка) У першому розділі наводяться деякі, найбільш відомі, вислови українських і зарубіжних діячів про значення творчості Шевченка. Вислови наведено в хронологічній послідовності: від сучасників Шевченка – до діячів нашого часу. В кінці розділу наведено список джерел висловів з зазначеними сторінками з фонду Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Інформаційна листівка «Перед Тарасом у поклоні» містить бібліографічні описи газетних та журнальних статей, присвячених вивченню творчості Тараса Шевченка в школі, а також вшануванню пам’яті поета. Матеріали розміщено в алфавітному порядку. Описи здійснено згідно з діючими в Україні стандартами. Розділ «Слово Шевченка звучить в Інтернеті» містить анотований список інтернет-ресурсів, присвячених життю та творчості митця, а також посилання на фільми про Т. Шевченка. При підготовці матеріалів було використано фонд Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського, бібліографічні посібники та інтернет-ресурси. Відбір матеріалів завершено 1 лютого 2014 року. Адресовано викладачам, студентам, вчителям, учням, бібліотечним працівникам для ґрунтовного вивчення та популяризації творчої спадщини Шевченка. Матеріали також будуть цікавими та корисними всім, кому не байдужа спадщина Кобзаря. Шевченкове слово в віках не старіє (вислови відомих діячів про Т. Г. Шевченка) 1. «Шевченко як поет – це був сам народ, що продовжував свою поетичну творчість. Шевченкова пісня була сама по собі народною піснею, тільки новою, такою піснею, яку міг би заспівати тепер увесь народ, яка повинна була вилитись з народної душі відповідно до стану сучасної народної історії. З цього боку Шевченко був обранцем народу в прямому значенні цього слова; народ немовби обрав його співати замість себе».
Костомаров Микола Іванович
2. «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим».
Франко Іван Якович
Леся Українка 4. «Він перший за свою любовтяжкі дістав кайдани, але до скону їй служив без зради, без омани». Леся Українка
5. «Тарас Шевченко з бігом часу став у нас поетом, пошана до якого перетворилася на всенаціональну. Заслуга Шевченкового «Кобзаря» в історії світогляду українського народу величезна. Це він помітно перетворив і далі перетворює український народ на політично й національно дозрілу націю, це він дав усім національну політичну ідеологію».
Огієнко Іван Іванович (Митрополит Іларіон )
6. «Ні одно ім’я в нашій довговіковій, повній багатого змісту традиції, не панує так абсолютно, так нероздільно і повно над нашими симпатіями, не тішиться такою безмежною любов’ю, свобідною від усяких застережень і обмежень, як се благородне ім’я великого співця великого горя українського люду і його великих надій. Ні одно ім’я не в’яже нас в одну національну цілість, як воно».
Грушевський Михайло Сергійович
7. «Слава Тараса Шевченка росте з дня на день, а дяка земляків стає прямо безприкладною. Жоден народ не споминає своїх великих синів так сердечно, як українці Шевченка. Він для них – не гордощі народні, а прямо великий і кожному дуже близький предок-рідня…
В кожний важливий момент, в кожній тривозі та скруті звертається свідомий українець до «Кобзаря», шукаючи й знаходячи у ньому пораду й розвагу. Життям своїм, своєю наскрізь українською вдачею дав нам приклад доброго, ідейного українського патріота, непохитного борця за волю, натхненного апостола правди, миру й братання». Лепкий Богдан Сильвестрович
8. «… він вартий високої оцінки саме як перший і справді народний поет, який не викривляв суб’єктивними додатками народних дум і почуттів.
У його скаргах на особисту долю – чути скарги всієї України, в його спогадах про козацьку волю – ви відчуєте спогади всього народу». Максим Горький
9. «Шевченко став виразником духовного життя народу. Але його поезія не була тільки українською поезією. І не через те, що теми Шевченка не обмежувалися землями України, а тому, що його тема була близькою і необхідною темою для багатьох народів. Безжалісна експлуатація людини, безправність, насильство і гніт не були печальною долею самого українського народу.
Але Шевченко не був тільки виразником народних дум і надій. Він ніби зосередив у собі всі духовні якості українського народу – його міць, силу, світлий розум, його добре серце, мужність, енергію, волю і наполегливість». Зощенко Михайло Михайлович 10. «Молода, гнучка, самостійна, створена Т. Шевченком мова стала знаряддям української культури, її майбутнім».Шагінян Марієтта Сергіївна
11. «…Безсмертя Шевченка-поета в тому, що він викував для народу мову, здатну до глибоких, історично правдивих, найтонших узагальнень за допомогою найпростіших засобів і нескладних, здавалося б, висловів. Тарас Шевченко був не лише ліриком, а й оповідачем у поезії, він майже ніколи не давав пісні лише як виявлення почуття без зорового образу, а зоровий образ майже ніколи не залишав нерозкритим, нерухомим».
Шагінян Марієтта Сергіївна 12. «Т. Г. Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілий народ, цілу націю».Остап Вишня 13. «Є він складним виразом нашого всенаціонального творчого духу і є він дотеперішньою вершиною нашої національної культури в якнайширшім значенні цього слова. І як би не поточилася далі наша історія, з цієї висоти вже нікому не пощастить Шевченка стягнути до наївно-простацького та фальшивого минулого».Маланюк Євген Филимонович
14. «З якою неймовірною, як би нелюдською жадобою повноти і завершености він, письменник з кріпаків, цькований, засланий, нещасливий в особистім житті, віддає себе всього батьківщині, щоб ніби розплинутися в ній і в цім творчім пориві віддати тій батьківщині одночасно ту свою повноту і завершеність».
Маланюк Євген Филимонович
15. «… озираючи ту верховину української поезії, яку в її цілості ми звикли називати «Кобзарем», ми пересвідчуємось, що Шевченко, воістину народний поет, є разом з тим надзвичайно могутньою творчою індивідуальністю, яка, ввібравши в себе живодайні соки народної поезії і засвоївши найвищі досягнення світової літератури, дала народові й людству неперевершені й неповторні зразки своєї художньої майстерності».
Рильський Максим Тадейович 16. «Нам треба голосу Тараса. ЗичноЩоб прозвучать про наш могутній день…». Тичина Павло Григорович
17. «… невеличка книжка під назвою «Кобзар» своєю появою грандіозне зрушення зробила в літературі. І література лицем своїм рішуче повернулась у бік народу, до берегів реального життя, і зокрема - література українська».
Тичина Павло Григорович
18. «Не ідеалізуймо й не обожнюймо Шевченка. Але пам’ятаймо, що він душа нашого народу. Ті, хто обминав його, втрачали себе і не залишали після себе навіть перегною «на нашій не своїй землі». Ті, хто приймав його заповіт любови й безоглядної боротьби до останку, ті стали сіллю землі, живим утіленням національної чести, гідности, громадянської совісти. Без їхньої науки ми не могли б бути людьми. Шевченко своєю пророчою пристрастю внутрішньо розкріпачував людей і вчив їх бути людьми».
Сверстюк Євген Олександрович
19. «Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприймання, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять. Отже, Шевченко в нас більше ніж великий поет – він національний пророк і мученик, розіп’ятий і воскреслий».
Сверстюк Євген Олександрович
20. «Актуальність Шевченка сьогодні не тільки в тому, що він порушував великі вічні питання або дав нам відповідь на них, - кожне покоління мусить само шукати відповіді на питання, поставлені часом. Нині ми повертаємося лицем до загальнолюдських цінностей, а отже, й до Шевченка».
Сверстюк Євген Олександрович
21. «Шевченко задав українській літературі іншу висоту. Він повернув її лицем до вічних проблем духу. Він повернув покоління до власних народніх джерел. Часом у згоді, часом усупереч віянням часу, він осмислив українську традицію, а проблеми духовні й моральні поклав як наріжний камінь майбутньої України. У світі хистких учених мудрувань він виявив дивовижну незалежність поглядів і глибоке відчуття понадчасових вартостей».
Сверстюк Євген Олександрович
22. «Коли говорять про Шевченка як про основоположника української літератури, то треба уточнити, що він заклав її духові основи, а отже, основи етичні й естетичні. Він перший дав приклад офірної любови. Без того нашого слова не почули б».
Сверстюк Євген Олександрович
23. «Кожна доба заново прочитує Шевченка. І кожен достойний український письменник, працівник культури, громадянин, кожен, хто відчуває себе українцем, - шукаючи опертя і натхнення, визначаючи своє місце в житті, свій обов’язок перед рідним народом, незмінно відчував потребу осмислити Шевченка для себе, для своєї особистої долі та для свого громадянського діяння».
Дзюба Іван Михайлович
24. «Шевченко – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. У чому черпають сили і надії. У глибини майбутнього слав Шевченко свої непохитні заповіти синам рідної землі. Він говорив до мертвих духом, які ще мали пробудитися, і до живих, і до ще не народжених, і в Україні, і в світах, - у кого ще є таке звертання до всього народу як до вічної категорії – і таке грандіозне розуміння народу як сукупності поколінь, і духу, і діянь – поза обмеженнями в часі та просторі?! І серед його заповітів перший і останній: …Свою Україну любіть,Любіть її… Во время люте, В остатню тяжкую минуту За неї Господа моліть». Дзюба Іван Михайлович
25. «Прометеєм називає Шевченка український народ. Так, дійсно він був українським Прометеєм, прикутим царатом до скелі неволі й безправ’я, і, як про невмируще серце Прометея з грізної і прекрасної поеми «Кавказ», сьогодні можемо сказати про саму Шевченкову поезію, про слово його, що «воно знову оживає і сміється знову!».
Гончар Олесь Терентійович
26. «Шевченко невіддільний від української культури, він виріс на її грунті, піднявся із моря пісень, чумацьких переказів, козацьких літописів, гайдамацького епосу… Незліченні джерела живили його творчість, та головним джерелом художніх образів, гнівних барв «Кобзаря» були враження самої довколишньої дійсності, живої, реальної, що обпалювала душу горем, стражданням матерів, наругою поглумлених, занапащених сестер. Для нас він є великим прикладом вірного служіння народові».Гончар Олесь Терентійович
27. «Кобзар» належить до найволелюбніших книг усіх часів, він наскрізь напоєний прагненням волі, передчуттям її неминучості. Поезії «Кобзаря» пронизані вірою в незнищенність людини, вірою в те, що людина ніколи не змириться з безправством, рабство ніколи не стане для неї за норму існування».
Гончар Олесь Терентійович
28. «Шевченко, як майже всі генії, не мав легкого життя. Страждав разом зі своїм поневоленим народом. Та велич не в стражданнях, а в перемозі над ними. Шевченко належить до тих, хто переміг. «Караюсь, мучуся… але не каюсь!..». Правда вела його, світила йому, сяяла. «Ми просто йшли. У нас нема зерна неправди за собою».
Він належав до тих нечисленних обранців людства, які не дбають про власне щастя, бо все їхнє життя – це боротьба за правду. Слова з його поезії «Муза» прочитуються й сьогодні як великий заповіт усім, хто йде в літературу: Моя порадонько святая!Моя ти доле молодая! Не покидай мене. Вночі, І в день, і ввечері, і рано Витай зо мною і учи, Учи неложними устами Сказати правду…». Загребельний Павло Архипович
29. «Чи треба розводитися, що важить для України, для нас з вами, сирих, Шевченко? Вельми велемовно нагорнули довкола нього цілі скирти словесної соломи, себто «великих слів велику силу». В чому і аз грішний. А застережено ж: не споминай ім’я Господа всує. А тому просто нагадаємо собі істину: Шевченко – це сама Україна. І коли ми чогось та варті в мінливому, багатомовному, різноликому світі, то цим повною мірою завдячуємо Тарасові Григоровичу. Без нього не мислимо себе як народ, як нація…
Шевченко ж ніколи не поступився ні своїми поглядами, ні своїм характером і, нічого не надбавши для себе особисто, окрім переслідувань, - здобув Україну і увесь світ».
Олійник Борис Ілліч
30. «Тарас не тільки виводив і вивів нас із пустелі, він вчинив богорівне, написавши вогненним глаголом «Кобзар» - нашу національну біблію, яка в найтемніші години світила нам зорею надії, будила від сплячки, не давала і не дала забути, чиїх батьків чиї ми діти.
…Перше своє завдання Шевченко вбачав у пробудженні національної самосвідомості народу, позаяк без цього почуття, скільки б тому народові не дарували свобод, університетів, шкіл і сала, він залишиться всього-на-всього населенням, ситим, але старцем духовним. Шевченко не лише любив, - любили й тоді, і нині многії та многії, - він страждав любов’ю до України на межі самоспалення: «За неї душу погублю!». Олійник Борис Ілліч 31. «…Він був пророк великий наш,Знав таємницю слова-грому. Він слово гостре, як палаш, Подав народові свойому…». Павличко Дмитро Васильович 32.Кобзар співав в пустелі Косаралу, у казематах батюшки-царя. Кайдани, шаленіючи, бряжчали, щоб заглушити пісню Кобзаря. А пісня наростала у засланні. А пісня грати розбивала вщент. Правдивій пісні передзвін кайданів - то тільки звичний акомпанемент. Костенко Ліна Василівна
Список джерел висловів1. Костомаров, М. І. Спогад про двох малярів // «Я дуже щиро Вас люблю…» : Шевченко у розповідях сучасників / уклад. О. В. Ковалевський. – Х. : Прапор,2004. – С. 155.
Інформаційна листівка «Перед Тарасом у поклоні» (сценарії, розробки уроків)2. Франко, І. Я. Присвята // Франко, І. Я. Шевченкознавчі студії / упоряд. М. Гнатюк. – Львів : Світ, 2005. – С. 405. 3. Українка, Л. На роковини Шевченка // Українка, Л. Усі твори в одному томі. – К. ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2008. – С. 20. 4. Українка, Л. На роковини // Українка, Л. Усі твори в одному томі. – К. ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2008. – С. 135. 5. Огієнко, І. (Митрополит Іларіон). Тарас Шевенко / упоряд., авт. передм. і комент. М. Тимошик. – К. : Наша культура і наука, 2003. – С. 38. 6. Грушевський, М. Слово в сорок восьмі роковини смерти Шевченка : на Шевченковому святі у Львові, дня 2. березня 1909 р. // Грушевський, М. Вибрані праці: видано з нагоди 25-річчя з дня його смерти (1934-1959). – Нью-Йорк, 1960. – С. 198. 7. Лепкий, Б. Про життя і твори Тараса Шевченка. – К. : Україна, 1994. – С. 161. 8. Горький, М. Про Шевченка // Тарасу Шевченку – письменники народів СРСР. – К. : Держлітвидав, 1939. – С. 5. 9. Зощенко, Мих. Тарас Шевченко / пер. з рос. М. Степаненко // Тарасу Шевченку – письменники народів СРСР. – К. : Держлітвидав, 1939. – С. 22. 10. Шагінян, М. Тарас Шевченко / пер. з рос. В. Іванисенко. – К. : Дніпро, 1970. – С. 11. 11. Шагінян, М. Тарас Шевченко / пер. з рос. В. Іванисенко. – К. : Дніпро, 1970. – С. 21. 12. Вишня, О. «Думи моЇ, думи мої…» : щоденникові записи // Вишня, О. Твори : в 4 т. – К. : Дніпро, 1989. – Т. 4 : Усмішки, фейлетони, гуморески, 1951-1956. – С. 440. 13. Маланюк, Є. До Шевченкових роковин // Маланюк Є. Книга спостережень : статті про літературу. - К. : Дніпро, 1997. – С. 153. 14. Маланюк, Є. До Шевченкових роковин // Маланюк Є. Книга спостережень : статті про літературу. - К. : Дніпро, 1997. – С. 154. 15. Рильський, М. Як парость виноградної лози. – К. : Наукова думка, 1973. – С. 111-112. 16. Тичина, П. В ім’я людей : [вірш] // Тичина, П. Я єсть народ… : поезії. – К. : Дніпро, 1981. – С. 115. 17. Тичина, П. Сила «Кобзаря» // Тичина, П. Про мистецтво і літературу : збірник. – К. : Мистецтво, 1981. – С. 192. 18. Сверстюк, Є. На дев’яте березня // Сверстюк, Є. На святі надій : вибране. – К. : Наша віра, 1999. – С. 286-287. 19. Сверстюк, Є. Феномен Шевченка // Сверстюк, Є. На святі надій : вибране. – К. : Наша віра, 1999. – С. 302. 20. Сверстюк, Є. Феномен Шевченка // Сверстюк, Є. На святі надій : вибране. – К. : Наша віра, 1999. – С. 320. 21. Сверстюк, Є. Рік високого сонця // Сверстюк, Є. На святі надій : вибране. – К. : Наша віра, 1999. – С. 325-326. 22. Сверстюк, Є. Рік високого сонця // Сверстюк, Є. На святі надій : вибране. – К. : Наша віра, 1999. – С. 363. 23. Дзюба, І. Тарас Шевченко : життя і творчість. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – С. 690. 24. Дзюба, І. Тарас Шевченко : життя і творчість. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – С. 697. 25. Гончар, О. Шевченко і сучасність // Гончар, О. Твори : в 12 т. – К. : Наукова думка, 2012. – Т. 9, кн. 1 : Публіцистика. – С. 227. 26. Гончар, О. Шевченко і сучасність // Гончар, О. Твори : в 12 т. – К. : Наукова думка, 2012. – Т. 9, кн. 1 : Публіцистика. – С. 236. 27. Гончар, О. Вічне слово // В сім’ї вольній, новій : Шевченківський збірник / уклад. О. М. Дмитренко. – К. : Радянський письменник, 1984. – С. 19. 28. Загребельний, П. Прочитайте тую славу // В сім’ї вольній, новій : Шевченківський збірник / уклад. О. М. Дмитренко. – К. : Радянський письменник, 1984. – С. 73. 29. Олійник, Б. Син України // Слов’янське віче – ХХІ ст. – 1997. - № 1. – С. 3. 30. Олійник, Б. З виступу «Слово поета єднає народи» на урочистому вечорі, присвяченому 175-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка // Олійник, Б. Вибрані твори : у 2 т. – К. , 2006. - Т. 2 : Переклади. Публіцистика. – С. 434. 31. Павличко, Д. На відкритті пам’ятника Т. Г. Шевченку в селі Лозівці : [вірш] // Павличко, Д. Вибрані твори : у 2 т. – К. , 2008. – Т. 1 : Вірші. Поеми. – С. 72. 32. Костенко, Л. «Кобзар співав в пустелі Косаралу…» : [вірш] // Костенко, Л. Вибране. – К. : Дніпро, 1989. – С. 239. 1. Аношкіна, Г. Моральна й політична оцінка історичного минулого в поемі "Великий льох" Тараса Шевченка // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 4. - С. 15-17.
2. Бевзенко, Н. І. Уроки дослідження творчості Тараса Шевченка : 9 клас // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2011. - № 16/18. - С. 30-39. 3. Бовсунівська, Т. Жанрова палітра поезії Тараса Шевченка // Українська мова і література в школі. - 2012. - № 4. - С. 46-50. 4. Бондаренко, Н. Художня інтерпретація проблеми української еліти в поемі Тараса Шевченка "І мертвим, і живим..." // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 4. - С. 17-20. 5. Братко, В. Культурологічний аспект вивчення ліричних творів Тараса Шевченка : 5 клас // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 6. - С. 8-11. 6. В сім’ї вольній, новій... : літературно-музична композиція, присвячена Т. Шевченкові // Українська мова та література. - 2012. - Верес. (№ 18). - С. 4-7. 7. [Вивчення творчості Т. Шевченка в школі] // Українська мова й література в сучасній школі. - 2012. - № 3. - С. 6-17, 25-41, 49-62, 66-74. 8. [Вивчення творчості Т. Г. Шевченка] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2012. - № 5. - С. 2-38. 9. Вильчинська, О. В. Жіноча доля у творчості Т. Г. Шевченка : [розробка виховного заходу] // Позакласний час. - 2009. - (№ 3/4). - С. 19-21. 10. Він буде жити вічно! : (лінійка відкриття Шевченківського тижня) // Позакласний час. - 2014. - (№ 1). - С. 51-52. 11. Вічне і живе Шевченкове слово // Розкажіть онуку. - 2013. - Лют. (№ 3/4). - С. 93-99. 12. Воробйов, О. Г. Полум’яне слово Шевченка в музиці // Шкільна бібліотека. - 2004. - № 1. - С. 33-35. 13. Гавриленко, А. Вдивляючись в очі народові : літературно-мистецький вечір "Тарас Шевченко - видатний український художник" // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2004. - № 1. - С. 86-93. 14. Ганенко, О. Чарівний світ жінки на полотнах Шевченка-художника : [пошуково-творчий проект] // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2010. - № 2. - С. 35-37. 15. Гараздюк, О. Тема жіночої долі у творчості Т. Шевченка. Поема "Наймичка" : урок у 9 класі // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 20-22. 16. Гетьманенко, І. Творчий перегук майстрів слова : бінарний урок-дослідження з елементами компаративістики: "Проблемно-тематичний аналіз жіночих образів Т. Шевченка та М. Некрасова", 10 клас / І. Гетьманенко, Т. Алексєєва // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2011. - № 6. - С. 45-50. 17. Гетьманенко, І. Шевченко та Овідій: споріднення доль і творів // Всесвітня література в сучасній школі. - 2012. - № 6. - С. 27-32. 18. Гончар, Р. Вшановуємо пам’ять Т. Шевченка : усний журнал // Початкова освіта. - 2003. - Лют. (№ 7). - С. 4-5(Вкл.). 19. Гордієнко, О. А. Жіночі образи західноєвропейської драматургії і поем Т. Шевченка // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2010. - № 1. - С. 20-22. 20. Гороховська, Н. Наш Кобзар : сценарій музично-літературного заняття для учнів 2-3-х класів початкової школи // Початкова освіта. - 2002. - Берез. (№ 9). - С. 7. 21. Гриньова, М. Шевченко й український космос : на основі поезії "Чи не покинуть нам, небого..." // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2010. - № 5. - С. 38-42. 22. Дегтярьова, Г. Засвітити світ правди : мультимедійний урок-дослідження // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2011. - № 1/2. - С. 36-46. 23. Дем’яненко, С. "От де, люде, наша слава..." : конкурс-змагання // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 23-28. 24. Денисюк, Л. "Караюсь, мучуся... Але не каюсь!" : (літературно-музична композиція про роки заслання Т. Г. Шевченка) // Все для вчителя. - 2004. - Лют. (№ 4/5). - С. 97-101. 25. Денчик, С. Шана великому Кобзарю : [сценарій] // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2012. - № 3. - С. 67-69. 26. Дига, Н. Вивчення творів Т. Шевченка фантастичного спрямування на факультативних заняттях у 10-11 класах: діалогічний аспект / Н. Дига, І. Юхименко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2011. - № 3. - С. 32-35. 27. [До річниці смерті великого Кобзаря] : [нестандартні уроки, літературні композиції] // Українська мова та література. - 2013. - Лют. (№ 3). - С. 4-40. 28. Добровольська, О. "Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю..." : вивчення послання Т. Г. Шевченка "І мертвим, і живим, і ненародженим..." // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 7/8. - С. 42-44. 29. Драган, Т. Світлиця Шевченкового заповіту // Шкільна бібліотека. - 2004. - № 2. - С. 53-58. 30. Думаймо про Шевченка, живімо й працюймо за Шевченком! // Українська мова та література. - 2012. - Лют. (№ 4). - С. 3-42. 31. Дяченко-Лисенко, Л. Модель проведення Шевченківської інтернет-конференції у школі / Л. Дяченко-Лисенко, С. Коваленко // Дивослово. - 2009. - № 3. - С. 43-45. 32. Зарічна, Н. Дві "Катерини" Тараса Шевченка : урок у 9 класі / Н. Зарічна, Н. Тарасова // Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 29-31. 33. Зінченко, Н. Тарас Шевченко в художній літературі : літературна світлиця // Українська література в загальноосвітній школі. - 2008. - № 2. - С. 20-25. 34. Зіньковська, О. Доля Кобзаря // Позакласний час. - 2003. - Листоп. (№ 21). - С. 1-4. 35. Ільченко, Н. Тарасові шляхи : літературно-музична композиція, присвячена Т. Г. Шевченку // Українська література в загальноосвітній школі. - 2005. - № 2. - С. 44-45. 36. Клочек, Г. Драматургічно-театральне і "кінематографічне" в поемі "Катерина" // Дивослово. - 2012. - № 11. - С. 19-23. 37. Ковалинська, І. Шевченко і сучасність: минуле для прийдешнього : цикл уроків за творчістю Тараса Шевченка : українська література, 9 клас // Українська мова й література в сучасній школі. - 2013. - № 3. - С. 40-46. 38. Корицька, Г. Слався, Тарасе Великий! : літературно-музична композиція для учнів середніх класів // Дивослово. - 2005. - № 2. - С. 35-38.
39. Король, Л. Шевченкове слово - пісня не вмре, не загине : урок пам’ятi. 8 клас // Шкільна бібліотека плюс. - 2004. - Лют. (№ 3). - С. 21-22. 40. Костюренко, А. Ми тебе не забули, Тарасе! : [сценарій] // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2013. - № 3. - С. 75-77. 41. Костюченко, В. Музи генія. Інтимна лірика Тараса Шевченка : літературно-музична композиція // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 29-32. 42. Курущак, Л. Під кроною Тарасової верби : сценарій ранку // Початкова освіта. - 2003. - Лют. (№ 7). - С. 6-8(Вкл.). 43. Куст, С. Ми вшановуємо пам’ять Шевченка : літературний захід для учнів старшого шкільного віку // Дефектолог. - 2014. - Січ. (№ 1). - С. 28-30.
44. Лабіринти Шевченка // Українська мова та література. - 2008. - Лют. (№ 5). - С. 1-24. 45. Літературні вечорниці, присвячені вшануванню пам’яті Т. Г. Шевченка : [сценарій] // Українська література в загальноосвітній школі. - 2005. - № 3. - С. 23-24. 46. [Літературні вікторини] // Українська мова та література. - 2012. - Верес. (№ 18). - С. 9-19.
47. Мархель, О. Літературно-драматична композиція про Т. Г. Шевченка // Шкільна бібліотека плюс. - 2006. - Лют. (№ 4). - С. 15-22. 48. Марченко, Н. Вивчення творчості Шевченка у школі: від вульгарно-ідеологічного до художньо-естетичного : сторінками "Шевченківської енциклопедії" // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 2. - С. 46-59. 49. [Матеріали до шевченківських днів] // Українська мова та література. - 2011. - Лют. (№ 5/7). - С. 3-45. 50. Мистюк, Л. Літературний вечір "На тебе дивлюся, за тебе молюсь" : жінки в житті Тараса Шевченка // Українська література в загальноосвітній школі. - 2005. - № 9. - С. 46-50. 51. Морозова, К. І. Поезія Шевченка - то музика народної душі // Розкажіть онуку. - 2004. - Квіт. (№ 10/11). - С. 16-18.
52. Мукомел, Л. Дзвенять Кобзареві струни // Позакласний час. - 2003. - Верес. (№ 18). - С. 1-3.
53. [Мультимедійні уроки за творчістю Т. Г. Шевченка] // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2011. - № 1/2. - С. 13-25. 54. На струнах кобзаревої душі : шевченківські дні у школі // Позакласний час. - 2012. - (№ 3). - С. 29-38. 55. [Невмирущий Кобзар] // Початкове навчання та виховання. - 2011. - № 5. - С. 11-21.
56. Образцова, Т. Шевченківські дні в школі : сценарії свят для учнів 5-6 класів // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2003. - № 4. - С. 68-80. 57. Огоновська, С. Галерея мистецьких творів Тараса Шевченка : урок позакласного читання // Дивослово. - 2004. - № 5. - С. 9-12. 58. Ориняк-Хованець, Г. В. Поговоримо крізь віки : (віртуальна зустріч) // Позакласний час. - 2013. - (№ 23/24). - С. 37-43. 59. Охріменко, Н. Вивчаємо поезію Тараса Шевченка "За сонцем хмаронька пливе" : 5 клас // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 12. - С. 9-10. 60. Павленко, О. І. Сонце України : [святкування 200-річчя від дня народження Кобзаря] // Розкажіть онуку. - 2013. - Жовт. (№ 19/20). - С. 79-81. 61. Пазенко, Л. П. Тарас Шевченко - частина серця українця : літературно-музична композиція // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2014. - № 3. - С. 33-37.
62. Парфенюк, О. Шевченка світ - сплетіння ліній : сценарій свята / О. Парфенюк, І. Якобчук // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 2. - С. 15-18. 63. Пірожкова, Л. М. "Хай вічно сяє Шевченкова весна" : усний журнал // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2008. - № 7. - С. 35-39. 64. Подранецька, Н. Ми тебе не забудем, Тарасе! : шевченківське свято для учнів 9-х класів // Українська література в загальноосвітній школі. - 2008. - № 2. - С. 26-29. 65. Поліщук, Я. Від правди до істини Шевченка // Українська мова та література. - 2010. - Лют. (№ 7). - С. 3-9.
66. Прокопенко, Л. Я. Володар у царстві Духа : вечір, присвячений вшануванню Тараса Григоровича Шевченка // Все для вчителя. - 2003. - Листоп. (№ 32/33). - С. 1-3. 67. Решодько, Л. "Я покохав її високою любов’ю...": сердечні пристрасті і розчарування Кобзаря : сценарій літературного вечора // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 2. - С. 39-44. 68. Ришовська, С. Доля поета : історія життєвого і творчого шляху Т. Г. Шевченка // Шкільна бібліотека. - 2004. - № 1. - С. 17-24. 69. [Розробки уроків, позакласні заходи, виховні години з вивчення творчості Т. Г. Шевченка] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2007. - № 5. - С. 2-39. 70. Роянова, А. Тарас Шевченко - нащадкам : [сценарій заходу] // Позакласний час. - 2013. - (№ 3/4). - С. 105-107.
71. Роянова, А. Тарас Шевченко - нащадкам послання у вічність / А. Роянова, С. Коваленко // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2009. - № 3. - С. 64-68. 72. Савчук, В. Традиційні та нові акценти у вивченні життя і творчості Тараса Шевченка у школі // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 38-40.
73. Семчук, Д. Б. Казковий світ Тараса Шевченка : [КВК та вікторина] // Позакласний час. - 2013. - (№ 1/2). - С. 66-67.
74. Сидор, О. В сім’ї вольній, новій : виховна година // Початкова освіта. - 2003. - Лют. (№ 7). - С. 1-3(Вкл.). 75. Сидоренко, Л. Літературна вікторина за біографією Т. Шевченка // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2013. - № 3. - С. 78-81. 76. Синявський, Я. О. Сторінками життя великого Кобзаря : [гра, кросворд, чайнворд] // Позакласний час. - 2013. - (№ 3/4). - С. 17-18. 77. Славік, О. І. Вклонімося Кобзарю : [захід] // Розкажіть онуку. - 2013. - Верес. (№ 17/18). - С. 15-18. 78. Слово про Кобзаря : театралізована літературно-музична композиція // Шкільна бібліотека. - 2005. - № 2. - С. 32-63.
79. Смольська, О. Не проспіть Україну мою! : (сценарій літературно-музичної композиції) / О. Смольська, І. Сьома // Українська мова і література в школі. - 2011. - № 7. - С. 59-62.
80. Снігир Т. Я так її люблю... : літературно-музичний сценарій, присвячений Тарасові Шевченку і Україні / Т. Снігир, С. Адаменко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2008. - № 7/8. - С. 78-80. 81. Столяренко, Т. Життя як легенда : літературно-музична композиція, присвячена Тарасові Шевченку (для учнів 5-7 класів) // Українська мова й література в сучасній школі. - 2013. - № 3. - С. 64-65. 82. [Сценарії, присвячені Т. Г. Шевченку] // Позакласний час. - 2008. - (№ 2). - С. 19-25.
83. [Сценарії свят вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка] // Розкажіть онуку. - 2007. - Лют. (№ 2). - С. 4-12. 84. [Т. Г. Шевченко: розробки уроків; сценарії свят] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 5. - С. 4-39. 85. [Тарас Шевченко] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2011. - № 6. - С. 2-39. 86. [Творчість Т. Г. Шевченка] // Українська література в загальноосвітній школі. - 2011. - № 2. - С. 2-48. 87. [Творчість Тараса Шевченка] : [уроки, заходи] // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2013. - № 6. - С. 2-38. 88. Ткач, А. "Український Рембрандт" : матеріали до вивчення художньої спадщини Тараса Шевченка // Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 17-24. 89. Тур, С. Тарас Шевченко - геніальний художник : літературно-мистецька конференція // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 3. - С. 26-29.
90. Умняшкіна, Н. Г. Чи знаємо ми Шевченка? : літературний конкурс на знання життя й творчості Тараса Шевченка // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2013. - № 7. - С. 25-29. 91. [Уроки по творчості Т. Г. Шевченка] // Все для вчителя. - 2004. - Квіт. (№ 10/11). - С. 5-18.
92. Федоренко, В. Шевченкіана : інтелектуально-пізнавальна гра // Дивослово. - 2009. - № 5. - С. 5-10. 93. Федчун, Н. І кожне слово його - про Україну : система уроків-роздумів із мистецькими паралелями, документальними свідченнями та самостійними міркуваннями, присвяченими вивченню творчості Тараса Шевченка у 8 класі // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2010. - № 2. - С. 10-24.
94. Фецатшин, Г. С. Ми - нащадки Кобзаря : [до 200-річчя від дня народження] // Позакласний час. - 2013. - (№ 21/22). - С. 4-5.
«Слово Шевченка звучить в Інтернеті» (корисні інтернет-ресурси)95. Фурсова, Л. Шевченків "Заповіт" // Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 25-28. 96. Харченко, Т. Турнір шевченкознавців : інтелектуально-розважальний конкурс для учнів 5-7 класів // Шкільний світ. - 2011. - Лют. (№ 8). - С. 20-22. 97. Цимбалюк, Н. Нове життя будуємо, голос Кобзаря чуємо! : вечір пам’яті / Н. Цимбалюк, Л. Цимбалюк // Шкільний світ. - 2013. - Лют. (№ 3). - С. 9-12. 98. Черненко, В. Ідейно-художня цінність поезії Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати" : 5 клас // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 9. - С. 30-32. 99. Чужма, М. Живи вічно, Тарасе! : виховний захід // Шкільна бібліотека плюс. - 2004. - Лют. (№ 3). - С. 19-20. 100. Чух, Г. "Заповіт" Тараса Шевченка - палкий заклик до нащадків : українська література, 7 клас // Українська мова й література в сучасній школі. - 2013. - № 3. - С. 32-34. 101. Шамрай, Л. Є. Вшановуємо Т. Г. Шевченка : усний журнал // Шкільна бібліотека. - 2008. - № 2. - С. 85-87. 102. Шаповалова, В. Міні-кейс : уроки за творчістю Т. Г. Шевченка // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. - 2011. - № 9. - С. 54-61. 103. Шевченко, З. Художній світ Т. Шевченка : (матеріали до вивчення біографії) // Українська мова і література в школі. - 2011. - № 1. - С. 28-30. 104. Шилова, О. Героїзм та мужність українських козаків у творі "Іван Підкова" Т. Шевченка : 6 клас // Українська література в загальноосвітній школі. - 2013. - № 11. - С. 39-40. 105. Шипелюк, Л. Шевченкові думки переживуть віки : [сценарій] / Л. Шипелюк, Ю. Запальська // Позакласний час. - 2013. - (№ 3/4). - С. 13-15. 106. Шипелюк, Л. Шлях Кобзаря - це шлях народу : [захід із вшанування пам’яті Т. Шевченка] / Л. Шипелюк, Ю. Запальська // Позакласний час. - 2013. - (№ 19/20). - С. 44-46. 107. Юдіна, І. Шевченкова "Лілея" і вчительське відчуття літератури // Українська література в загальноосвітній школі. - 2014. - № 1. - С. 18-21. 108. Янкович, О. В. Порівняльний аналіз п’єси Ф. Шиллера "Вільгельм Телль" та поеми Т. Шевченка "Гайдамаки" / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук // Зарубіжна література в школах України. - 2012. - № 5. - С. 37-39. 109. Яремко Г. Літературно-музична композиція "Твоя слава, Кобзарю, не вмре, не поляже" // Українська література в загальноосвітній школі. - 2010. - № 2. - С. 34-36. Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка — допоміжний орган, що забезпечує здійснення Президентом України повноважень із нагородження Національною премією України імені Тараса Шевченка. Енциклопедія життя і творчості Тараса Шевченка Веб-видання дає вичерпну інформацію про Тараса Шевченка. Має розгалужену ієрархічну структуру. Автор проекту - Микола Жарких. Національний музей Тараса Шевченка Сайт Національного музею Тараса Шевченка у Києві. Історико-культурний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» Територіальний і духовний центр України – Черкащина – поєднав села Моринці, Шевченкове, Будище, Вільшану у Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка». У цих середньонаддніпрянських селах із славною історією та могутнім духовним потенціалом пройшли дитячі роки Кобзаря українського народу – Тараса Григоровича Шевченка. [«Кобзар. Інфо»] Запропонований інтернет-ресурс - це спроба через призму Шевченківського слова та на прикладі його життя показати найвищу академію українського народу, у якій сконцентровано все – мова та історія; звичаї та традиції; етика та естетика; національна філософія та духовність. [Тарас Григорович Шевченко] Адміністрація сайту зазначає, що мета створення цього проекту — зібрати якомога більше корисної інформації про Тараса Шевченка та його творчість на сторінках одного сайту. Тут можна знайти вірші, прозу, переглянути картини, ознайомитись з біографією та творчим шляхом, дізнатися про цікаві і маловідомі факти з його життя, побачити рідкісні фото й зображення великого Кобзаря. Унікальний свого роду в інтернеті розділ сайту - музика та пісні на вірші Шевченка. Також є можливість переглянути художні та документальні фільми на шевченківську тему. Тарас Григорович Шевченко Все про Т. Г. Шевченка: біографія, портрети, твори. Сайт присвячений життю та творчості митця. Тарас Григорович Шевченко – український поет та художник Сайт про видатного українського поета та художника. Поезія, вірші, проза, картини. Шевченківська енциклопедія Eлектронна версія “Шевченківської енциклопедії” у чотирьох томах, яка нині готується Інститутом літератури НАНУ за участі шевченкознавців України, діаспори та країн близького і дальнього зарубіжжя. Проект виконується за підтримки фонду Відродження та Державного фонду фундаментальних досліджень. Сайт перебуває в стадії наповнення. Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка Сайт інституту літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України. Ізборник «Ізборник» — Історія України IX-XVIII ст. Першоджерела та інтерпретації — проект електронної бібліотеки давньої української літератури. Бібліотека є добіркою електронних книг і текстів, об’єднаних єдиною ідеєю. Ідея проекту полягає в прагненні зібрати якомога більшу кількість творів української писемності не просто як випадковий набір текстів різних часів та авторів, але на тлі цілісного культурно-історичного процесу, де ставала б зрозумілою єдність, спадковість і тотожність української літератури. «Поетика» Найпопулярніша в Інтернеті поетична бібліотека українською мовою. Окремий розділ - Web-версія "Кобзаря" Тараса Григоровича Шевченка. Також представлено твори, авторство яких не доведено. Спецпроект Юрія Макарова «Мій Шевченко» Фільм «Мій Шевченко» є нешаблонною спробою показати справжнього, живого Кобзаря, і при тому без втрат пошани й любові до нього. Протягом чотирисерійного документального фільму його творці (автори ідеї і сценарію Олександр Роднянський, Юрій Макаров, Олена Чекан, режисер Павло Овечкін, оператор Віталій Філіпов) ведуть глядача від невеличкої хати в Моринцях, де народився, до Чернечої гори біля Канева, де похований. Від загальновідомих фактів біографії нікуди не дінешся — однак авторам вдається знайти в кожному епізоді з життя Шевченка невідомий нюанс і подати це по-новому. Фільм «Великі українці – Тарас Шевченко» (2008) Жанр: історичний, біографічний, документальний Режисер: Сергій Долбілов Автор сценарію: Інга Балицька Ведучий: Богдан Ступка Фільм «Тарас Шевченко» Режисер та автор сценарію: Ігор Савченко Жанр : історико-біографічний фільм Розповідає про життя одного із найвідоміших поетів та художників Тараса Григоровича Шевченка. Даний кінопроект являє собою два самостійних фільма, відзнятих українською та російською мовами різними дублями. Він дуже детально висвітлює аспекти життя поета. Проте фільм не позбавлений авторської вигадки і дещо вільної інтерпретації подій. «У вінок Кобзареві» Відео до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Музей-квартира Т. Г. Шевченка (м. Санкт-Петербург) Меморіальна майстерня Т. Г. Шевченка. Шевченко в Орске Сторінка Тараса Григоровича Шевченка на російському сайті "Историческая страница Орска". УКРЛІТ.ORG Короткий виклад біографії Тараса Шевченка. У повнотекстовому доступі – його твори. Балачки.org Сайт містить афоризми, вислови, цитати відомих людей. Окрему сторінку присвячено творчості Тараса Шевченка, зокрема найвідомішим його рядкам. [Шевченко Тарас Григорович - Вікіцитати] Цитати поета та вислови про нього. Shevchenko Preservation Committee Вебсайт комітету збереження вулиці імені Тараса Шевченка в м. Нью-Йорк (США). Shevchenko's self portraits Англомовна сторінка з автопортретами Тараса Шевченка. Розташована на сервері департаменту слов'янської мови та літератури Торонтського університету (Канада). The Shevchenko Scientific Society Англомовний веб-сайт наукового товариства імені Шевченка в м. Нью-Йорк (США). The Taras Shevchenko Museum of Canada Веб-сайт музею Тараса Шевченка в м. Торонто (Канада). У центрі уваги музею знаходяться експонати, присвячені мистецтву, життю і літературній спадщині засновника сучасної української мови. В експозиції можна побачити численні видання Кобзаря, яких у колекції музею нараховується більше 100.
|
Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,Неділя: 9:00 – 17:30. Вихідний: субота Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
|
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського |