Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог (Архівна версія)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 

Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


18 вересня відзначається День працівника лісу України. До цієї дати у відділі обслуговування працівників сільського господарства можна ознайомитися з книжковою виставкою «Ліси – національне багатство України».

          
Цей ліс живий. У нього добрі очі.
Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі,
літопис тиші пишуть у траві.
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
на білі вальси радісних беріз.
І сонний гриб в смарагдовій куфайці
дощу напився і за день підріс.
Багряне сонце сутінню лісною
у просвіт хмар показує кіно,
і десь на пні під сивою сосною
ведмеді забивають доміно.
Малі озерця блискають не злісно,
колише хмара втомлені громи.
Поїдемо поговорити з лісом,
а вже тоді я можу і з людьми.
               Ліна Костенко  
        

Значення лісу у житті й господарській діяльності людини важко переоцінити. Значну частину своїх потреб людина може задовольнити його дарами. Ліс дає сировину для виготовлення паперу, тканини, штучної шкіри, синтетичного каучуку, численних полімерних матеріалів, різних хімікатів, деревину для будівництва і виготовлення меблів, харчові продукти (гриби, ягоди), корми для тваринництва, сприяє підтриманню нормального водного режиму річок, оздоровлює клімат і атмосферу, регулює клімат на величезних територіях, захищає ґрунти від ерозії й сприяє підвищенню врожайності полів.
Ліс має величезне санітарно-гігієнічне та лікувальне значення. В повітрі природних лісових масивів присутні понад 300 хімічних сполук. Ліси активно перетворюють атмосферні забруднення, особливо газоподібні, поглинають промислові забруднюючі викиди. Ліси, особливо хвойні, виділяють фітонциди – летючі речовини, які мають бактерицидні властивості. Фітонциди вбивають хвороботворні мікроби, і в певних дозах сприятливо впливають на стан людського організму в цілому. Ліси — могутнє джерело кисню атмосфери. Чотири дорослих дерева за добу віддають в атмосферу стільки кисню, що його вистачає для дихання однієї людини.
Благотворний вплив лісу на клімат і на організм людини проявляється в зміні радіаційного і температурного режимів. Лісові масиви значно пом’якшують мікроклімат, навіть у сонячну жарку погоду тут завжди відчувається прохолода. Свіже лісове повітря – важливий елемент кліматотерапії. Навіть поодинокі могутні дерева з широкими густими кронами позитивно впливають на здоров’я і настрій людей.
Величезну роль відіграють ліси у створенні ресурсів чистої питної води. Ще В. І. Вернадський відзначав, що вода, яка пройшла крізь лісовий ґрунт, лісову підстилку, настільки чиста, що чистішу неможливо одержати в будь-якій лабораторії. Сьогодні немає ефективнішого способу охорони водних ресурсів від забруднення агрохімікатами, ніж створення на водозабірній площі системи захисних лісових насаджень.
Лісовий покрив захищає ґрунти від промерзання, видування і перезволоження. Під ним значно зменшується поверхневий стік і уповільнюється весняне танення снігу. Завдяки кращому проникненню води в ґрунт і поповненню підгрунтових вод, які живлять річки, зменшуються повені, підтримується рівномірний режим річок. Якщо ж ліси непродумано і неконтрольовано вирубуються, то на прикладі західних областей України можемо побачити, до чого призводить таке ставлення. Майже щорічні катастрофічні повені, які спостерігаються там останні десятиріччя, не в останню чергу пояснюються зменшенням лісових площ в Карпатах.
Одна з найважливіших ґрунтозахисних властивостей лісів – протиерозійна. Протягом тисячоліть у процесі діяльності люди вирубували ліси, розорюючи великі площі, винищували дику рослинність. Відомий американський вчений Лестер Браун вважає, що втрата верхнього шару ґрунту – це «тиха» криза, на відміну від землетрусів, вибухів вулканів та інших стихійних явищ. Ця катастрофа, спричинена діяльністю людини, проявляється поступово. Такі шкідливі явища й процеси, як ерозія ґрунтів, розвиток ярів, зсуви, селі,  катастрофічні повені, викликаються різким зниженням лісистості. За даними американського вченого Ж. Б. Еггенса, зменшення площ лісів тільки за останні 100 років призвело до того. Що 23% сільськогосподарських угідь світу стали безплідними. Нині в світі щорічно втрачається близько 26 млрд. т ґрунту, якщо ерозія буде продовжуватися з такою інтенсивністю, вона може підірвати продуктивність третини орних земель. Численні дослідження вітчизняних і зарубіжних учених свідчать, що в системі боротьби з ерозією вирішальна роль належить лісові; подолати вітрову ерозію можуть раціональна агротехніка і створення полезахисних смуг.
Ліси займають близько третини площі суші нашої планети, загальна їх площа становить близько 38 млн. кв. км. На жаль, ця площа має стійку тенденцію до скорочення.
Ліси України – національне багатство, тому кожен громадянин має право на отримання повної інформації як про стан лісів, так і про переваги і недоліки запроваджуваної щодо лісів політики. Загальна площа українських лісів становить 9400,2 тис. га. Лісами покрито 15,6% території країни. За показником лісистості території, Україна належить до малолісних країн Європи.
Розуміючи роль лісів в збереженні екологічної рівноваги планети, Генеральна Асамблея ООН проголосила 2011 рік Міжнародним роком лісів з метою просування сталого управління і збереження лісових ресурсів. Офіційне відкриття Міжнародного року лісів відбулося в рамках дев’ятої сесії Форуму ООН 2-3 лютого 2011 р.

Ліси – національне багатство України
(список літератури з книжкової виставки)

Лісове законодавство України
Конституція України. – К., 2006. – 124 с.
Законодавство України про екологію / упоряд. О. М. Роїна ; ред. О. А. Кривенко. – К. : КНТ, 2004. – 440 с.
Про природні ресурси й екологію : збірник законів України : за станом на 1 квіт. 2005 р. – Харків : ІГВІНІ, 2005. – 496 с.
Лісовий кодекс України. Кодекс України про надра. – К. : Парламентське видавництво, 2004. – 78 с.
Еколого-правове управління в галузі лісового господарства України. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2008. – 528 с.

Ліси України: сучасний стан, використання
Ткач, В. Ліси – для людей : про роботу 9-ї сесії Форуму ООН з лісів (ФЛООН) / В. Ткач // Лісовий і мисливський журнал. – 2011. – № 1. – С. 12-13.
Шеляг-Сосонко, Ю. Р. Ліси України : сучасний стан, збереження, використанн / Ю. Р. Шеляг-Сосонко, С. М. Стойко, Л. П. Вакаренко. – К., 1996. – 32 с.
Листопад, О. Начерки до портрету Українського Лісу / О. Листопад. – К., 2001. – 100 с.
Критерії та індикатори сталого розвитку лісової галузі України : метод. рекомендації з питань ведення та управління лісовим господарством / за ред. О. І. Фурдичка. – К., 2003. – 138 с.
Свириденко, В. Є. Лісівництво / В. Є. Свириденко, О. Г. Бабіч, Л. С. Киричок. – К., 2008. – 544 с.
Сівець, В. М. Новий лісовий порядок / В. М. Сівець // Лісовий і мисливський журнал. – 2011. – № 2. – С. 8-9.
Дідух, Я. П. Якими будуть наші ліси? / Я. П. Дідух // Український ботанічний журнал. – 2010. – Т. 67, № 3. – С. 321-342.

Проблеми збереження і охорони лісів в Україні
Полякова, Л. Карпатська конвенція : для лісів Карпат узгоджено напрями розвитку / Л. Полякова // Лісовий і мисливський журнал. – 2011. – № 3. – С. 2-3.
Менеджмент охоронних лісів України : монографія / Ю. Р. Шеляг-Сосонко [та ін.]. - К. : Фітосоціоцентр, 2003. - 299 с.
Пройшов вже час ліси рубати, прийшла пора ліси садить... : матеріали екологічної науково-практичної конференції, м. Пирятин, 21 трав. 2009 р. - Полтава : Полтавський літератор, 2009. - 100 с.
Елдышев, Ю. Н. «Позеленеет» ли планета в год лесов? / Ю. Н. Елдышев // Экология и жизнь. – 2011. – № 1. – С. 54-57.


Режим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського