Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


09.09.2013
Іван Петрович Котляревський

9 вересня 1769 року народився класик української літератури Іван Петрович Котляревський (1769-1838).

"Він зробив цю м’яку, виразну, сильну, багату мову мовою літературною, і українська мова, яку вважали тільки місцевою говіркою, з його легкої руки залунала так голосно, що звуки її рознеслися по всій Росії".
 В. Г. Короленко.
 
Письменник, драматург, перший класик нової української літератури народився 9 вересня 1769 року в Полтаві, в родині дрібного чиновника. Згодом Котляревським було «пожалувано» дворянське звання. З 1780 року маленький Іванко почав навчатися в Полтавській духовній семінарії. Особливо старанно й наполегливо осягав хлопець гуманітарні дисципліни: піїтику, риторику, філософію, латинську, грецьку, французьку, німецьку мови. З інтересом знайомиться з античною літературою, перекладає Горація, Овідія, Вергілія. Відкриває для себе творчість Ломоносова, Кантемира, Сумарокова.
З 1810 року і до кінця свого життя Іван Петрович Котляревський живе в Полтаві, працюючи наглядачем Будинку для виховання дітей бідних дворян — навчально-виховного закладу, в якому навчання відбувалося за програмою гімназії. З 1827 року — попечитель «богоугодних закладів» Полтави. На цьому відповідальному поприщі І. Котляревський зарекомендував себе як талановитий педагог і організатор освітнього процесу. Увесь цей час письменник не пориває з творчою діяльністю, захоплюється театральною справою. У 1818 році його призначають директором Полтавського театру.
З метою збагачення репертуару він створює драму «Наталка Полтавка» і водевіль «Москаль-чарівник», які з успіхом було поставлено у 1819 році. Так, на полтавській сцені, з початків нової української драматургії зароджувався національний професійний театр.
У 1835 році за станом здоров’я І. Котляревський виходить у відставку, але не пориває з культурним життям того часу. До нього постійно зверталися за підтримкою і порадою представники найширших верств населення, і кожному він намагався надати необхідну допомогу.
Творчість І. Котляревського ознаменувала собою початок нової ери української літератури. Із порівняно невеликого за обсягом творчого доробку письменника починається потужний рух національного відродження. Поема «Енеїда», над якою І. Котляревський працював майже три десятиліття, стала епохальним за своєю громадською і художньою значущістю явищем у духовному житті українського народу, визначила змістовий напрям і форму нашому письменництву. У 1821 році поет закінчує писати поему, останню частину «Енеїди», але побачити повне видання йому не судилося. Воно з’явилося на світ у 1842 році, уже після смерті автора.
Помер І. П. Котляревський у 1838 році на 70-му році життя і був похований у Полтаві.
30 серпня 1903 року в Полтавi було урочисто вiдкрито пам'ятник першому класикові новоï украïнськоï лiтератури, виконаний вiдомим скульптором Л. В. Позеном. У своïй промовi на цьому святi М. Коцюбинський, характеризуючи роль I. П. Котляревського в розвитковi украïнськоï культури, пiдкреслив, що "занедбане й закинуте пiд сiльську стрiху слово, мов фенiкс з попелу, воскресло знову... i голосно залунало по широких свiтах" iз його творiв.
Цi слова М. Коцюбинського перегукувалися з поезiєю Т. Г. Шевченка "На вічну пам'ять Котляревському":
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!
 
Літературно-меморіальний музей поета існує з 28 вересня 1952 року. У 1969 році відбудовано садибу письменника, на якій розміщено хату, повітку, комору і криницю. Могила поета знаходиться на ліквідованому старому кладовищі по вулиці Кобеляцькій (тепер - вул. Фрунзе). Меморіальні дошки встановлено на колишньому будинку богоугодних закладів (тепер – Полтавська обласна клінічна лікарня імені М. В. Скліфосовського, вул. Шевченка, 23) та будинку Полтавської державної аграрної академії (головний корпус), поблизу якого містився за часів Котляревського театр.
Іменем Котляревського названі вулиці у Кременчуці, Лубнах, Кобеляках, Карлівці, Гадячі, Глобині, Миргороді, селі Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області; селищі Водянка, Білій Церкві, Сквирі, Броварах, Гребінці, Яготині Київської області; Кривому Розі Дніпропетровської області; Сумах, Ромнах Сумської області; Прилуках Чернігівської області; Києві, Львові, Чернівцях, Тернополі, Запоріжжі, Краснодарі, Вінниці.
Ім’я письменника носить Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека, Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1, Гадяцьке училище культури.
Музей-садиба І. П. Котляревського
Літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського

Див. фотоРежим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського