Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ

ПОЛТАВЩИНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси

за жовтень 2010 року)

За значні досягнення в галузі сучасної української літератури, вагомий особистий внесок у розвиток та утвердження української мови в суспільстві обласною премією імені Леоніда Бразова у 2010 році нагороджені: у номінації «Поезія» – член Національної спілки письменників України Інна Дідик (Снарська) – за поетичні збірки «Дві землі – дві долі», «Вересові пісні Зорі»; у номінації «Публіцистика» – бандуристка Любов Непопушева (Кизименко) – за книгу «Перлина України»; у номінації «Драматургія» – член Національної спілки письменників України Михайло Наєнко – за драматичні твори «Отець Антоній», «Фауст»; у номінації «Літературознавство» – доктор філологічних наук, професор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Ольга Ніколенко – за монографії «Поезія французького символізму», «Бароко. Класицизм. Просвітництво», «Романтизм у поезії»; у номінації «Проза» премію розділили прозаїк Володимир Ковпак – за повість «Келебердянський вій» – та журналіст Іван Моцар – за збірку «Овиди пам’яті. Літературні спомини, щоденники». Урочисте вручення премії лауреатам відбудеться 9 листопада.

У Полтаві молода письменниця Тетяна Луньова, яка разом із своїм чоловіком Сергієм створила видавництво «Структури Гармонії», провела презентацію своїх творів.

У Полтавському палаці дозвілля «Листопад» проходила ІХ міжрегіональна традиційна виставка-ярмарок «Книжкова осінь на Полтавщині»; з цієї нагоди для представників засобів масової інформації була проведена прес-конференція за участю голови Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України Олени Гаран, директора Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського Тетяни Зеленської, письменників Анатолія Гальченка, Миколи Костенка та інших. Кульмінаційним заходом у роботі виставки-ярмарку стало підбиття конкурсу «Краща книга Полтавщини», Гран-прі якого отримало видавництво Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішні за книгу серії «Шедеври українського гончарства» «Опішнянська мальована миска другої половини ХІХ-початку ХХ століття». Перші місця у кількох номінаціях журі присудило НРП-Центру з дослідження історії Полтавщини облдержадміністрації за книгу «Герої землі Полтавської» (О.Білоусько, А.Гребіник, Т.Пустовіт); видавництву ТОВ «АСМІ» за книгу «Українське козацтво: соціально-історичний нарис», за книгу «Літературний простір «Щоденників» Олеся Гончара» (М.Степаненко), за альбом «Михайло Коргун. Творча спадщина» (Ю.Самойленко) та збірку В.Мирного «Стукати у брами...»; видавництву «Дивосвіт» за двотомник А.Гальченка «Тавро» і «Вибране»; видавництву «Полтавський літератор» за книгу «Казки старого дуба та Анусин сон» (В.Сердюк).

У приміщенні Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України відбувся дводенний мистецький фестиваль «Острови» з нагоди виходу в світ третьої однойменної збірки творів юних полтавських авторів; книга вийшла друком у полтавському видавництві «Дивосвіт».

У полтавському видавництві «Оріяна» вийшли друком книжки: «Полтавська писанка»; «Брикулець Віктор. Малярство. Графіка. Ікономалярство» та «Олександр Засядько» (обидві – у серії «Славетні імена Полтавщини»); книга Віктора Закалюжного «Козаки Полтавщини»; науково-популярне видання Юрія Капусника «Історія Великої Північної війни 1700-1721 рр.» та книга Раїси Назаренко «Уроки літератури рідного краю».

Відома кременчуцька письменниця Наталя Лапіна разом зі своєю сестрою та співавтором Світланою Горбань стали членами Національної спілки письменників України.

У Комсомольську проходив Всеукраїнський фестиваль «Козацькі сурми» за участю музичних колективів з Кривого Рогу, Кременчука, Лубен, Олександрії і Києва та міський етап Всеукраїнського конкурсу «Посміхнемось щиро Вишні!».

Народний самодіяльний ансамбль «Заспів» із Сасинівки Пирятинського району представляв Полтавщину на VI міжнародному фестивалі українського фольклору «Берегиня-2010» (Луцьк) і став лауреатом конкурсу.

До 80-річчя почесного громадянина Полтави, двічі Героя Радянського Союзу, першого космонавта-українця, генерал-майора авіації Павла Поповича у Москві (Росія) пройшли заходи за участю членів Полтавського земляцтва, зокрема, відбувся вечір пам’яті, експонувалася фотовиставка «Дивлюсь я на небо...» та урочистості з нагоди присвоєння українській недільній школі назви Національного культурного центру імені Павла Поповича.

Гадяцький хореографічний колектив «Джерело» переміг у міжнародному фестивалі-конкурсі «Форум мистецтв слов’янських народів», що проходив у Лівадії (Крим).

 Театрально-концертне життя.  У Полтаві проходив VII Всеукраїнський конкурсний фестиваль української пісні пам’яті видатної співачки, Героя України, народної артистки України, лауреата Національної премії імені Т.Г.Шевченка Раїси Кириченко «Пісенні крила Чураївни». Перші місця конкурсу посіли: у молодшій віковій групі – Дмитро Ніконов (Бровари, Київська область); у середній – Анна Большак (Конотоп, Сумська область); у старшій – Людмила Супрунова (Полтава). Гран-прі отримала Валерія Сімулік (Пісочин, Харківська область). На вшанування пам’яті Раїси Кириченко у Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка був проведений вечір-спогад, а у Землянках Глобинського району – пісенне свято «Голос рідної землі» за участю народного артиста СРСР і України, Героя України Дмитра Гнатюка, учениці співачки – Наталії Шинкаренко, заслуженого артиста України, чоловіка Раїси Кириченка – Миколи, Руслана Христиченка, Черкаського народного хору, гурту «Сусіди», фольклорного ансамблю Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г.Короленка «Жива вода».

В рамках Всеукраїнської мистецької акції «Майстри мистецтв – трудівникам села» артисти Полтавської обласної філармонії виступили з концертами у Степному Полтавського району; Пирятині, Смотриках, Вишневому, Березовій Рудці Пирятинського району; Михнівцях, Засуллі, Духовому, Карпилівці, Тишках, Калайдинцях, Березівці, Вовчику Лубенського району та у селах Хорольського району.

У приміщенні Полтавського палацу дозвілля «Листопад» виступом лауреата Міжнародного фестивалю «Єврооркестр-2010» симфонічного оркестру Полтавського обласного академічного музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя був відкритий 75-й театральний сезон Театру.

У Полтавському міському будинку культури проходив творчий вечір та презентація нової збірки поезій «Запрошення до щастя» полтавської поетеси-піснярки Марії Бойко.

Народний артист України Герман Юрченко в рамках циклу бесід «Уроки доброти» провів уроки-спілкування із педагогами Полтавської гімназії №9 та із студентами Інституту бізнесу і Політехнічного коледжу.

У Полтаві з ювілейним концертом до 15-річчя свого заснування виступив Національний камерний ансамбль «Київські солісти», створений відомим скрипалем, народним артистом України Богодаром Которовичем.

У Свято-Успенському кафедральному соборі обласного центру відбувся виступ хорової капели «Почайна» Києво-Могилянської академії.

У Полтаві та області проходив концертний тур заслуженої артистки України Наталії Май та вихованців її Творчого центру; з концертами в обласному центрі в рамках всеукраїнського туру «Серце б’ється» виступили артисти Світлана Лобода та Макс Барських.

У Кременчуці з концертом виступив український гурт «НеДиля» та гурт «Поющие мужчины Техаса» (США), який виконував американські релігійні пісні.

У Донецьку проходив 4-й фестиваль «DONBASS’кая PRO’ба-2010», Гран-прі якого отримав кременчуцький виконавець Йото.

 Образотворче мистецтво.  У Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відкрилася виставка «Портрети церковних діячів XVII-ХIX століть із зібрання Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника».

У Полтавській галереї мистецтв (Художньому музеї імені Миколи Ярошенка) експонується виставка робіт «Чарівність Півдня» ялтинських художників, членів Національної спілки художників України.

У Полтавському художньому салоні відкрилася перша персональна фотовиставка молодої художниці Вікторії Бутко «Живи глазами».

У Полтавському салоні «Художник» експонується виставка робіт художниці із Гребінки Людмили Бусло.

У виставковій залі обласного центру по вулиці Чапаєва відкрилася персональна виставка живопису та моделей літаків Ігоря Каюріна.

В рамках Міжнародної науково-практичної керамологічної конференції «Глиняна іграшка: історія, традиції, перспективи», яка розпочала свою роботу 19 жовтня, відбулося нагородження переможців Національного фотоконкурсу «Гончарні ВІЗІЇ країни» та ІІ Національної виставки-конкурсу художньої кераміки «КерамПІК у Опішному». Зокрема, Гран-прі фотоконкурсу «Гончарні ВІЗІЇ країни» отримав Юрко Пошивайло (Опішне) за фото «Мрія». Він же переміг у номінаціях «КерамШОК ХХІ століття», «Чорно-біле ВІДЛУННЯ» та «Документ ЕПОХИ». У номінації «ДивоСВІТ кераміки» кращою була Ганна-Оксана Липа (Львів), в номінації «ПоСТАТІ» – Людмила Пошивайло (Опішне). У виставці-конкурсі «КерамПІК у Опішному» роботи оцінювалися у двох номінаціях. Так, у номінації «Народна кераміка» першу премію отримала Олена Мороховець (Опішне), а у номінації «Академічна кераміка» – Ігор Ковалевич (Львів). Володаркою Гран-прі виставки-конкурсу «КерамПІК у Опішному» стала Тамара Береза (Львів).

У Кременчуцькій міській художній галереї експонується виставка робіт відомих кременчуцьких художників та художників-початківців.

У Кобеляках відбувся фотопленер за участю кращих фотохудожників Києва, Луцька та Рівного.

Бібліотечна справа.   У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського протягом жовтня проходили заходи:

– у відділі літератури з мистецтва в рамках «Клубу цікавих зустрічей» відбувся літературно-мистецький вечір «Нев’януче слово наших земляків» та експонувалася перша персональна виставка робіт молодої художниці Наталії Давітян;

– у літературній вітальні відділом масової роботи була підготовлена і проведена творча зустріч із заслуженим майстром народної творчості України, відмінником освіти України, викладачем декоративно-прикладного мистецтва Гадяцького училища культури імені І.П.Котляревського, лауреатом обласної премії імені Панаса Мирного Григорієм Киселем.

Повне зібрання творів письменника М.В.Гоголя, видане Українською Православною Церквою, було презентовано в єпархіальному управлінні полтавській громаді Високопреосвященнійшим архієпископом Полтавським і Миргородським Филипом. Владика передав зібрання в дарунок Полтавській центральній міській бібліотеці та обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара. Разом із творами Миколи Гоголя було передане 9-томне видання «История Русской Церкви».

У бібліотеці Полтавського інституту економіки і права відкрилася унікальна фотовиставка місцевого археолога і фотохудожника Миколи Радченка, присвячена 35-річному ювілею археологічної діяльності майстра.

Диканська районна бібліотека взяла участь у пілотному проекті «Бібліоміст» фундації Біла та Мелінди Гейтс із США та виграла грант на 15 комп’ютерів. В рамках цього проекту інтернет-центри для читачів відкрито також у сільських бібліотеках Балясного, Водяної Балки, Великих Будищ Диканського району та у сільських бібліотеках Лохвицького району.

У Лубенській міській бібліотеці для дорослих відбулася презентація книги Олександра Сиченка, яка складається з двох віршованих збірок: «Римовані рядки» та «Жук-корупціонер».

Хорольська центральна районна бібліотека святкувала своє 75-річчя.

Музейна справа.   У Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася нова експозиція – виставка мистецьких творів викладачів, студентів та випускників різних років кафедри образотворчого мистецтва Полтавського технічного університету імені Юрія Кондратюка, приурочених до 80-річчя закладу. Також на базі Музею проходив семінар-практикум «Діяльність музеїв комунальної форми власності щодо організації роботи зі збереження та вивчення фондових колекцій», участь у якому взяли керівники та зберігачі фондів комунальних музеїв області й керівники районних краєзнавчих і народних музеїв.

У Полтавському літературно-меморіальному музеї І.П.Котляревського експонується персональна виставка робіт художниці Ольги Клочко.

У Полтавському музеї-садибі Панаса Мирного відкрилася персональна виставка робіт майстрині-килимарниці Наталії Дмитренко.

У Чутівському районному краєзнавчому музеї проходила творча зустріч учнів 6-А класу місцевої школи з художником Іваном Маличем.

У лісопарковій зоні Комсомольська неподалік Свято-Миколаївського собору відкрито «Меморіал Козацької слави та покрови Пресвятої Богородиці», а у самому місті Комсомольську – дитячу декоративну скульптуру «Ребята, давайте жить дружно!», створену архітектором Олегом Рябо за макетом учня місцевого НВК імені Л.І.Бугаєвської Богдана Безлуцького.

 Кіномистецтво.   19 жовтня у Полтаві стартував 7-й сезон Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини. Відкриті покази документальних фільмів проходили у вищих навчальних закладах та школах міста; новиною фестивалю стала демонстрація ретроспектив Сергія Буковського та Яцика Блавута.

Студент Полтавського технічного університету імені Юрія Кондратюка полтавець Артем Лоїк взяв участь у телепроекті «Х-фактор».

У фіналі шоу «Танцюють всі» телеканалу СТБ взяв участь полтавець Олександр Геращенко.

 Просвітництво і художня самодіяльність.   У жовтні День села святкували у Дмитрівці Комсомольської міськради; Великій Павлівці та Лютенських Будищах Зіньківського району; Рашівці, Веприку, Бобрику, Сарах та Розбишівці Гадяцького району; Дашківці, Шевченках, Ревущиному, Григорівці та Твердохлібах Кобеляцького району; Новооріхівці Лубенського району та Козлівщині Котелевського району.

У Кременчуцькому міському палаці культури з концертом індійських танців «Вічна казка кохання» виступили учасники місцевої студії «МаріТая».

У приміщенні Лубенського районного будинку культури проходив традиційний 12-й районний фестиваль родинної творчості «На крилах любові».

У Чорнухах відбулося традиційне обласне літературно-мистецьке свято «Благословенні ви, сліди мандрівника Сковороди».

Карлівська дитяча школа мистецтв святкувала 50-річчя.

У Києві в рамках проведення сільськогосподарського ярмарку виступили мистецькі колективи «Джерело», «Світоч» та «Крила» із Хоролу.

 

 

 

Матеріал підготувала:                     І.О.Коваленко, провідний           

                                                          бібліограф відділу інфор-

                                                          мації  з  питань культури

                                                          та мистецтваРежим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського