Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог (Архівна версія)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 

Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


30.05.2013
Книжкова виставка «Природодосліднику К. А. Тімірязєву – 170»
3 червня 2013 року виповнюється 170 років від дня народження Климента Аркадійовича Тімірязєва – російського природознавця-дарвініста, біолога, фізіолога рослин.
К. А. Тімірязєв народився 22 травня (3 червня за новим стилем) 1843 р. в Петербурзі в сім’ї начальника митного округу. Як і багато дітей з дворянських сімей того часу, він з раннього віку отримував різнобічне домашнє навчання. Вступивши в 1860 р. до Петербурзького університету, в 1866 році закінчив його як вільний слухач, бо в 1861 р. за участь в студентських заворушеннях з університету його відрахували.
Свою наукову діяльність Тімірязєв розпочав під керівництвом відомого російського ботаніка А. М. Бекетова, а в 1868-1870 рр. вчився і працював за кордоном в лабораторіях німецьких та французьких вчених. Після повернення на батьківщину в 1871 р. К. А. Тімірязєв успішно захистив дисертацію «Спектральний аналіз хлорофілу» на ступінь магістра і став професором Петровської сільгоспакадемії в Москві (зараз це Російський аграрний університет ім. К. А. Тімірязєва). В 1875 р. став доктором ботаніки за наукову працю «Засвоєння світла рослиною».
З самого початку наукової діяльності роботи Тімірязєва відрізняла чітка послідовність та точність методів. Багато питань, намічених в перших працях вченого, знайшли подальший розвиток в пізніших публікаціях. Наприклад, питання вивчення хлорофілу та його генезису, перетворення зеленими рослинами вуглекислого газу. Вперше в Росії Тімірязєв провів досліди з рослинами на штучних ґрунтах, для чого в 1872 р. побудував вегетаційний будиночок для культури рослин в посудинах (першу науково обладнану теплицю).
Дослідження К. А. Тімірязєва енергетичних закономірностей фотосинтезу мало важливе значення в обґрунтуванні вчення про єдність і зв'язок живої і неживої матерії в процесі кругообігу речовин і енергії в природі. К.А.Тімірязєв порушив проблему еволюції фотосинтезу, яка знайшла свій розвиток у сучасній науці.
Тімірязєв розробляв також питання водного режиму та мінерального живлення рослин; у впровадженні досягнень фізіології рослин і агрохімії в сільськогосподарську практику вчений бачив основи раціонального землеробства.
Тімірязєв був у Росії одним з найпослідовніших прихильників, пропагандистів і теоретиків дарвінізму. Вчений уточнив значення багатьох його важливих понять, захищав вчення Чарлза Дарвіна в публічних лекціях і друкованих працях.
Як вчений, Климент Аркадійович мав унікальну властивість – простою доступною мовою викладати складні наукові думки. З ним могли на рівних спілкуватися не лише високоосвічені спеціалісти, а і звичайні землероби. Книга Тімірязєва «Життя рослин» витримала десятки перевидань російською та багатьма іноземними мовами, і до цього часу вона залишається цікавою як для студентів та викладачів, так і для популярного читання всіх, хто цікавиться ботанікою.
Помер Климент Аркадійович Тімірязєв в ніч з 27 на 28 квітня 1920 р.
К.А.Тімірязєву були присуджені звання члена-кореспондента Академії наук, почесного члена Санкт-Петербурзького університету, багатьох наукових і громадських товариств і організацій. Почесним професором зробив Тімірязєва також і Харківський університет.
Нині ім'я Тімірязєва носить Російський Державний аграрний університет (колишня сільгоспакадемія). У Москві є вулиця Тімірязєва, район «Тімірязєвка», станція Московського метро імені Тімірязєва. В Україні вулиці, названі на честь К. А. Тімірязєва, є у Києві, Львові, Харкові, Запоріжжі, Ужгороді, Вінниці, Луганську, Кіровограді та багатьох інших містах.
У відділі документів із природничих та аграрних наук до 24 червня 2013 р. діє книжкова виставка «Природодосліднику К. А. Тімірязєву – 170», на якій представлені наукові праці вченого та публікації, присвячені його життю та науковій діяльності. Запрошуємо користувачів бібліотеки ознайомитися з матеріалами виставки.
Див. фотоРежим роботи:
Понеділок-п'ятниця: 9:00 – 17:30,
Неділя: 9:00 – 17:30.

Вихідний: субота

Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського